Domů » První pomoc při úrazech a nehodách fotografických filtrů - fototahák online i ke stažení zdarma

První pomoc pro fotografické filtry při úrazech a nehodách.

Co se dozvíte v tomto fototaháku?

 • Co ohrožuje fotografické filtry?Fototahák 14-První pomoc při úrazech a nehodách fotografických filtrů 2019- náhled
 • Jaké jsou druhy a příčiny poškození
 • Když k nehodě dojde, co dělat?
 • Jak nehodám a poškozením předcházet

     

Chcete-li si fototahák prohlížet či stáhnout jako pdf, použijte tlačítko dole na stránce.

Proč první pomoc pro fotografické filtry?

     Na fotografovy filtry číhá řada nebezpečí: Pády z výšky do kamení či na dlažbu, ostrý abrazivní písek, slaná mořská voda a další.​
     Jak napsal jeden výborný český spisovatel Sci-Fi a zároveň fotograf v pozapomenuté (nicméně pořád skvěle čtivé) knize:
     „...ale světem se touláme po cestách, na nichž jsou, ech, podle známé sovětské písničky ‚mlhy a prach, mráz a stepní tráva, signál na poplach ...‘ Stepní tráva a signál na poplach by neměly být tak dalece na závadu, pokud se fotograf nelekne a nerozhýbe při expozici snímek - zato prach, mlhy, písek i mráz (někdy až podstatně ohrožující funkci závěrek, zejména maličkých a složitých) jsou na cestách našimi odvěkými fotografickými nepřáteli.​"
                                        (Ludvík Souček, Fotografujeme na cestách, Orbis Praha, 1971)​
     Rukama mi prošlo celkem dost fotografických filtrů s trvalými následky po různých nehodách. U mnoha z nich přitom vážnému postižení mohla předejít anebo jej alespoň zásadně zmírnit správně poskytnutá první pomoc – tedy pár jednoduchých zásad, které při nehodě nebo jiném náhlém poškození fotografického filtru omezí rozsah a následky škod

Je ovšem třeba znát jak první pomoc poskytnout.

Zásady první pomoci

 • Nepanikařte a zachovejte klid – úraz utrpěl filtr!
  Vy jste v pořádku a můžete se soustředit na správnou první pomoc.
 • Zhodnoťte rizika pro vás. Je-li filtr spadlý do místa, kde by vyprošťování znamenalo nebezpečí i pro vás, je lépe jej oželet.
 • Začněte s první pomocí co nejdříve.
  V případě více postižených filtrů zhodnoťte situaci a přednostně se zabývejte těmi, kterým včasná pomoc ještě může prodloužit život(nost). A je-li jich několik, věnujte se nejdřív těm dražším. Je to neetické vůči levnějším filtrům, ale zmírní to následky pro vaši peněženku při pozdější nápravě škod na filtrovém parku.
 • Poskytněte správně první pomoc s ohledem na druh a příčinu poškození.

Z nejčastějších:

 1. tonutí v mořské vodě
 2. tonutí ve sladké vodě
 3. enormně vlhký vzduch
 4. pády a nárazy
 5. odřeniny
 6. mráz
 7. zatuhlý čili "zakousnutý" filtr

1) Tonutí v mořské vodě

Ostrov Runde, Norsko     Nemusí jít rovnou o filtr spadlý do mořské hlubiny pod pobřežním útesem. Téměř stejné následky má i pouhé ošplíchnutí filtru slanou mořskou vodou. Ať už našroubovaného na objektivu nebo drženého v prstech při výměně někde na pláži.
     Poškození způsobí sůl obsažená v mořské vodě… a to ve velmi krátké době – už za 15–20 minut.
     Rámeček i samotné optické sklo vydrží beze škod, poničí se antireflexní vrstvy. Na první pohled vypadá filtr v pořádku. Při prohlížení proti slunci či žárovce jsou ale vidět nepravidelné mapy.
     Takový filtr lze dál velmi nouzově používat do doby, než si seženete jiný. Nedoporučují se s ním fotit snímky v protisvětle – výskyt nežádoucích reflexů a ztráta kontrastu budou výrazné.

První pomoc?

Co nejdřív filtr důkladně vypláchněte v čisté sladké měkké vodě (dešťová, destilovaná…). Ne v minerálce!
Poté sfoukněte vodu balónkem, dosušte běžným způsobem pomocí utěrky na optiku z mikrovlákna a případné stopy po vodních kapkách vyčistěte karbonovou ploškou "Lenspenu".

Pozor!

     Nesnažte se nikdy otírat filtr bez předchozího opláchnutí ve sladké vodě. Krystalky a mikrokrystalky solí ze zasychající mořské vody by jej mohly mechanicky podřít – a takový filtr se hodí už leda jako změkčovací předsádka pro neostré, prvorepublikově zasněné retro portréty.

Pozor!

     Vodou kriticky ohroženou skupinou jsou polarizační filtry v levnějším provedení. Ty, které nemají polarizační fólii celoobvodově utěsněnou mezi skly. Dostane-li se k ní voda, celulóza se zkrabatí a zvlní… R.I.P. aneb poslední sbohem…

2) Tonutí ve sladké vodě

Krkonoše-Mumlava, variabilní ND filtr VFFOTO, čas 1/6 s     Utopení ve sladké vodě potůčků, říček, jezer a pramenišť může vypadat hrozivě, ale samo o sobě není příliš nebezpečné. Měkká dešťová a povrchová voda filtr nikterak nepoškodí a pokud se nepřidá mechanické podření pískem či podobnými částečkami (viz stať o odřeninách dále), nic závažného se neděje.​ Průšvih nastává když topeným je levný polarizační filtr bez utěsněné fólie.

První pomoc?

     Filtr opláchněte čistou měkkou vodou a poté osušte: Sfoukněte vodu balónkem, dosušte běžným způsobem pomocí utěrky na optiku z mikrovlákna a případné stopy po vodních kapkách vyčistěte karbonovou ploškou "Lenspenu".​
     Moderní filtry mají navíc hydrofobní zakončovací nanovrstvy, dík kterým se na skle voda nerozlévá do kalužinek ale tvoří kuličky, které stačí ze skla jednoduše odfouknout vzduchem z ofukovacího balónku.
Stejný postup sušení platí samozřejmě i v případě kapek z deště, vodní tříště nebo roztátých vloček sněhu.

Pozor!

     Nebezpečná pro fotografický filtr může být tvrdá voda s vyšším obsahem nerostných solí (což platí i pro minerálky). Když zaschne na skle filtru, vznikají trvalé a neodstranitelné "mapy".
První pomoc je stejná jako v případě mořské vody.

Pozor!

     Obdobně jako u mořské vody také platí, že kriticky ohroženou skupinou jsou levné polarizační filtry bez utěsněné polarizační fólie. Dostane-li se k fólii voda, celulóza se zkrabatí a zvlní… R.I.P. aneb „měli jsme tě rádi…“

3) Enormně vlhký vzduch

     Relativní vlhkost vzduchu, která se blíží 100%, obecně filtrům neškodí (na rozdíl od objektivů a fotoaparátů).
Může být nebezpečná pro jediný typ: Polarizační filtr. Obzvlášť pokud se k vlhkosti přidá ještě vyšší teplota.
Nemusí jít rovnou o tropický deštný prales, své udělá i vlhké horko ve skleníku.
     Polarizační filtr tvoří sendvič, složený ze dvou skel, která chrání citlivou polarizační fólii v prostoru mezi nimi. Polarizační fólie se vyrábí z materiálu na bázi celulózy. A celulóza je citlivá na vlhkost, může se zvlnit nebo ji i napadnout bakterie či houby. V kvalitnějších filtrech bývá proto napnutá a vzduchotěsně uzavřená mezi skly.

První pomoc při zvlnění polarizační fólie?

Bohužel neřešitelné (leda výměna skla), pomáhá jenom a pouze prevence: Buď ve skleníkových podmínkách polarizační filtr vůbec nepoužívat, nebo už při nákupu polarizačního filtru volit takový, který má polarizační fólii vzduchotěsně uzavřenou.

Možné způsoby ochrany polarizační fólie

 • Jen napnutá mezi skly, bez utěsnění.
  Základní provedení levných PL filtrů. Neřeší ochranu proti vlhkosti a škůdcům. Toto provedení nedoporučuji.
 • Vypnutá a celoobvodově mezi skly vzduchotěsně uzavřená (provedení známé jako Kaesemann či Käsemann, podle označení od prvního výrobce).
  Zajišťuje rovnoměrné napnutí fólie a tím výborné optické vlastnosti, ochranu před vlhkostí i škůdci. Filtry vhodné i do nepříznivých klimatických podmínek.
 • Vypnutá, celoobvodově utěsněná a celoplošně nalepená UV vytvrzujícím lepidlem.
  Technologie posledních let, používaná u profesionálních filtrů (mimo jiné u všech CPL VFFOTO). Zajišťuje jak rovnoměrné napnutí fólie a tím výborné optické vlastnosti, tak také ochranu proti vlhkosti i škůdcům. Filtry vhodné do nejnáročnějších klimatických podmínek.

Konstrukce polarizačního filtru VFFOTOKonstrukce polarizačního filtru VFFOTO - Znázornění vrstev cirkulárního polarizačního filtru VFFOTO.

4) Poškození po pádu či nárazu (aneb létat filtr doopravdy neumí)

Ostrov Runde, Norsko     Pád z větší výšky na tvrdý podklad mívá většinou osudné následky: Rozbité sklo a zdeformovanou obroučku​. V takové situaci už je veškerá pomoc marná.
     Jestliže sklo přežije a poničená je jenom obroučka, zkuste, zda jde filtr našroubovat na objektiv. Zadaří-li se, je vyhráno.
     Obvykle ovšem bývá poškozený závit filtru anebo deformovaná obroučka. Když jen v malé míře a jde o filtrovou obroučku z hliníku, můžete zkusit tajný fígl:
Našroubovat poškozený filtr na jiný filtr, který má rámeček z mosazi. Mosaz je výrazně tvrdší a odolnější než hliník, při malém poškození dokáže závit hliníkového rámečku znovu proříznout a tím obnovit.

Filtr zničený po páduFiltr zničený po pádu - Fotografický filtr zničený po pádu. Popraskané sklo a zdeformovaný rámeček Tento filtr již nelze opravit.

5) Odřeniny

Filtr zničený odřením sklaOdřeniny jsou dvojího typu: odřeniny rámečku a odřeniny skla

Odřeniny rámečku

     jsou jen kosmetickým postižením. Jediným lehkým omezením funkčnosti a sice zvýšenou náchylností k nežádoucím reflexům, se projeví odřeniny na černění vnitřní strany filtru okolo skla.
Náprava se provádí přetřením postižených míst matnou černou barvou (nejlépe tou na lehké kovy).

Odřeniny skla

     jsou vždy závažným postižením s trvalými následky a přímým vlivem na funkčnost – přinejmenším u snímků v protisvětle.
     Projeví se sníženým kontrastem a změkčením kresby či duchováním kolem kontrastních hran.
Původcem odření může být ostrý písek, krystalky soli nebo i jen „takyčištění“ filtru kroužením utěrky bez toho, aniž by se předtím ofoukla a ometla zrnka nečistot.
Nemusíte zrovna fotografovat v saharské písečné bouři, i všudypřítomný vítr, vířící písek na polském a německém pobřeží Baltu, umí účinně otryskat sklo (na druhou stranu – filtru je přece jen menší škoda než vlastní čelní čočky objektivu).
     Při slabším odření lze filtr ponechat v aktivní službě a jen s ním nefotit v protisvětle. Případně, jsou-li škrábanečky pouze při okrajích skla, udělat z postižení výtvarný prostředek:
Odřeniny zesílit (jemný smirkový papír zrnitosti 400–600) ale vyhnout se středu skla. Dostanete předsádku pro snímky s efektem prvorepublikového portrétního objektivu typu starého dobrého Tessaru: Ostrý střed a měkké rohy.

Odborná pomoc spočívá ve výměně skla.

Což může řešit výrobce filtru – když je k tomu dobrá vůle.
(VFFOTO členům svého klubu nabízí opravu zničeného filtru dokonce s 50% slevou).

zjistěte víc o výhodách bezplatného členství v Klubu VFFOTO

6) Mráz

Borkovická blata v zimě     Mráz a obecně chlad nepředstavují zásadní problém pro fotografické filtry​. Mrazivý vzduch obsahuje minimum vlhkosti a suchý chlad příliš neškodí. Nanejvýš bude u polarizačního nebo variabilního filtru o něco těžší otáčení vlivem zatuhlého maziva na kluzných plochách dvoudílné obroučky.
     Problém může nastat u polarizačního nebo variabilního filtru levnějšího provedení, (nemá utěsněnou polarizační fólii) při návratu do tepla obydlí: Na vychlazeném filtru může zkondenzovat voda z teplého a vlhkého vzduchu uvnitř. Polarizační fólie z celulózy nemá vodu ráda – při navlhnutí se zkrabatí a filtr je trvale poničený.

Prevence?

     Stejně jako veškerou ostatní fototechniku nechte i filtr při návratu do tepla v pevně uzavřené fotograšně nebo fotobatohu. Vyndejte jej teprve po několika hodinách, když se teploty vně a uvnitř brašny vyrovnají a přestane hrozit kondenzace vody.

7) Zatuhlý čili „zakousnutý“ filtr

     „Zakousnutý“ či „zapečený“ filtr na konci objektivu potká dřív nebo později každého fotografa. Obecně větší tendenci k zapečení mají filtry s obroučkou z hliníku, opravdu zřídka se zakousne mosazná obroučka. Bezproblémové jsou jedině obroučky z titanu.

Prevence? Snadná, levná a účinná:

Tužka VFFOTO k mazání závitů filtrů     Závit u nového filtru (redukce, objektivu…) projeďte kolem dokola hrotem co nejměkčí tužky. Tuha, čili grafit, je skvělé suché mazivo a separátor. V malém množství nešpiní a i když se náhodou dostane na sklo filtru či čočku objektivu, prostě ji odfouknete balónkem.
Tenhle trik pochází už z dřevních dob klasické fotografie, ale spolehlivě funguje i v digitální době.
A kterou tužku vzít? Nejlepší je speciální tužka pro mazání závitů filtrů. Není-li po ruce, pak shánějte, pokud možno, co nejměkčí běžnou tužku (mívá označení 8B).

zjistěte víc o tužce pro mazání závitů filtrů

Když už se filtr „zakousl“, jak jej šetrně dostat dolů?

Kleština pro snímání filtrůPři sundávání filtru je podstatné působit tlakem stejnoměrně po celém obvodu obroučky. Když se filtr drží pouze prsty v několika bodech, obroučka se zdeformuje a nejde vyšroubovat.
Je několik triků, které můžete zkusit:

 • Zakousnutý filtr přitlačit celou přední hranou obroučky k tenké rovné měkčí podložce a pootáčením objektivu se jej pokusit vyšroubovat. Skvěle se dá využít rubem nahoru otočená podložka pod počítačovou myš, položená na stole. Tento trik nefunguje na polarizační filtr.
 • Použít plastové kleštiny pro snímání filtrů. Vyrábí se ve dvou či třech velikostech, vyberte takovou, která odpovídá průměru filtru. Kleštiny obroučku sevřou téměř po celém obvodu, deformace je tedy minimální a celkově jde o účinný způsob. Pro polarizační filtr je vhodné použít dvojici stejných kleštin.
 • Na podobném principu pracují i uvolňovače tvořené plastovou rukojetí a okem z tvrdší gumy. Osobně mi přijdou méně praktické a náročnější na manipulaci.
 • Filtr několikrát obtočit gumou pro zavařovací sklenice či lékařským zaškrcovadlem. Stejný princip – působit tlakem stejnoměrně po celém obvodu a nedeformovat obroučku.

Stejné triky lze pochopitelně použít i k uvolnění navzájem pevně zakousnutých redukcí či dvojice redukce–filtr.

Kleštiny ke snímání filtrůKleštiny ke snímání filtrů - Ukázka jak nasadit dvojici kleštin na polarizační filtr.

zjistěte víc o nástrojích pro povolování filtrů

Co popřát závěrem?

Snad… Aby speciálně s tímto fototahákem to bylo stejné jako s příslovečnými anglickými starými pannami:
Vždy připraveny, nikdy nežádány! ;-)

Přeji pokaždé jen dobré světlo a všechny vaše fotovýpravy bez nehod a průšvihů.

Jiří Skořepa

Fototahák 14-První pomoc při úrazech a nehodách fotografických filtrů 2019- náhled stáhněte si fototahák První pomoc pro fotografické filtry jako pdf

     

     

zpět na přehled všech článků
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace