S magnetickými filtry VFFOTO na ranní Ukrajině
Víte, co mají společného fotografické ND filtry, parní lokomotiva, tržiště a pravoslavný chrám?
Dají se zkombinovat v jediné fotce.
Nevěříte?
Vstávám za ranního šera, beru fotobatoh a stativ a vyrážím ulicemi Kovelu k nádraží.
Nikoli vstříc vlakovým zážitkům. To mne jen předešlého podvečera zaujalo nejtěsnější sousedství pomníku - parní lokomotivy a chrámu Sv. Sergije Radoněžského.
Obloha po nočním přechodu frontální poruchy slibuje zajímavé světlo i mraky.
Cíl mé vycházky leží před vstupním portálem podchodu na vlakové nádraží Kovel. Těším se na klidné, pohodové fotografování.
No, klidné... jak se to vezme.
Chodníky k nádraží slouží jako tržiště a v sobotním ránu zatraceně rušné tržiště. Stavím se kousíček za záda prodávajících, pozdravím nejbližší trhovkyně a mohu se věnovat svému. To jest fotografování velmi nesourodé dvojice.
Chrám Sv. Sergije Radoněžského je pojmenován po velké osobnosti ruských církevních dějin. Sergij Radoněžský či Sergej z Radoněže (3. května 1314, Rostov – 25. září 1392, Sergijev Posad) byl ruský středověký duchovní vůdce, jeden z nejuctívanějších pravoslavných svatých. Pravoslavný chrám zleva přímo sousedí s kolejištěm vlakového nádraží v Kovelu. A aby železnice nebylo málo, stojí vpravo, hned vedle chrámového schodiště a brány jiný památník.
Na mohutném betonovém podstavci spočívá monumentální parní lokomotiva sovětské výroby Su 253-25. Tento typ lokomotiv vymysleli v polovině minulého století a sloužil zejména pro osobní vlaky, křižující ohromná území Sovětského svazu.
Neobvyklý pomník byl odhalen v roce 1984 při příležitosti 40. výročí osvobození Kovelu od fašistické okupace (1944).
Z mých objektivů volím osvědčený “šoupací” shift PC-Nikkor 28/3,5, nasazuji na postarší, ale stále skvělou Sonku A7R.
Na adaptér nasazuji nejdřív magnetický polarizák, ostřím a poté ladím polohu pro optimální účinek. Měřím expozici a v appce hledám správný čas. A z paklíčku svých magnetických filtrů vybírám ten pravý... ND 2000x. Klap - a drží.
A po obloze ubíhají skvělé, kontrastní a rychlé mraky. Po pár expozicích měním kompozici, věnuji se monumentální přídi lokomotivy.
A nepřestávám si blahopřát k nedávnému rozhodnutí přezbrojit na magnetické filtry. Nesnesitelná lehkost práce... zatáhnu a hned filtr držím v prstech. Změním kompozici a zaostřím. A pak filtr jen naklapnu zpět.
Přímo za zády mi mezitím pulzuje život tržiště, nakupuje se zelenina, ořechy, koření i sušené statice. Pár zvědavců mi prijde kouknout pod ruce a na displej, ale jen decentně, nikterak nepřekáží a neobtěžují.
Slunce se konečně prodralo skrz oblačnost. Trochu poodstupuji, báně chrámu se lesknou a mraky vyklízí pole modré obloze. Světlo bělá a už tolik nekreslí.
Je čas složit stativ, uklidit Soňáka a vyrazit poznávat krásy volyňské snídaně...
Jiří Skořepa
Chrám Sv. Sergije Radoněžského a pomník – parní lokomotiva Su 253-25, Kovel, Ukrajina - Ranní chrám Sv. Sergije Radoněžského a pomník osvobození Kovelu v podobě parní lokomotivy Su 253-25.
Sergej Radoněžský, též Sergij Radoněžský či Sergej z Radoněže (3. května 1314, Rostov – 25. září 1392, Sergijev Posad) byl ruský středověký duchovní vůdce, jeden z nejuctívanějších pravoslavných svatých. Je považován za velkou osobnost ruských dějin.
Parní lokomotiva Su 253-25 stojí od roku 1984 na podstavci hned vedle brány pravoslavného chrámu Sv. Sergije Radoněžského. Neobvyklý pomník byl zřízen ke 40. výročí osvobození Kovelu od německé okupace (1944).
Sony A7R, PC-Nikkor 28/3,5, f/11, CPL + ND 2000x magnetický filtr VFFOTO.
Snímek pořízen 14.9.2019

