Domů » Zimní fotofiltry

Zimní fotofiltry

Středoevropská zima má dvě tváře.

Z testování na Červené LhotěPrvní jsou vzácné dny, kdy mrzne, svítí slunce a obloha je krásně výrazně modrá.
Druhou je tvář pošmourná nebo, chcete-li, inverzní. Svět je převážně šedavý, slunce se dá v nejlepším případě sotva tušit za šedobílou dekou.
A obě tváře zimy mají pro fotografa své kouzlo. Podívejme se na ně z pohledu uživatele fotofiltrů.

Jasné dny v zimě mají své kouzlo.

Obzvlášť ve spojení se sněhovou pokrývkou. Sníh je úžasná věc, funguje jako obří a všudypřítomná odrazná deska, vyrovnává kontrast scény a prosvětluje stíny. Líbí se krajinářům i portrétistům.

Které filtry v podobných dnech určitě mít s sebou?

Pro portrét na sněhu slabší šedé filtry - ND8x nebo ND4x. Za slunce, obzvlášť v horách, sníh odráží světlo velmi intenzivně. Při používání velmi světelných portrétních objektivů pak na otevřenou clonu (pro malou hloubku ostrosti) ani nejkratší čas závěrky nemusí stačit. Pomůže neutrální šedý filtr.
Pro krajináře jsou vhodnější silné šedé filtry (a samozřejmě stativ). ND64x, ND1000x ale v jasných zimních dnech při nadbytku světla spíše ty ještě silnější. Tedy ND2000x (-11 EV) a ND32000x (-15 EV). Rozmáznou zajímavě vodu do “mlhy” či “mléka”, což, v kombinaci se sněhem nebo ledovými rampouchy kolem, vypadá velmi neobvykle.

koupit ND filtr VFFOTO

Zasněžená zimní krajina, stejně jako město, se hodí pro snímky s ND filtrem, snimané dlouhými expozicemi. Oblaka na sytě modré obloze jsou velice kontrastní a putují-li dostatečně rychle, vytváří výrazné a efektní světlé pásy. Vyberete-li jako ústřední motiv výrazný strom, skálu či budovu a podaří-li se vám vybrat stanoviště tak, aby zpoza hlavního objektu mraky zdánlivě vycházely (nebo za ním mizely), získáte skutečně atraktivní snímky. Je ovšem potřebná expozice v řádu desítek vteřin až několika minut. Dopomůže k ní co nejnižší ISO, vyšší clona a “pan nejsilnější” - ND32000x filtr.

koupit ND32000x filtr VFFOTO

Polarizační filtr?

Určitě s sebou - ale používat s rozmyslem. Krásně nasytí a obvykle i trochu oteplí barvy.
Pozor je třeba dát u širokoúhlých objektivů (zhruba pod 30 mm ohniska na fullframe) v případě snímků s oblohou v záběru. Vlivem nestejnoměrné polarizace může dojít k nerovnoměrnému ztmavení modré oblohy a tenhle efekt se při zpracování dá odstranit jen velice pracně a těžko, pokud vůbec.
Všeho s mírou - to je dobré mít na paměti při snímcích s polarizačním filtrem na horách. Obloha ve vyšší nadmořské výšce bývá výrazně modrá sama o sobě. Polarizační fltr ji při natočení do polohy maximálního účinku ztmaví a oblaka zvýrazní skutečně dramaticky. Což může být zajímavé - ale zase netřeba ze zimních snímků celkem přívětivých Krkonoš vyrábět cosi jako přicházející zimní bouři nad Islandem.
Kde se polarizační filtr opravdu hodí, to jsou snímky s částečně nezamrzlou vodou. Odfiltrujeme-li z hladiny odlesky, získáme snímek, kterému tmavá až černá voda dodá proti bílému sněhu potřebný kontrast. Výsledné snímky bývají zajímavé jak v barvě, tak i v černobílem podání.

koupit polarizační filtr VFFOTO

A pokud je zima bez sněhu?

Světla je trochu méně a stíny bývají hlubší, neprojasněné odrazem od sněhu. Přivstanete-li si v mrazivém ránu po předchozím teplejším dnu, odmění vás často alespoň krásná jinovatka.
S polarizačním filtrem docílíte v jasných dnech výraznější a sytější barvy.
ND filtry vám pomohou k zajímavé obloze s dynamickými stopami mraků.

     

Druhá tvář zimy je šedavá, bez slunce a výrazných kontrastů.

Svět je téměř černobílý a tvary zjednodušené. Přesto není důvod zůstávat v teple za kamny. Fotografů je venku mnohonásobně méně a šance na netuctový snímek tím pádem daleko vyšší. Co z fotofiltrů s sebou?
Světla je méně, ND filtry obvykle stačí slabší....ND8x - ND64x. Hodí se například na protažení stop padajících sněhových vloček dlouhým časem do zajímavých třásní, delších, než bývá obvyklé. Na pohybové rozostření chodců v zimních ulicích. Světla jedoucích aut a jako protipól ostré obrysy staveb a architektury. Na malou hloubku ostrosti detailů drobnůstek a krásně rozostřené pozadí z vánočních trhů. Na efektní portréty s nádechem mlžného tajemna.

Polarizační filtr je také určitě v kapse dobré mít. Při “nesvětle” se hodí schopnost odfiltrovat odlesky a zvýšit kontrast. Ztmaví nezamrzlou vodu. Vytáhne z téměř jednolité oblohy přece jen nějakou kresbu mraků.

Nakonec záměrně nechávám UV filtr.

Oč méně je v digitálně-fotografické éře potřeba jeho primární funkce, tedy odfiltrování neviditelného UV záření a tím vyšší kontrast snímků (což dnes zajistí sklíčko low-pass filtru před čipem), o to víc vyniknou výhody coby ochrany objektivu a snadné čištění. Kvalitní UV filtr by měl být před objektivem našroubovaný trvale a snímat by se měl jen a pouze při prohazování za polarizační nebo ND filtr.

koupit UV filtr VFFOTO

Pár ne-filtr drobností:

Určitě je dobré pro zimní fotovýpravu přibalit prostředky pro čištění optiky - mikrovláknovou utěrku, ofukovací balónek a Lenspen. Vyplatí se proti “zakousnutí” preventivně projet závity filtrů měkkou tužkou (tou s označenim 8B) a pro jistotu si přihodit do fotobrašny i plastové uvolňovací kleštiny. Jsou lehoučké, váhu skoro nepoznáte, ale kdo někdy zkřehlými prsty doloval z objektivu navlhlý a namrzlý filtr, ten ví, že v některých chvílích je plast kleštin nad zlato ;-)

koupit pomůcky pro čištění VFFOTO

koupit uvolňovací kleštiny na filtry

A připomínka na závěr: Po návratu z mrazivé fotovýpravy do tepla nechte fotovýbavu v uzavřené brašně minimálně několik hodin vytemperovat. Předejdete kondenzaci vlhkosti a možnému poškození drahé techniky. A jste-li opravdu nedočkavě zvědaví a natěšení na pořízené snímky, pamatujte předem na vyndání paměťové karty ještě venku v chladu.

Přeji neotřelé zimní snímky umocněné optikou kvalitních fotofiltrů.

Jiří Skořepa

     

zpět na přehled všech článků

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace