Domů » Průvodce fotofiltry – variabilní ND filtr

Variabilní ND filtrVariabilní ND (neutral density – neutrální šedý) filtr

ND filtr s plynule měnitelnou intenzitou zatmavení, vhodný jako alternativa k slabším ND filtrům zejména pro portrétní fotografii a při filmování.

V principu představuje variabilní ND filtr kombinaci dvou polarizačních filtrů (2× sendvič vždy z dvojice skel a polarizační fólie mezi nimi) ve společné obroučce, která dovoluje je navzájem pootáčet vůči sobě. Polarizační fólie má v jednom směru protažené a rovnoběžně
uspořádané molekuly polymeru. Je-li orientace jejich protažení shodná u obou fólií, světlo prochází. Vzájemným pootáčením se množství procházejícího světla snižuje. Když je směr protažení molekul fólií navzájem kolmý, světlo téměř neprochází.

Význam při fotografování. Nahradí (s určitými omezeními) několik slabších ND filtrů o různé hustotě. Umožní pracovat s nastavením clony (a tedy hloubkou ostrosti) dle přání fotografa a to i při nadbytku okolního světla. Což se hodí například v portrétní fotografii v exteriéru. Při natáčení videa dovolí snímat optimálním časem závěrky (vzhledem ke snímkové frekvenci) a zároveň mít pod kontrolou hloubku ostrosti.

Co je dobré vědět o variabilním ND filtru?

Přidání čtyř skel a dvou polarizačních fólií ovlivňuje kresbu objektivu a podání nejjemnějších detailů. U nejkvalitnějších variabilních filtrů v nepatrné a přijatelné míře, u levnějších značně. Rozsah zatmavení je omezený a záleží i na zorném úhlu objektivu. Čím je širší zorný úhel objektivu, tím větší je i riziko nestejnoměrné polarizace (jedna strana snímku tmavší než druhá). V praxi je variabilní ND filtr alternativou ND filtrů pro portrét, čili zejména pro standardní a delší ohniska. Nemá moc smysl jej používat na objektivech s ohniskem
kratším než 28–35 mm. Navíc čím výraznější zatmavení, tím víc se nestejnoměrná polarizace projeví. Dobrý variabilní ND filtr má proto ztmavení omezené v rozsahu, kdy je ještě vliv na snímek nepatrný.
Prakticky má smysl ztmavení v rozsahu 2–5 EV, na portrétních teleobjektivech s malým zorným úhlem lze přidat ještě další 2–3 EV. Což naprosto postačuje pro portrétní fotografii i filmování. Variabilní ND filtr lze používat v krajinářské fotografii, ale jen místo slabších ND filtrů. Tam, kde jsou třeba silné ND filtry (ND 1000x a víc), je variabilní ND filtr nenahradí.

Vyberte si variabilní ND filtr

Mohlo by vás zajímat - související články:

Kde jsou limity variabilních ND filtrů pro fotografování

Lze variabilní ND filtr využít k fotografování vody?

Jak se správně starat o filtry?

     

zpět na „Velký průvodce fotografickými filtry“

zpět na přehled všech článků

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace