Domů » Světlo jako parazit a kterak vniká do těla…

Světlo jako parazit a kterak vniká do těla…

Vliv parazitního světlaMůže být něco tak nehmotného, jako světlo, parazitem, schopným působit závažná poškození?
Ano, může

(a, mimochodem, ono s tou nehmotností to také není tak úplně pravda; i foton za pohybu má nějakou teoretickou hmotnost; foton v klidu vůbec neexistuje).

Řeč je, pochopitelně, o těle fotoaparátu. A nežádoucím jevu zvaném „parazitní světlo“.

Co je parazitní světlo?

Velmi stručně jde o světlo, které se do těla fotoaparátu a na snímač dostává jinou cestou nežli tou očekávanou a žádoucí skrz objektiv. Fakticky jde o světlo, které proniká „netěsnostmi” neboli, správnou lidovou fotočeštinou, „někudy fouká dovnitř“.

Co parazitní světlo způsobuje?

Nežádoucí poškození obrazu - závoje, ztrátu kontrastu, „duchování“ atd.

Kdy se škody, způsobené parazitním světlem, nejvíc projeví?

Zejména při dlouhých expozicích. Tedy expozičních časech v řádu sekund či minut. Výrazněji (ale nejen) při vyšší intenzitě okolního světla. Lidsky to znamená, že za jasného dne v poledne a s aparátem na slunci budou problémy s parazitním světlem násobně výraznější než podvečer a ve stínu.

Kudy se parazitní světlo do fotoaparátu dostává? Záleží na konstrukci.

Bílé KarpatyPorovnejte oba snímky vpravo. Horní, s expozicí dlouhou 243 sekund, je zničený parazitním světlem, které pronikalo přes adaptér pro nasazení Nikon objektivu na bezzrcadlovku Sony. Dolní, fotografovaný mnohem kratším časem 1/250 s, je v pořádku, parazitní světlo se nestačilo projevit.

U klasických zrcadlovek je problémový zejména hledáček a světlo, které jím odzadu proniká dovnitř aparátu. Logicky se tak děje zejména v situaci, kdy máte zrcadlovku na stativu a hledáček tudíž není u vašeho oka. Výrobci pro tyhle situace dodávají plastovou krytku, která se nasazuje přes hledáček a vniknutí světla zabraňuje. Když ji nemáte po ruce (mimo jiné se ráda a snadno ztrácí), dá se hledáček zakrýt čímkoli vhodným, co je po ruce. A nouzově i přistínit rukou, jen se aparátu nesmíte přímo dotknout abyste jej, při expozici, nerozklepali.

     

Bílé KarpatyParazitní světlo, které „fouká“ netěsnostmi ve spojení objektiv-tělo vás může potkat jak u zrcadlovky, tak u bezzrcadlovky.

Problém nebývá v samotném bajonetu, objektiv na tělo světlotěsně „sedne“ vždycky. Potíže způsobují případné další díly mezi objektivem a fotoaparátem. Tedy mezikroužky, různé adaptéry atd. Ne vždy jsou spoje mezi nimi navzájem či dosedací plochy na objektiv nebo aparát zcela stoprocentně světlotěsné. Adaptéry navíc často mívají mechanické ovládání clony řešené páčkami, šoupátka či otočnými prstenci. Což jsou další otvory a vybrání a tedy další vstupní brána pro parazitní světlo.
Problémy se obvykle neprojeví při běžném fotografování krátkými časy ve zlomcích sekundy. Kdy množství vniklého parazitního světla je, v poměru k množství světla prošlého regulérně přes objektiv, zanedbatelné.
Horší je to při fotografování dlouhých expozic. Na objektivu nasazený silný ND filtr, který regulérně procházející světlo zeslabí tisíci či dokonce desetitisícinásobně. Zatímco parazitní světlo „fouká“ dovnitř s neztenčenou intenzitou. A vy se pak jen divíte, jaké závoje ten ND filtr dělá. ND filtr nedělá nic, to, co škodí je parazitní světlo.
Ověřit si to můžete snadno. Po zaostření a nasazení filtru omotejte celý objektiv až k bajonetu těla kolem dokola něčím tmavým a neprůsvitným. Nejlépe několikrát dokola pro více vrstev. Čím? Hodí se třeba černá fleece šála. Lehoučká, měkká a dostatečně tvarovatelná. Když není po ruce, použijte to, co po ruce je.
A možná budete překvapeni jak moc výrazně se na degradaci obrazu parazitní světlo podílelo.

     

Pro úplnost: Pokud používáte před objektivem ploché systémové ND filtry do držáku, ujistěte se, že je ten držák utěsněný proti vnikání nežádoucího světla okolo filtru.

Levnější neutěsněné držáky vám přivodí podobné problémy jako špatný adaptér.

     

     Krátké shrnutí:

Parazitní světlo je problém zejména při delších expozičních časech.
Projeví se duchováním, závoji, ztrátou kontrastu.

Do zrcadlovek může parazitní světlo vnikat

  • přes nezakrytý hledáček (řešení – zakrýt hledáček);
  • přes adaptér mezi objektivem a fotoaparátem (řešení – omotat neprůsvitným materiálem objektiv až k tělu);
  • přes neutěsněný držák plochých systémových filtrů (řešení – používat světlotěsně utěsněné držáky).

Do bezzrcadlovek (systémových kompaktů) může parazitní světlo vnikat

  • přes adaptér mezi objektivem a fotoaparátem (řešení – omotat neprůsvitným materiálem objektiv až k tělu);
  • přes neutěsněný držák plochých systémových filtrů (řešení – používat světlotěsně utěsněné držáky).

Přeji dobré (neparazitní) světlo :-)

Jiří Skořepa

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace