Domů » Všechno o magnetických filtrech VFFOTO – fototahák online i ke stažení zdarma

Všechno o magnetických filtrech VFFOTO – fototahák online i ke stažení zdarma

Front page Všechno o magnetických filtrech VFFOTO 2019-v2Co se dozvíte v tomto Fototaháku?

 • Čím se magnetické filtry liší od ostatních fotografických filtrů?
 • Využiji magnetické filtry?
 • Proč uvažovat o pořízení magnetického filtru?
 • Jak vypadá konstrukce magnetického filtru?
 • Kde jsou limity magnetických filtrů?
 • Nehrozí u magnetických filtrů větší vinětace?
 • Lze kombinovat více magnetických filtrů?

Chcete-li si fototahák prohlížet či stáhnout jako pdf, použijte tlačítko dole na stránce.

Systém magnetických filtrů VFFOTO

Bezpečně – rychle – jednoduše – bez šroubování.

Systém magnetických filtrů VFFOTO byl poprvé uveden na trh v dubnu 2019. Proti jiným magnetickým systémům fotofiltrů se liší ve dvou hlavních rysech :
• Magnetický je přímo rámeček filtru. Který tím pádem může být tenčí než u řešení, kdy se na klasický filtr šroubuje ještě magnetický adaptér.
• Několik magnetických filtrů lze bez problémů vrstvit na sebe a používat současně (například polarizační spolu s ND filtrem).

magnetické filtry VFFOTO

Nabídka magnetických filtrů aktuálně zahrnuje průměry 49, 52, 58, 62, 67, 72, 77 a 82 mm.
Do budoucna se počítá s dalšími velikostmi.

Provedení:

Dostupný je magnetický UV filtr (slouží zároveň jako adaptér pro uchycení ostatních typů k objektivu), cirkulární polarizační filtr, šedé neutrální ND 64x a ND 2000x filtry. Časem přibude ještě extrémně tmavý ND 32000x a Night Sky filtr pro omezení světelného smogu při nočním fotografování.

Přehled magnetických filtrů VFFOTO
průměr/typ 52 mm 58 mm 62 mm 67 mm 72 mm 77 mm 82 mm
adaptér bez skla
adaptér/UV filtr
magnetický polarizační filtr VFFOTO
magnetický ND 8× filtr VFFOTO            
magnetický ND 16× filtr VFFOTO            
magnetický ND 64× filtr VFFOTO
magnetický ND 2000× filtr VFFOTO
magnetický ND 32000× filtr VFFOTO  
magnetický Night Sky filtr VFFOTO  

Výhody magnetických filtrů VFFOTO

 • Snadno a rychle nasadíte či sejmete filtr prsty bez jakéhokoliv nářadí a nutnosti šroubování. Filtr stačí jen přiblížit ke konci objektivu, zaskočí a bezpečně drží silou vestavěných magnetů.
 • Můžete pohodlně zaostřit a nastavit kompozici bez nasazeného filtru, ten poté pouze přiložíte k adaptéru. Zásadní výhoda při používání silných ND filtrů – neriskujete, že nechtěně pohnete s ostřícím prstencem objektivu a rozhodíte zaostření (což se u běžných šroubovacích filtrů občas „podaří“).
 • Magnetické filtry VFFOTO můžete vrstvit na sebe (rozdíl oproti konkurenčním systémům). Není problém nasadit například magnetický polarizační filtr, zaostřit, nastavit do vhodné polohy dle požadovaného účinku a pak na něj přidat ještě silný ND filtr.
 • Magnetické filtry VFFOTO vám dovolí používat originální sluneční clonu dodávanou výrobcem objektivu. Adaptér ani magnetické filtry nemají větší průměr než běžné šroubovací filtry a tím pádem nepřekáží vaší sluneční cloně.

     

Konstrukce magnetických filtrů

Systém magnetických filtrů VFFOTO se sestává z několika komponent.

 • Adaptér s ocelovým kroužkem k našroubování na konec objektivu (buď beze skla nebo s vestavěným UV sklem; pak zároveň slouží i jako UV filtr).
 • Vlastní filtr v magnetickém rámečku (UV, ND, Night Sky, …).
 • Přední krytka.

Adaptér magnetických filtrů VFFOTO

je prstenec z hliníkové slitiny, vpředu s vestavěným ocelovým kroužkem. Na zadní straně má závit, který slouží k našroubování do filtrového závitu objektivu. Adaptér v sobě nemá žádné magnety.
Adaptér magnetických filtrů VFFOTO má dvě verze.

 • Samotný adaptační kroužek bez skla.
 • Adaptační kroužek s vestavěným sklem UV filtru. Slouží jako adaptér pro nasazení dalších magnetických filtrů a současně chrání objektiv coby UV filtr.

Filtr v magnetickém rámečku

s vestavěnými magnety. Optické sklo je obdobné jako u běžných šroubovacích filtrů VFFOTO (antireflexní vrstvy, nanovrstvy pro snadné čištění, …). Rámeček filtru z hliníkové slitiny má v sobě vestavěné magnety. Na přední straně najdete závit, který ale nemá standardní průměr (je větší, tak, aby do vybrání rámečku zapadl další filtr při případném vrstvení na sebe).
Magnetický polarizační filtr se vyrábí ve stejném, jednodílném, provedení rámečku jako ostatní filtry. Při nastavování míry účinku se otáčí celým filtrem, usazeným v adaptéru. Výhodou jednodílného rámečku CPL je menší výška než u dvoudílných a tedy menší riziko vinětace.

Krytka magnetických filtrů VFFOTO

je plastová, typ Snap-On (tj. s vnitřním uchycením), dodávaná jako součást balení magnetického filtru.
Vzhledem k odlišnému (většímu) průměru vnějšího závitu některé originální krytky nemusí na objektivu spolehlivě držet, proto výrobce dodává ověřenou krytku v ceně.

     

Omezení magnetických filtrů VFFOTO

I magnetické filtry mají některá, byť nevelká, omezení.

 • Není možné magnetické filtry kombinovat s klasickými kruhovými filtry ani do předního závitu nasadit šroubovací sluneční clonu. Důvod? Přední závit nemá standardní průměr.
 • V magnetickém provedení nelze vyrábět nejsilnější ND 100000x filtr. Důvod? Příliš velká tloušťka skla ND 100000x.
 • V magnetickém provedení nelze vyrábět variabilní ND filtr. Důvod? Příliš velká tloušťka dvojkombinace skel dvou polarizačních filtrů.

     

Jak správně používat magnetické filtry VFFOTO.

Hlavní výhodou magnetického systému je jednoduché snímání a nasazení jednotlivých filtrů i jejich vzájemná kombinace.
Adaptér, ať už bez skla nebo s UV sklem, zůstává na konci objektivu trvale. Další filtry (polarizační, ND, …) k němu upevníte pouhým přiložením, naprosto bezpečně drží magnetickou silou.
Při současném používání polarizačního filtru s ND filtrem nasaďte jako první polarizační filtr. Jeho pootáčením nastavte požadovanou míru účinku.

     

Vinětace magnetických filtrů VFFOTO

O vinětaci magnetických filtrů VFFOTO si můžete přečíst v samostatném článku.

     

Péče o magnetické filtry VFFOTO

Závit adaptéru magnetických filtrů před našroubováním na objektiv projeďte grafitovou tužkou VFFOTO k mazání závitů filtrů. Grafit je výborné mazivo a separátor, namazáním předejdete riziku „zakousnutí“ adaptéru na objektivu.
Magnetické filtry udržujte čisté. Což platí stejně jako pro kterýkoliv fotografický filtr. Znečištěný filtr je snad ještě horší než filtr vůbec žádný. Špína zhoršuje kontrast a přidává nežádoucí odlesky a „duchy“ do obrazu. Není třeba s čištěním jít do úplných extrémů, pár miniaturních částeček nečistot na filtru nemá znatelný vliv. Vrstvička prachu či otisk prstu již ano.

Postup čištění (platí pro jakýkoliv, nejen magnetický, filtr).

Nejprve odfoukněte nečistoty balónkem (ne ústy!). Mnohdy to postačí. U kvalitních filtrů s dobrou povrchovou úpravou lze ze skla odfouknout i případné kapky vody (neslévají se, ale mají tvar kuliček, povrch je odpuzuje).
Podle potřeby pokračujte ometením štětečkem na optiku, hodí se třeba ten z „Lenspenu“.
Dočistěte suchou mikrovláknovou utěrkou na optiku.
Na přichycené lepkavé nečistoty (například pyl) je třeba použít mokré čištění izopropylalkoholem, případně doplnit čištěním koncentrovanějším čistým etylalkoholem (60-75%, v lékárně). Roztokem v malém! množství navlhčete mikrovláknovou utěrku nebo vatovou tyčinku k čištění uší (případná vlákna z vaty se na závěr ofouknou balónkem). Mikrovláknové utěrky se nedotýkejte holou rukou (nasaje do sebe mastnotu z povrchu lidské kůže), ideální je ruku obalit polyetylénovým sáčkem nebo navléci jednorázovou latexovou
rukavici.
Na drobné mastné flíčky, otisky prstů či stopy po vodních kapkách je ideální čistící ploška „Lenspenu“. Pootočením těla „Lenspenu“ o půlobrátku se na čistící plošku ze zásobníčku ve víčku nanese čistý karbonový prášek. Stopy nečistoty se poté vyčistí krouživým přetřením čistící ploškou.

     

Front page Všechno o magnetických filtrech VFFOTO 2019-v2 stáhněte si fototahák: Všechno o magnetických filtrech VFFOTO jako pdf

     

     

zpět na přehled všech článků

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace