Domů » Všechno o Night Sky filtru - fototahák online i ke stažení zdarma

Všechno o Night Sky filtru - fototahák online i ke stažení zdarma

Všechno o Night Sky filtruCo se dozvíte v tomto Fototaháku?

  • Co je a k čemu slouží Night Sky filtr?

  • Jak jej optimálně využít.

  • Co s Night Sky filtrem dokážete a co už od něho čekat nemůžete.

  • Night Sky filtr za dne? Určitě ano.

  • 8 věcí, které byste určitě měli vědět před koupí Night Sky filtru.

  • Čím se liší magnetické a šroubovací Night Sky filtry?

Chcete-li si fototahák prohlížet offline či stáhnout jako pdf, použijte tlačítko dole na stránce.

Co je a k čemu slouží Night Sky filtr

Night Sky je speciální filtr, který slouží k omezení světelného znečištění při fotografování noční oblohy, krajiny a měst. Zároveň zvýrazňuje červené odstíny a proto se s výhodou využívá také při fotografování přírody a krajiny, zejména v podzimních barvách

Graf propustnosti světla u Night Sky filtru

     

Night Sky filtr – vrátí nebe hvězdám.

Hvězdná obloha nad Severním VelebitemSvětelné znečištění se na fotografiích projevuje jako žlutý až naoranžovělý opar, který zesvětluje černou barvu oblohy. Snižuje kontrast mezi jasnými hvězdami a temným pozadím, čímž slabší hvězdy mizí.

Night Sky filtr zachytí podstatnou část zejména žlutého až oranžového světla (s maximem mezi 580–590 nm vlnové délky), tím ztmaví oblohu a zvýší kontrast a viditelnost hvězd i v oblastech se světelným znečištěním. Odfiltruje významnou část zejména žlutého světla čímž barvy posune do studenějších odstínů, zvýrazní červenou a ubere, dle provedení, zhruba 0,3–0,6 EV z procházejícího světla. 


Výhoda oproti dodatečnému odstraňování barevného světelného závoje v počítači? Filtr na objektivu žlutý nádech odfiltruje ještě před snímačem a tedy nedestruktivně. Upravovat pořízené snímky až v PC vždy znamená obětovat část zachycených obrazových informací.


Konstrukcí jde o didymiový filtr, tedy filtr se základem z optického skla s naneseným coatingem ze směsi dvou kovů neodymu a praseodymu (prvky vzácných zemin). Kvalitní didymiový filtr nemá pozorovatelný vliv na ostrost kresby a podání detailů.

Co od Night Sky filtru očekávat nemůžete?

Že vám umožní vyfotit nebe se stovkami hvězd přímo ve městě.

Neumožní! Ve městě je tak vysoká úroveň umělého osvětlení (včetně rozptýleného), žena obloze i při použití Night Sky filtru zbývá viditelných jenvelmi málo nejjasnějších hvězd.


Že odfiltruje světelné znečištění z různých zdrojů stejnoměrně.

Český Krumlov v nociNeodfiltruje! Světelné znečištění je tvořeno směsí různých vlnových délek zhruba mezi 570-610 nm. NIGHT SKY filtr VFFOTO je nejúčinnější pro vlnové délky kolem 580–590 nm. Maximální účinek má při 585 nm, kdy propustí jen 7,7% světla (zdroj: vlastní měření VFFOTO na spektrofotometru Spectronic Unicam UV 4). Méně filtruje světlo od 590 nm výše, tedy červenou složku (600 nm – propustí cca 25 %). 


Co to znamená v praxi?
Že při míchání různých světelných zdrojů, (situace obvyklá v nočním městě), se zbavíte nažloutlého oparu, ale některá světla mohou získat narůžovělý nádech. Což je někdy ku prospěchu snímku a jindy se vůbec nehodí.


Každopádně při fotografování města se směsicí oranžových sodíkových lamp, bílozelenkavých výbojek a LED zdrojů nejrůznějších barev (a s nespojitým spektrem) raději pořiďte víc snímků jak s Night Sky filtrem, tak bez něho.


Ve volné krajině s noční oblouhou je situace o dost jednodušší a Night Sky filtr výrazně pomáhá.


     

Night Sky filtr – pro výraznější barvy ve dne

Clathrus archeri, květnatec Archerův, Táborsko. Foto pořízené s nasazeným Night Sky filtrem.Kromě nočního fotografování Night Sky filtr využijete i pro působivé denní snímky v podzimním ladění. Zvýrazní zářivé odstíny zejména červené barvy aubere přemíru žlutých. (A také může celkově barvy posunout kestudenějším odstínům. Počítejte s tím).


Dvojkombinací s oteplujícím polarizačním filtrem získáte specifický účinek odpovídající „ColoursofNature“ polarizačnímu filtru VFFOTO.


Co kombinace Night Sky plus polarizační filtr nabízí oproti samotnému CPL navíc?

Přirozenější podání barev se zvýrazněním červených odstínů. Když jepolarizovaného světla méně, jeví se filtr jako barevně slabě ochlazující. Srostoucí účinností polarizace se ochlazení zmenšuje a při nastavení dopolohy nejsilnějšího polarizačního účinku je filtr barevně téměř neutrální.

Kombinace Night Sky a polarizačního filtru – pro fotografy přírody

Spojením Night Sky a polarizačního filtru získáte kombinaci s pozoruhodnými vlastnostmi. 


V čem je jiná? Ve zlepšeném podání barev v přírodě.

Běžné dnešní polarizační filtry jsou téměř všechny slabě oteplující. Tedy přidávají do obrazu trochu žlutých odstínů navíc. Didymiové sklo Night Sky filtru barevný posun kompenzuje.

Orchis spitzelii – vstavač Spitzelův, Malá Fatra, SlovenskoA to zajímavým způsobem: Ubírá selektivně víc žluté ažoranžové části spektra a mírně zvýrazňuje červenou složku. Výsledné barevné podání se tak lépe blíží vnímání přírody lidským okem.


Úbytek světla? Oproti běžnému polarizačnímu filtru ubere kombinace Night Sky a polarizační filtr přibližně o 1/3–1/2EV více.

Kombinace Night Sky plus polarizační filtr není všelék ani stoprocentní záruka skvělých snímků přírody. Dokonce není vhodná pro úplně každý motiv vpřírodě. Alenaobjektivu zkušenějšího fotografa, který umí dobře pracovat i s klasickým polarizačním filtrem, dokáže tahle dvojkombinace filtrů občas dopravdy příjemně překvapit. A mimochodem, můžete ji koupit i hotovou pod názvem polarizační filtr „Colours of Nature VFFOTO“.

     

Night Sky filtr a fotografování krajiny


V některých situacích má pro fotografa-krajináře smysl používat Night Sky filtr či kombinaci s polarizačním filtrem.

Kdy?


Při západu slunce.

Chorvatsko - přístav Senj. CPL a Night Sky filtr.
Běžný polarizační filtr zvýrazní oblaka. Kombinace s Night Sky filtrem navíc zesílí červánové zbarvení oblohy a výsledná scéna se velmi blíží podání viděnému lidskýma očima.


V krajině v podzimním listí.


Kombinací CPL a Night Sky filtru získáte věrnější podání ranních mlh avýraznější podzimní barvy.


     

Chorvatsko - Severní VelebitV krajině v ranním a odpoledním světle. Například bílé vápencové škrapy v NP Severní Velebit vycházely za denního světla výrazně lépe při použití Night Sky filtru.

     

     

     

Jak a podle čeho si vybrat správný Night Sky filtr ?


1. Ujasněte si průměr filtru.


Šroubovací filtr nemusí být nejvýhodnější kupovat podle aktuálního závitu vašeho objektivu. Tím spíš když máte objektivů několik,s různým průměrem. Nedoplatili byste se. Night Sky filtr vyberte podle největšího objektivu. 


Sjednoťte si filtry (nejen Night Sky, ale též polarizační, neutrální šedé, …) najeden či dva větší průměry a přechod z filtrových závitů u menších objektivů vyřešte jednoduchým alevným redukčním kroužkem, takzvaným Step-up ringem.


Tohle řešení je výborné pro šroubovací kruhové filtry, nehodí se ale umagnetických filtrů. Na magnetický filtr nemůžete dopředu nasadit sluneční clonu, je třeba používat tu originální bajonetovou od výrobce. Atanepůjde nasadit přes větší redukční kroužek na konci objektivu.


2. Zajímejte se o kvalita skla filtru i jeho opracování.


Chtějte vždy optické sklo nejvyšší kvality. Takové, které nezhorší kresbu kvalitního objektivu.


Pro informaci: I optické sklo fotografického filtru má své třídy kvality.

• Základní (běžné) optické sklo nejnižší kvality…obvykle se nedozvíte značku či výrobce, u filtru se jen udává, že je z optického skla.

• Střední třída (standardní kvalita) optického skla…většinou bývá uvedeno, že jde o německé či japonské sklo, někdy i výrobce.

• Nejvyšší kvalita U filtru seněkdy uvádí značka, typ či druh skla, jindy jen to, že jde o optické sklo nejvyšší kvality. Důvodem je pochopitelná opatrnost výrobců filtrů. Použité materiály a jejich přesné složení jsou součástí firemního know-how a není zájem detaily veřejně rozhlašovat.

3. Porovnejte si počet a provedení antireflexních vrstev. 


Proč jsou u Night Sky filtru důležité antireflexní vrstvy?


Hrad Kámen, PelhřimovskoAntireflexní vrstvy na povrchu skla filtru slouží k omezení nežádoucích odlesků světla. Vesměs jde o napařované vícenásobné mikrovrstvičky různých kovových sloučenin. Přesné složení a technologii nanášení si výrobci drží pod pokličkou jako součást svých výrobních postupů, z pohledu uživatele je důležitý výsledek.

Žádné nebo málo účinné antireflexy znamenají nekontrastní snímky s množstvím nežádoucích odlesků. 
Night Sky filtr se, zejména ale nejen v nočním městě, potkává se spoustou odlesků z nejrůznějších světelných zdrojů.

Počet a kvalita provedení antireflexních vrstev má přímo vliv na pořízené fotografie či video.
 U laciných filtrů se v nejlepším případě dozvíte, že jakési antireflexy mají. Nic víc o jejich počtu, natož kvalitě.

Solidní výrobci v technických parametrech konkrétně uvádí kolik antireflexních vrstev jejich filtr má.


4. Všímejte si provedení zakončovacích vrstev.


Zakončovací nanovrstvy jsou asi nejzásadnější vylepšení fotofiltrů za poslední roky. Vrstvičky organických sloučenin, které odpuzují prach, mastnotu, špínu a vodu a tedy zásadně zjednoduší péči o filtry. Nečistoty se na filtr méně chytají a když je třeba čistit, jde to neporovnatelně snáze. 

Jasná výhoda při fotografování v dešti, mrholení, příboji, vodní tříšti a všude tam, kde o vodní kapky není nouze. Voda se na povrchu filtru nerozlije doobtížných loužiček, nýbrž vytvoří kuličky, které stačí vzduchem z balónku sfouknout k okraji skla a pryč z filtru.

K čemu slouží zakončovací vrstvy?


Velmi zjednodušeně lze funkci nanovrstev připodobnit k samonivelační stěrce, která vyrovnává nerovnosti betonové podlahy. 
Sebelépe vyleštěný povrch optického skla je (při dostatečně velkém rozlišení na mikroskopické úrovni) všechno možné, jenom ne rovná plocha. Nanovrstvy nerovnosti vyplní – a každý ví, že na hladkém povrchu se špína udrží výrazně hůř a voda rozlévá do loužiček podstatně méně ochotně.
Dík nanovrstvám lze ze skla filtru odfouknout i případné kapky vody. Neslévají se, ale mají tvar kuliček protože je povrch odpuzuje. Což je vynikající výhoda, kterou jsem naplno ocenil třeba při fotoprocházce noční Prahou, kdy chvílemi došlo na mrholení a deštík. Nemusel jsem ight Sky fltr speciálně čistit, stačilo jen kapičky při dlouhé expozici odfouknou ´proudem vzduchu zbalónku. Pusou nedoporučuji, poprskaný filtr poté sice díky nanovrstvám vyčistíte, ale už to bude vyžadovat mikrovláknovou utěrku, Lenspen a trochu času.


5. Podstatná může být i výška rámečku.

Při výběru Night Sky filtru vezměte v úvahu ohnisko objektivu, na kterém bude našroubovaný. Zejména u širokoúhlých objektivů hrozí nechtěná vinětace čili ztmavení rohů snímku.


Co je to vinětace? 


Vinětace je vada zobrazení, která se projevuje poklesem jasu při okrajích obrazu na snímači. Rohy se jeví více či méně ztmavené. Vinětací trpí vpodstatě každý objektiv, záleží ale v jaké míře bude patrná. Zesílit ji může nevhodná sluneční clona, vysoký rámeček filtru či více filtrů našroubovaných na sebe. Méně výraznou vinětaci lze celkem súspěchem korigovat i při zpracování snímku v editoru. Případně lze z nedostatku udělat přednost, vinětaci využít jako výtvarný prostředek a ztmavením rohů soustředit pozornost diváka na hlavní motiv.

Pravděpodobnost výskytu nechtěné vinětace je větší u vyšší obroučky filtru au objektivů s krátkou ohniskovou vzdáleností. Obzvlášť u širokoúhlých objektivů mají význam „slim“ či „ultra-slim“ filtry stenkou objímkou, vysokou pouze kolem 3–4 mm. Takové filtry lze obvykle používat již pro objektivy ohnisek 15–17 mm ( na fullframe). I slim filtry by ale měly mít přední závit. 


Magnetické filtry VFFOTOMagnetické filtry VFFOTO jsou na tom s použitím u širokoúhlých objektivů o něco hůře. K výšce samotného rámečku filtru je totiž třeba připočítat ještě výšku magnetického adaptéru. Pro adaptér s jedním nasazeným magnetickým filtrem doporučuji objektiv ohniska 20 mm a víc ( na fullframe), pro adaptér sedvěma magnetickými filtry ohnisko 24 mm a víc.
Solidní výrobci každopádně uvádí od jakého ohniska objektivu lze konkrétní filtr používat.


6. Vyberte si materiál rámečku a všímejte si i dokonalosti zpracování.


Hliník, mosaz nebo titan? Každý z uvedených materiálů má své výhody inevýhody. (Hliník uvádím jen pro úplnost, u Night Sky filtru se s ním nejspíš vůbec nesetkáte).


Hliník

Lehký, levný, dobře opracovatelný.

Snadno se deformuje. Víc se „kouše“ v závitu.


Mosaz


Malá deformace, odolnější, „nekouše“ se v závitu. 

Těžší, hůř se opracovává, je dražší.

Titan – materiál snů pro fotofiltr


Lehký, tvrdý, odolný, nekoroduje, nealergenní a zdravotně nezávadný, nikdy, dokonce ani za mrazu, se „nekouše“ v závitu

Zásadní nevýhodu představuje cena, výroba titanu je extrémně drahá aopracování náročnější. Z toho plyne omezený sortiment titanových fotografických filtrů. Vyrábí je celosvětově pouze několik výrobců anavíc zdaleka ne ve všech průměrech.


     

Věnujte pozornost i kvalitě zpracování filtru, ledacos napoví. Preciznost provedení závitu, spolehlivost usazení pojistného kroužku skla, minimální deformace připovolování atd. Dobrý Night Sky filtr má závity řezané s tolerancí v setinách milimetru. Méně dobrý občas nejde našroubovat vůbec.

7. Záruka.

Night Sky filtr VFFOTONa filtr poskytuje každý solidní výrobce záruku na vady materiálu či výrobní vady.


Záruka fotofiltrů, zakoupených u prodejce v ČR, je pro koncového zákazníka (fyzickou osobu) ze zákona 2 roky. Pro podnikatele a firmy rok.

Roční záruka je obvyklá při nákupu ze zemí Evropské unie. Složitější může být zaslání reklamovaného k prodejci.


Loterií je záruka při koupi ze zemí mimo EU. Reklamace může dopadnout různě, od bezproblémové až po nemožnou.


Pokud výrobce deklaruje delší nežli zákonnou záruku, z pozice zákazníka tovnímám jako nadstandard a znamení, že kvalitě své značky věří. V takovém případě platí záruka po deklarovanou dobu.


Záruka se vztahuje na vady materiálu či zpracování, ale ne na běžné opotřebení nebo nesprávné zacházení. S reklamací filtru, podřeného pouštní bouří v Nambii či šmidláním zaprášeným cípem trička, nejspíš neuspějete.

     

8. Šroubovací nebo magnetické Night Sky filtry?


Kruhové šroubovací filtry

jsou léty ověřená klasika. Na objektiv se upevní našroubováním do filtrového závitu na konci objektivu. Při výměně je třeba nasazený filtr odšroubovat a místo něho našroubovat jiný.


Magnetické filtry VFFOTO

jsou úspěšnou novinkou jara roku 2019. Na konci objektivu máte našroubovaný tenký kroužek coby adaptér (volitelně isvestavěným UV filtrem), na který se magnetické filtry upevní pouhým přiložením. A drží bez šroubování jen silou vestavěných magnetů.


Obecně je volba jednoho či druhého systému na vás. Magnetické filtry se nehodí na velmi širokoúhlé objektivy (na ff pod 24 mm - 2 filtry na sobě, pod 20 m - 1 magnetický filtr), zatímco šroubovací filtr můžete používat i na objektiv 16 mm ohniska.

     

Péče o Night Sky filtry VFFOTO

Závit filtru před našroubováním na objektiv projeďte grafitovou tužkou VFFOTO k mazání závitů filtrů. Grafit je výborné mazivo a separátor, namazáním předejdete riziku „zakousnutí“ filtru na objektivu.
Night Sky filtry udržujte čisté. Což platí stejně jako pro kterýkoliv fotografický filtr. Znečištěný filtr je snad ještě horší než filtr vůbec žádný. Špína zhoršuje kontrast a přidává nežádoucí odlesky a „duchy“ do obrazu. Není třeba s čištěním jít do úplných extrémů, pár miniaturních částeček nečistot na filtru nemá znatelný vliv. Vrstvička prachu či otisk prstu již ano.

Postup čištění (platí pro jakýkoliv, nejen Night Sky, filtr).

Přípravky VFFOTO pro čištění filtrůNejprve odfoukněte nečistoty balónkem (ne ústy!). Mnohdy to postačí. U kvalitních filtrů s dobrou povrchovou úpravou lze ze skla odfouknout i případné kapky vody (neslévají se, ale mají tvar kuliček, povrch je odpuzuje).
Podle potřeby pokračujte ometením štětečkem na optiku, hodí se třeba ten z „Lenspenu“.
Dočistěte suchou mikrovláknovou utěrkou na optiku.
Na přichycené lepkavé nečistoty (například pyl) je třeba použít mokré čištění izopropylalkoholem, případně doplnit čištěním koncentrovanějším čistým etylalkoholem (60-75%, v lékárně). Roztokem v malém! množství navlhčete mikrovláknovou utěrku nebo vatovou tyčinku k čištění uší (případná vlákna z vaty se na závěr ofouknou balónkem). Mikrovláknové utěrky se nedotýkejte holou rukou (nasaje do sebe mastnotu z povrchu lidské kůže), ideální je ruku obalit polyetylénovým sáčkem nebo navléci jednorázovou latexovou
rukavici.
Na drobné mastné flíčky, otisky prstů či stopy po vodních kapkách je ideální čistící ploška „Lenspenu“. Pootočením těla „Lenspenu“ o půlobrátku se na čistící plošku ze zásobníčku ve víčku nanese čistý karbonový prášek. Stopy nečistoty se poté vyčistí krouživým přetřením čistící ploškou.

     

Všechno o Night Sky filtru stáhněte si fototahák: Všechno o Night Sky filtru VFFOTO jako pdf

     

     

Co popřát závěrem?

Ať se vám fotografování s Night Sky filtrem daří v noci i ve dne :-)


Jiří Skořepa

zpět na přehled všech článků

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace