Domů » Všechno o variabilním ND filtru - fototahák online i ke stažení zdarma

Všechno o variabilním ND filtru

Co se dozvíte v tomto fototaháku?Fototahák-Všechno o variabilních ND filtrech

 • Co je a k čemu slouží variabilní ND filtr?
 • Potřebuji ho?
 • Proč má smysl variabilní ND filtr mít?
 • Jak variabilní ND filtr používat?
 • 9 věcí, které byste si určitě měli zjistit před koupí
       
       
       

Chcete-li si fototahák prohlížet či stáhnout jako pdf, použijte tlačítko dole na stránce.

Co je variabilní ND filtr?

     Variabilní ND (neutrální šedý) filtr je fotografický filtr s plynule měnitelnou propustností světla.

     V principu představuje variabilní ND filtr spojení dvou polarizačních filtrů.
Se všemi výhodami i nevýhodami PL filtru.
Hlavní nevýhodou je přidání dalších prvků do optické soustavy objektivu. Celkem čtyři skla (=8 rozhraní sklo/jiné prostředí) a dvě polarizační fólie prostě mají negativní vliv a znamenají zhoršení kresby objektivu. U kvalitního filtru v nepatrné míře, u méně kvalitního zcela zásadní.

 • Výhody
  • Nahradí několik různě tmavých slabších ND filtrů
  • Hustotu (tmavost) filtru lze měnit pohodlně a rychle pouhým pootočením
 • Nevýhody
  • Rozsah zatmavení je omezený a záleží i na zorném úhlu objektivu; pro širokoúhlé objektivy je použitelný rozsah zatmavení výrazně menší než pro teleobjektivy
  • Ovlivňuje kresbu objektivu a podání nejjemnějších detailů; u nejkvalitnějších variabilních filtrů v nepatrné a přijatelné míře, u levnějších katastrofálně

     

Variabilní ND filtr VFFOTO 77 mm

     

K čemu variabilní ND filtr slouží?

 • Pro fotografování
  • Nahradí (s určitými omezeními) několik slabších ND filtrů o různé hustotě
  • Umožní pracovat s nastavením clony (a tedy hloubkou ostrosti) dle přání fotografa a to i při nadbytku okolního světla. Což se hodí například v portrétní fotografii v exteriéru
 • Pro natáčení videa
  • Dovolí snímat optimálním časem závěrky (vzhledem ke snímkové frekvenci) a zároveň mít pod kontrolou hloubku ostrosti

     

Jak je variabilní ND filtr vyrobený?

     Jde o dva polarizační filtry (2x sendvič z dvojice skel a polarizační fólie mezi nimi) ve společné obroučce, která dovoluje je navzájem pootáčet vůči sobě.

Konstrukce variabilního ND filtru VFFOTOKonstrukce variabilního ND filtru VFFOTO - Znázornění vrstev variabilního ND filtru VFFOTO.

     

Na jakém principu variabilní ND filtr účinkuje?

     K plynulému postupnému ztmavování filtru natáčením v obroučce dochází změnou vzájemné orientace obou polarizačních fólií.
Polarizační fólii tvoří jedním směrem protažené a rovnoběžně uspořádané molekuly polymeru. Je - li Jejich orientace shodná u obou fólií, světlo prochází. Vzájemným pootáčením se množství procházejícího světla snižuje. Je - li směr protažení molekul fólií navzájem kolmý, světlo neprochází.

Jak účinkuje variabilní ND filtr?Jak účinkuje variabilní ND filtr? - Ztmavování variabilního ND filtru při pootočení obroučky se děje změnou vzájemné polohy obou polarizačních fólií.

     

S jakými omezeními počítat u variabilního ND filtru?

Variabilní ND filtr je v základu polarizačním filtrem a jeho vlastnosti určují použití

 • Omezeně na širokoúhlých objektivech
  Čím širší zorný úhel, tím větší riziko nestejnoměrné polarizace (jedna strana snímku tmavší než druhá). V praxi je variabilní ND filtr alternativou ND filtrů pro portrét, čili na standardní a delší ohniska. Nemá smysl jej používat na objektivy s ohniskem kratším než 30-35 mm, v krajním případě 25 mm.
 • Omezený rozsah ztmavení
  Čím výraznější zatmavení, tím víc se nestejnoměrná polarizace projeví. Dobrý variabilní ND filtr má proto ztmavení omezené v rozsahu, kdy je ještě vliv na snímek nepatrný. Prakticky má smysl ztmavení v rozsahu 2-5 EV, na portrétních teleobjektivech s malým zorným úhlem lze přitmavit ještě o další 2-3 EV. Což naprosto postačuje pro portrétní fotografii i filmování.
       
 • Nenahradí silné ND filtry v krajinářské fotografii
  V krajinářské fotografii se obvykle používají silné ND filtry (ND1000x a víc), často navíc v kombinaci se širokoúhlými objektivy.
  Variabilní ND filtr místo běžných ND filtrů NELZE POUŽÍT! (Tmavý "kříž" ve snímku).

     

Ukázka účinku variabilního ND filtru. Vlevo nejmenší zatmavení, expoziční čas 1/6s, vpravo v poloze s maximálním ztmavením, expoziční čas 10s.

     

Kupujeme variabilní ND filtr

Doporučení: Na variabilním ND filtru nešetřete!

     Jde o poměrně složitý optický výrobek (2 polarizační filtry v jednom=8 rozhraní optického skla + 2x polarizační fólie). Kvalita materiálů i zpracování určuje v jaké míře se filtr projeví na kresbě výsledného snímku.
"Levně a výhodně" pořízený variabilní ND filtr se může velmi citelně podepsat na (ne)kvalitě pořízených fotografií!

9 věcí, které byste si měli ohlídat při nákupu

 1. ujasnit si průměr filtru
 2. optická kvalita skla, preciznost opracování a kresba na teleobjektivech
 3. ochrana polarizačních fólií
 4. počet a kvalita antireflexních vrstev
 5. kvalita zakončovacích vrstev
 6. provedení a výška rámečku
 7. vnější závit
 8. neutrálnost filtru - barevný posun
 9. záruka na filtr

     

1. Ujasněte si průměr filtru

     Průměr variabilního ND filtru volte podle největšího objektivu
     Šroubovací variabilní ND filtr nemusí být vhodné kupovat podle aktuálního závitu vašeho objektivu. Tím spíš pokud máte objektivů několik a s různým průměrem - nedoplatili byste se.      Sjednoťte si filtry (polarizační, neutrální šedé...) na jeden či dva větší průměry a přechod z filtrových závitů u menších objektivů vyřešte jednoduchým a levným redukčním kroužkem, takzvaným Step-up ringem. Pro zvolený průměr filtrů doporučuji pořídit i šroubovací sluneční clonu. Stačí jedna, popřípadě dvě až tři - krátká ve verzi pro širokoúhlý objektiv, delší pro standardní a hluboká pro teleobjektivy.

Redukční kroužek (Step-up ring)     Mé osobní doporučení?
Sjednotil jsem si filtry na dvou průměrech, 62 mm a 77 mm. 
 77 mm je určitě jeden z nejuniverzálnějších závitů filtrů a v tomto průměru seženete prakticky cokoliv.

     

2. Vybírejte filtry z nejkvalitnějšího optického skla

Dobrý variabilní ND filtr musí být vyrobený z precizně opracovaného optického skla nejvyšší kvality.
     Ptejte se na zachování kresby v nejjemnějších detailech zejména při použití teleobjektivů.
Proč?

Protože variabilní ND filtr tvoří dvojice polarizačních filtrů a u PL filtrů je na delších ohniskách kresba v detailech klíčová.
Ve stručnosti: Každý z obou plátků skla CPL se při výrobě řeže jako tlustší kotouček, následně se brousí a leští na planparalelní (oba povrchy perfektně rovnoběžné), dokonale vyleštěné sklíčko. Operace velice náročná na preciznost a patřičně nákladná.
     Ve snaze ušetřit (“co oko nevidí, to srdce nebolí...”) si levnější výrobce může zpracování usnadnit a vnitřní povrchy kotoučků skla, přiléhající k fólii, nevyleštit stejně precizně jako ty vnější. Reálně se nic neděje při používání na objektivech kratších ohnisek.
     Problém nastává u teleobjektivů s ohniskovou délkou zhruba 100mm (ff) a víc. Při detailním zkoumání kresby na fotografiích zjistíte, v porovnání s fotkou bez filtru, ztrátu nejjemnějších detailů.

Solidní výrobce by měl uvádět pro jaký rozsah ohniskových vzdáleností je jeho variabilní ND filtr vhodný

     I optické sklo fotografického filtru má své třídy kvality

 • Základní (běžné) optické sklo nejnižší kvality ...obvykle se nedozvíte značku či výrobce, u filtru bývá jen uvedeno, že je z optického skla;
 • Střední třída (standardní kvalita) optického skla ... většinou bývá uvedeno, že jde o německé či japonské sklo, někdy i výrobce;
 • Nejvyšší kvalita ... u filtru se někdy uvádí značka, typ či druh skla, jindy jen, že jde o optické sklo nejvyšší kvality; důvodem je pochopitelná opatrnost výrobců filtrů ... použité materiály jsou součástí firemního know-how a není zájem detaily veřejně rozhlašovat;
       

3. Zajímejte se o způsob ochrany polarizačních fólií

Polarizační fólie je nejdůležitějším funkčním prvkem variabilního ND filtru.
Zároveň jde o nejchoulostivější součást. Umístěná mezi dva kotoučky optického skla, které ji chrání proti poškození. Dokonalé napnutí a dobrá ochrana polarizační fólie zásadním způsobem ovlivňují jak optickou kvalitu tak životnost variabilního ND filtru.
     Základ polarizační fólie je na bázi celulózy. Nikdo prozatím nevymyslel nic dokonalejšího a přitom reálně použitelného. Polarizační fólie potřebuje být jednak co nejdokonaleji napnutá, druhak chráněná před vlhkostí i škůdci.
Zvlhnutí se projeví zvlněním či zkrabacením, které může mít vliv i na kresbu fotografie.      Nemusíte zrovna filtr koupat, své udělá i vlhký vzduch někde na dovolené v subtropech, ale klidně i ve skleníku. Vlhkost může usnadnit napadení PL fólie škůdci.
     
Co může poškodit polarizační fólii?
     Vlhkost, houby (plísně), bakterie (nejčastěji bílé či nažloutlé flíčky nebo hvězdičky rostoucích kolonií)

Způsoby ochrany polarizační fólie

 • Pouze napnutá mezi skly. Základní provedení levných filtrů. Neřeší ochranu proti vlhkosti a škůdcům.
 • Vypnutá a celoobvodově mezi skly vzduchotěsně uzavřená (provedení známé jako Kaesemann či Käsemann, podle označení od prvního výrobce). Zajišťuje rovnoměrné napnutí fólie a tím výborné optické vlastnosti, ochranu před vlhkostí i škůdci. Filtry vhodné i do nepříznivých klimatických podmínek.
 • Vypnutá, celoobvodově utěsněná a celoplošně nalepená UV vytvrzujícím lepidlem. Technologie posledních let, používaná u profesionálních filtrů. Zajišťuje rovnoměrné napnutí fólie a tím výborné optické vlastnosti, stejně tak ochranu před vlhkostí i škůdci. Filtry vhodné do nejnáročnějších klimatických podmínek.
       

4. Vícenásobné antireflexní vrstvy jsou u variabilních ND filtrů jasnou výhodou

Proč jsou důležité antireflexní vrstvy? Variabilní ND filtr VFFOTO 82 mm
Antireflexní vrstvy slouží k omezení nežádoucích odlesků světla. Vesměs jde o napařované vícenásobné mikrovrstvičky různých kovových sloučenin.
Přesné složení a technologii nanášení si výrobci drží pod pokličkou jako součást svých výrobních postupů, z pohledu uživatele je důležitý výsledek.
Žádné nebo málo účinné antireflexy znamenají méně kontrastní snímky s nežádoucími odlesky.
U mnoha laciných variabilních ND filtrů buď antireflexy nenajdete vůbec, nebo se v nejlepším případě dozvíte, že jakési mají.
Nic víc o jejich počtu, natož kvalitě.
Výrobce, který má proces nanášení dobře zvládnutý, se v technických parametrech určitě rád "blýskne" informací kolik antireflexních vrstev jeho filtr má.

5. Všímejte si provedení zakončovacích vrstev

     Kvalitní variabilní ND filtr má, kromě antireflexních, také zakončovací vrstvy. Díky nim odpuzuje špínu, prach i mastnotu a také se snadno čistí.
     Zakončovací nanovrstvy jsou asi nejzásadnější vylepšení fotofiltrů za poslední roky.
Jsou to mikrovrstvičky organických sloučenin, které odpuzují prach, mastnotu, špínu a vodu a tedy zásadně zjednoduší péči o filtry. Nečistoty se na filtr méně chytají a když je třeba čistit, jde to neporovnatelně snáze.
     Velmi zjednodušeně lze funkci nanovrstev připodobnit k samonivelační stěrce, která vyrovnává nerovnosti betonové podlahy. Sebelépe vyleštěný povrch optického skla je, při dostatečně velkém rozlišení na mikroskopické úrovni, všechno možné, jen ne rovná plocha. Nanovrstvy nerovnosti vyplní - a každý ví, že na hladkém povrchu se špína udrží výrazně hůř a voda rozlévá do louziček podstatně méně ochotně. Dík nanovrstvám lze ze skla odstranit i případné kapky vody (neslévají se, ale mají tvar kuliček, povrch je odpuzuje). 

     Jasná výhoda při fotografování v dešti, mrholení, příboji, vodní tříšti a všude tam, kde o vodní kapky není nouze. Voda se na povrchu filtru nerozlije do obtížných loužiček, nýbrž vytvoří kuličky, které stačí vzduchem z balónku sfouknout k okraji skla a pryč z filtru.
     

6. Věnujte pozornost provedení, materiálu a výšce rámečku

Kvalitní variabilní ND filtr představuje náročný výrobek i po mechanické stránce.
Musí splňovat několik parametrů, které jdou víceméně proti sobě a výsledkem bývá rozumný kompromis.Při výběru variabilního ND filtru vezměte v úvahu ohnisko objektivu, na kterém bude našroubovaný.

Zejména u širokoúhlých objektivů hrozí

 • vinětace - ztmavení rohů snímku. Pravděpodobnější je u širšího ohniska a zároveň vyšší obroučky filtru. Oproti klasickým polarizačním filtrům je rámeček variabilního ND filtru vždy ještě o něco vyšší...čtyři skla a dvě fólie mezi nimi plus mechanismus otáčení prostě pár milimetrů zaberou.
 • Nestejnoměrné ztmavení obrazového pole. Opět je dané principem ND filtru, chová se stejně jako polarizační filtr.
       

Problém reálně může nastat u ohnisek zhruba pod 30 mm (ff) a je tím výraznější čím:

 • je kratší ohnisko a tedy širší zorný úhel
 • je nastavená větší hustota (tmavost) variabilního ND filtru
       

V praxi je možné:

 • Variabilní ND filtr VFFOTO 72 mmna opravdu širokoúhlých objektivech (něco málo pod 20 mm ohniska) používat variabilní ND filtr do rozsahu ND16x (-4 EV).
 • V ohnisku okolo 30 mm (ff) jde bez větších potíží používat variabilní filtr zhruba v rozsahu ND2x (-1 EV) - ND32x (-5 EV) což je pro portréty dostačující. U delších teleobjektivů s úzkým zorným úhlem lze použít i výraznější ztmavení. U 150 mm (ff) dá slušný výsledek i ekvivalent ND200x - ND400x.

     Uvedené hodnoty ovšem platí v případě špičkového variabilního ND filtru, nikoli levné asijské produkce.
Solidní výrobci uvádí od jakého ohniska objektivu a do jaké hustoty lze konkrétní variabilní ND filtr účelně používat.
Silné variabilní ND filtry pro krajinu s úžasným rozsahem ND2x - 400x se sice prodávají, ale úžasné jsou jen svou NEkvalitou.
Dobrý variabilní ND filtr se pozná i podle toho, že jeho části lze navzájem natáčet jen v omezené výseči kruhu (odpovídající použitelnému rozsahu ztmavení) a nikoli neomezeně jako u CPL filtru.
     
Materiál obroučky
     U fotofiltrů se nejčastěji používá hliník, méně často mosaz a velmi ojediněle jiné kovy, například titan. Obroučka variabilního ND filtru bývá z hliníku. Je poměrně levný, lehký a mimořádně vhodný pro dvoudílný rámeček, jehož části kloužou po sobě navzájem.
Rámeček variabilního ND filtru je masivnější než například u polarizačního a v těžší mosazi by už hmotnost byla dost výrazně poznat.
Titan by byl skvělý - ale jeho cena je opravdu vysoká a opracování složitější a tím i drahé.
     

7. Přední závit

Kvalitní variabilní ND filtr má v každém případě přední závit. Kvůli možnosti používat sluneční clonu i běžné krytky.
     Na filtr se závitem vpředu lze nasadit běžnou a velmi levnou krytku objektivu. 

     Obzvlášť při bočním světle je víc než žádoucí používat sluneční clonu (ale já osobně ji mám nasazenou stále a při jakémkoliv světle). Sjednotíte-li si řadu filtrů na jeden průměr, bude vám stačit univerzálně jedna jediná šroubovací sluneční clona - ovšem za předpokladu, že vaše filtry mají přední závit.
     

8. Neutrálnost filtru - barevný posun

Každý variabilní ND filtr ubírá část procházejícího světla a nějakým způsobem pozmění i jeho charakter. Ideální filtr by měl být barevně zcela neutrální a nikterak neměnit podání snímku. Což dnešní výrobní technogie nedokáže.
     Jednotlivé barvy světelného spektra zachytí filtr v trochu odlišné míře a výsledkem je barevný posun.
Snahou každého výrobce fotofiltrů je mít barevný posun co nejmenší.
     S novými druhy optického skla, lepšími antireflexními vrstvami a dokonalejším opracováním se dnešní kvalitní variabilní ND filtry dostávají k hodnotám kolem 500K.
Což bezproblémově vyrovná automatické vyvážení bílé v moderním digitálním fotoaparátu.
     

9. Záruka na variabilní ND filtr

     Na ND filtr byste měli mít záruku - nebývá natolik levný, abyste nad případným problémem mávli rukou a pořídili nový.

 • Záruka fotofiltrů zakoupených u prodejce v ČR je pro koncového zákazníka (fyzickou osobu) ze zákona 2 roky; pro podnikatele a firmy rok;
 • Roční záruka je obvyklá i při nákupu ze zemí Evropské unie, složitější může být zaslání reklamovaného k prodejci;
 • Loterií je záruka při koupi ze zemí mimo EU ... reklamace může dopadnout různě - od bezproblémové až po nemožnou

     
Záruka se vztahuje na vady materiálu a zpracování, ale ne na běžné opotřebení či nesprávné zacházení.
S reklamací fotofiltru podřeného pouštní bouří v Nambii nebo šmidláním zaprášeným cípem trička nejspíš neuspějete.
     
Pokud výrobce navíc deklaruje delší nežli zákonnou záruku, z pozice zákazníka jde o nadstandard a signál, že výrobce kvalitě své značky věří.

V takovém případě platí záruka po deklarovanou dobu.
     

Nadstandardní je přístup značky VFFOTO:
Na fotografické filtry poskytuje desetiletou záruku
Pro členy zákaznického Klubu VFFOTO nabízí opravu či výměnu zničeného filtru s 50% slevou
vyberte si z profesionálních variabilních ND filtrů VFFOTO

     

Fototahák-Všechno o variabilních ND filtrech stáhněte si fototahák: Všechno o variabilním ND filtru jako pdf

     

     


zpět na přehled všech článků

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace