Domů » Titan

Titan

Nejlepší materiál pro obroučky fotografických filtrů: Mimořádně lehký, tvrdý stříbrošedý kov, skvěle odolává korozi a přitom je zdravotně nezávadný a vhodný i pro alergiky

Titan, latinsky Titanium, chemická značka Ti. Šedý až stříbřitě bílý kov, objevený na konci osmnáctého století. Je poměrně tvrdý a velice odolný proti korozi. Velice lehký, hustota činí pouhých 4,50 g na cm3. Taje při teplotě 1667 oC.

Kovový titan je chemicky naprosto mimořádně netečný, neúčastní se metabolismu živých organismů. Proto se využívá ve zdravotnictví i šperkařství. Titan jako odolný nealergenní kov je vynikající pro chirurgické nástroje, implantáty i zdravotně nezávadné ozdoby a šperky.
Mechanická pevnost a nízká váha titan předurčují pro použití v letecké a kosmické technice, je to bez nadsázky "kosmický materiál".

Snad jedinou nevýhodou titanu je cena. Ačkoliv jde o sedmý nejrozšířenější kov v zemské kůře, je jeho výroba v čisté podobě značně nákladná. I opracování je náročnější.

Jako materiál se titan používá pro obroučky těch nejkvalitnějších fotografických filtrů. Vzhledem k vysoké ceně a náročnému opracování titanové filtry nabízí jen menšina výrobců.

     

Zpět na slovníček pojmů

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace