Domů » Fotografické filtry » Velký průvodce fotografickými filtry

Náhled - Průvodce fotografickými filtry - 3 vydání

Velký průvodce fotografickými filtry

Kdy, kde, jaký, pro koho a k čemu v digitální fotografii.

Lákají vás fotografické filtry a chcete je vyzkoušet? Nevíte který typ vybrat? Jak s filtry fotografovat? Pak právě pro vás je určený tento „Průvodce inteligentního fotografa po všech typech fotofiltrů“.

     

Chcete-li si „Průvodce“ raději prohlížet offline, či stáhnout jako e-knihu v pdf, použijte dole na stránce tlačítko pro stažení.

Přehled fotografických filtrůPřehled fotografických filtrů

Přehled filtrů

UV filtr UV filtr

Univerzální filtr pro ochranu objektivu.


Bezbarvý filtr, odfiltruje neviditelné UV záření, téměř vůbec neubírá viditelné světlo.
 Slouží jako mechanická ochrana přední části objektivu a čelní čočky proti vodě, znečištění, podření či rozbití.

Chci vědět více o UV filtru

     

CPL filtr Polarizační filtr (CPL filtr)

Nenahraditelný filtr při fotografování krajiny, vody, oblohy, rostlin, v produktové fotografii a u snímků skrze sklo.

Polarizační filtr tvoří polarizační fólie mezi dvěma kotoučky optického skla, které ji chrání. Vše vsazeno do dvoudílné obroučky, jejíž části jdou vůči sobě neomezeně otáčet. Rozlišuje se lineární a cirkulární polarizační filtr, pro moderní digitální fotoaparáty se používá filtr cirkulární (CPL).

Co přináší polarizační filtr pro fotografa? Odfiltruje odražené polarizované světlo a tím výrazně vylepší snímky. U krajiny omezí namodralý vzdušný opar dálek, nasytí barvy, ztmaví nebe a zvýrazní v něm světlé mraky. Ubere odraz oblohy z vody a tím dovolí vidět pod hladinu. Odstraní nehezký modrozelený odstín mokrých kamenů a dodá barvy lesklým listům květin a stromů. Odfiltruje odlesky na skle, vodě a nekovových předmětech, což se hodí pro produktovou fotografii a předměty pod sklem či ve vitrínách. Účinek polarizačního filtru, použitého přímo při fotografování, nelze plnohodnotně nahradit až dodatečně při zpracování v počítači.

Chci vědět více o polarizačním filtru

     

Silné ND filtryND (neutral density – neutrální šedý) filtr

Filtry prodlužující expoziční čas při fotografování krajiny, vody, památek a architektury i v portrétní fotografii.

Z praktického hlediska je lze rozdělit do dvou skupin: Na slabší ND filtry s využitím pro portrét nebo dlouhé expozice v krajině při slabém světle a na silné ND filtry pro dlouhé expozice v krajinářské fotografii.

Slabší neutrální (ND) filtry (ND 2x–ND 64x) jsou pro portrét nenahraditelné při používání vysoce světelných objektivů za nadbytku okolního světla. Zároveň je využijí i krajináři pro dlouhou expozici v situacích, kdy je světla méně (ráno za svítání, večer při západu slunce a v modré hodince, za dne při zatažené obloze, v lese, v hlubokých údolích a soutěskách).

Silné neutrální (ND) filtry se používají ve fotografické praxi k mnohonásobnému prodloužení expozičního času, což umožnízachytit realitu tak, jak ji samotné lidské oko nikdy neuvidí. Jsou nezbytné v krajinářské fotografii (pohybové rozmazání mraků na obloze, rozostření tekoucí vody či vodních vln do „mlhy“ nebo „mléka“), při fotografování památek, města a architektury (včetně zneviditelnění okolo procházejících lidí dlouhou expozicí v řádu minut).

Chci vědět více o ND filtrech

     

CPL filtrVariabilní ND filtr

ND filtr s plynule měnitelnou intenzitou zatmavení, vhodný jako alternativa k slabším ND filtrům zejména pro portrétní fotografii a při filmování.

V principu představuje variabilní ND filtr kombinaci dvou polarizačních filtrů (2× sendvič vždy z dvojice skel a polarizační fólie mezi nimi) ve společné obroučce, která dovoluje je navzájem pootáčet vůči sobě. Polarizační fólie má v jednom směru protažené a rovnoběžně
uspořádané molekuly polymeru. Je-li orientace jejich protažení shodná u obou fólií, světlo prochází. Vzájemným pootáčením se množství procházejícího světla snižuje. Když je směr protažení molekul fólií navzájem kolmý, světlo téměř neprochází.

Význam při fotografování. Nahradí (s určitými omezeními) několik slabších ND filtrů o různé hustotě. Umožní pracovat s nastavením clony (a tedy hloubkou ostrosti) dle přání fotografa a to i při nadbytku okolního světla. Což se hodí například v portrétní fotografii v exteriéru. Při natáčení videa dovolí snímat optimálním časem závěrky (vzhledem ke snímkové frekvenci) a zároveň mít pod kontrolou hloubku ostrosti.

Chci vědět více o variabilním ND filtru

     

Přechodový ND filtrPřechodový (graduated neutral density – GND) filtr

ND filtr s plynulým přechodem mezi zabarvenou a zcela čirou částí, používaný v krajinářské fotografii k vyrovnání kontrastu u scén s velkým rozsahem jasů. Typicky pro ztmavení příliš světlé oblohy.

Provedením jde o filtr s šedou vrstvou barvy nanesenou na podkladu z optického skla nebo plastu. Nejčastější jsou filtry s přechodem tmavé části do světlé zhruba v polovině. Používají se i speciální verze s tmavším pruhem uprostřed, který po obou stranách přechází do čiré části („reverzní přechodový filtr“), třeba pro východ slunce nad mořem, kdy je nejsvětlejší proužek oblohy těsně nad vodou.

Přechodový filtr může být buď v kruhové šroubovací verzi (zásadní nevýhoda – nelze měnit polohu přechodu) nebo jako plochý filtr do držáku (vyžaduje speciální držák).

Chci vědět více o přechodovém ND filtru

     

Night Sky filtrDidymiový (Night Sky, Redhancer, Intensifier) filtr

Speciální filtr, který slouží k omezení světelného znečištění při fotografování snímků noční oblohy, krajiny a měst. Zároveň zesílí červené odstíny a proto se využívá i při fotografování krajiny v podzimních barvách.

Světelné znečištění se na fotografiích projevuje jako žlutý až naoranžovělý opar, který zesvětluje černou barvu oblohy. Snižuje kontrast mezi jasnými hvězdami a temným pozadím, čímž slabší hvězdy mizí. Night Sky filtr zachytí podstatnou část zejména žlutého
až oranžového světla (s maximem okolo 580 nm vlnové délky), tím ztmaví oblohu a zvýší kontrast a viditelnost hvězd i v oblastech se světelným znečištěním. Odfiltruje významnou část zejména žlutého světla čímž barvy posune do studenějších odstínů, zvýrazní červenou a ubere, dle provedení, zhruba 0,5–1 EV z procházejícího světla. Dobrý didymiový filtr nemá zhoršovat ostrost kresby a podání detailů.

Chci vědět více o Night Sky filtru

     

     

Náhled - Průvodce fotografickými filtry - 3 vydání Zde si zdarma můžete sáhnout e-book
„Velký průvodce fotografickými filtry“ v pdf

Stažení je skutečně zcela zdarma, bez podmínek či sbírání osobních údajů.

     


zpět na přehled všech článků

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace