Domů » Redukce pro MAGNETICKÉ fotofiltry. Jaké, k čemu, kdy a jak.

Redukce pro MAGNETICKÉ fotofiltry. Jaké, k čemu, kdy a jak.

redukce - magnetický step-up ring VFFOTORedukce, neboli redukční kroužky pro fotografické filtry, byly námětem samostatného článku. Tedy redukce pro klasické šroubovací filtry. Se strmě rostoucí oblibou magnetických filtrů VFFOTO je dobré vědět, že něco je s magnety jinak.

     

     

Na úvod delší vsuvka o konstrukci magnetických filtrů. Nudná, ale podstatná.

Odlišnosti v uchycení u samotných filtrů.

Klasický kruhový šroubovací filtr

Má prostě na straně k objektivu užší část s jemným metrickým vnějším závitem (samec). Závitem se našroubuje do vnitřního závitu na objektivu. Na straně směřující od objektivu ven, má šroubovací filtr jemný vnitřní metrický závit (samice), obdoba toho, který je na konci objektivu. A do vnitřního závitu filtru lze případně našroubovat užší část dalšího filtru, při vrstvení více filtrů na sebe. Nebo též šroubovací sluneční clonu.

Magnetický systém VFFOTO
se skládá ze dvou komponent, magnetického adaptéru filtrů a vlastního magnetického filtru.

adaptér magnetických filtrů VFFOTOAdaptér magnetických filtrů

Je prstýnek z kovu. Na straně k objektivu užší část s jemným metrickým vnějším závitem (samec), stejně jako u šroubovacího filtru. Závitem se našroubuje do vnitřního závitu na objektivu.
Na straně směřující od objektivu ven, má adaptér magnetického filtru zabudovaný kroužek z oceli, tedy magnetem přitahovaného kovu. Slouží jako protikus pro magnety v magnetických filtrech. Kroužek je našroubovaný v jemném vnitřním metrickém závitu (samice), ovšem nestandardního (většího) průměru. Závit je ODLIŠNÝ od závitu na objektivu a NELZE do něho našroubovat další šroubovací filtr, šroubovací redukci ani šroubovací sluneční clonu.
Pro úplnost: Adaptér magnetických filtrů může být doplněný ještě o sklo UV filtru. Pak se nazývá magnetický UV filtr, může být nasazený trvale a slouží jak k ochraně přední části objektivu, tak zároveň jako adaptér pro ostatní magnetické filtry.

Magnetické filtry VFFOTOMagnetický filtr VFFOTO

Má stranu směřující k objektivu hladkou, bez závitu. Jsou v ní zabudované malé magnety, které filtr drží magnetickou silou na ocelovém kroužku adaptéru. Na straně směřující od objektivu ven, má magnetický filtr zabudovaný kroužek z oceli, tedy magnetem přitahovaného kovu. Slouží jako protikus pro magnety v případně nasazeném dalším magnetickém filtru při vrstvení více filtrů na sebe. Kroužek je našroubovaný v jemném vnitřním metrickém závitu (samice), ovšem nestandardního (většího) průměru. Závit je ODLIŠNÝ od závitu na objektivu a NELZE do něho našroubovat další šroubovací filtr, šroubovací redukci ani šroubovací sluneční clonu.

Co z rozdílů v konstrukci u MAGNETICKÝCH filtrů vyplývá? A jak s redukcemi?

 1. Šroubovací a magnetické filtry nelze libovolně kombinovat navzájem.
  Můžete mít na objektivu našroubovaný kruhový šroubovací filtr, na něj našroubovat adaptér magnetických filtrů a na něj pouhým přiložením přidávat magnetické filtry. Nevýhodou je v součtu větší výška rámečků a tím risk vinětace na širokoúhlých objektivech nebo širším konci kratších zoomů.
 2. Můžete mít (a doporučuji) na objektivu našroubovaný trvale magnetický UV filtr (nebo adaptér) a další magnetické filtry nasazovat podle potřeby.
 3. Můžete nasadit větší magnetický filtr i na menší objektiv. Dvěma způsoby:
  • Na menší objektiv našroubujete šroubovací redukci (step-up ring) a na její konec směrem ven (od objektivu) našroubujete adaptér magnetických filtrů (nebo magnetický UV filtr). Na adaptér podle potřeby přidáváte magnetické filtry.
  • redukce - magnetický step-up ring VFFOTOPoužijete magnetický redukční kroužek (step-up ring) VFFOTO. Na straně směrem k objektivu má klasický jemný metrický závit. Na širším konci směrem ven (od objektivu) má stejné provedení jako adaptér magnetických filtrů, tedy ocelový kroužek v nestandardním závitu, na který můžete rovnou nasadit magnetický filtr. A smysl použití většího filtru na menším objektivu? Napřiklad kvůli potlačení vinětace.
 4. Na magnetický filtr nenasadíte šroubovací sluneční clonu. Nejde to fyzicky (vnější závit má nestandardní průměr) a je to záměrné. Sluneční clona má nějakou hmotnost a velikost. I kdyby šla na magnetický filtr dopředu fyzicky upevnit, upadne vám hned nebo při prvním prudším pohybu a to i s nasazeným magnetickým filtrem. Magnetický spoj mezi filtrem a adaptérem má nějakou sílu, spolehlivě udrží filtr či dva. Neudrží ale spojenou hmotnost filtru a sluneční clony.
  Takže při používání magnetických filtrů buď originální sluneční clonu od výrobce objektivu, uchycenou bajonetově (ne v závitu filtru). Nebo, když vám redukcí vpředu objektiv “nabude na objemu”, musíte používání sluneční clony oželet.

Shrnutí ve zkratce:

 • Šroubovací filtry a magnetické filtry nejsou navzájem kompatibilní.
 • K magnetickému filtru potřebujete vždy adaptér.
 • Existují magnetické redukční kroužky (step-up ringy).
 • Na magnetický filtr dopředu nenasadíte sluneční clonu.
 • Sjednocení magnetických filtrů na jeden (největší) průměr? Jen když oželíte sluneční clonu.

Přeji dobré (magicky a magneticky přitažlivé) světlo ;-)

Jiří Skořepa

Mohlo by vás zajímat - související články:

Když se řekne vinětace...

Redukce pro fotofiltry. Jaké, k čemu, kdy a jak.

zpět na přehled všech článků

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace