Domů » Variabilní ND filtr v automatické pračce? Vypere dočista dočista?

Variabilní ND filtr v automatické pračce? Vypere dočista dočista?

Fotografické filtry je možné čistit různými metodami suchou i mokrou cestou.
Variabilní ND filtr, prošlý pracím cyklem v automatické pračceNechtěně je můžete i vyprat v automatické pračce.
S jakým výsledkem?

Zajímá vás, jak se poprala bioaktivní síla pracího prášku s antireflexy filtru? Zda platí i pro ND filtr, že skvrn a špíny se zbavíš? Nakolik působí bílá síla na černý rámeček filtru? Vyleze z pračky čistoskvoucí filtr?

Hned na úvod: Fotografický filtr do automatické pračky nepatří! Opakujte všichni po mně: „Fotografický filtr do automatické pračky nepatří!“

Nicméně zadařilo se a variabilní ND filtr VFFOTO, nechtěně zapomenutý v kapse kalhot, prošel celým pracím cyklem. A vrátil se v rámci zvýhodněné opravy pro členy Klubu VFFOTO (Chcete také 50% slevu na opravu? Staňte se členy Klubu - zdarma a během pár minut). Majitel dostal filtr nový.

Nám to ale nedalo a vypraný filtr jsme podrobili prohlídce i praktickému testování.

Rámeček filtru neutrpěl po mechanické či kosmetické stránce ani v nejmenším.

Černý zůstal jak ranní káva či myšlenky čistokrevného pesimisty. Natáčení rámečku chodí hladce a vypráním neutrpělo ani stopové množství speciálního maziva uvnitř.

Foto s vypraným variabilním filtremOptika doznala újmy.

Antireflexní vrstvy přemílání v bubnu pračky poznamenalo. Mechanické poškození se projeví odrazy, viditelnými jako světlejší kruhy zejména v protisvětle, ale i bočním světle.
Zajímavé efekty vytvořil usazený prací prášek v prostoru mezi oběma bločky skel (variabilní ND filtr, jak víte, tvoří dva polarizační filtry ve společné obroučce). Mezerka mezi skly je minimální. Prášek se tudíž dostal zejména do partií při obvodu, kde vytvořil viditelný lem s měkkým přechodem do málo dotčené středové části.

Efekt na snímku? Něco mezi změkčovací predsádkou (správnou klasickou fotočeštinou zvanou „dutošajba“) a podáním klasického historického Tessaru („ostrý střed a měkké rohy“).

Verdikt? I vypraný variabilní ND filtr lze nouzově používat.

Ne ovšem v protisvětle a raději jen dočasně. Poznámka na okraj: Jednotkou dočasnosti doopravdy není „jeden furt“.

Pro kvalitní výsledek si raději filtr nechte opravit anebo vyberte nový na www.vffoto.com.
A na čistění používejte pomůcky přímo pro fotografické filtry určené.

Přeji skvělé fotografie s filtry (raději nevypranými) :-)

Jiří Skořepa

     

zpět na přehled všech článků

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace