Domů » Průvodce fotofiltry – přechodový ND filtr

Přechodový ND filtrPřechodový (graduated neutral density – GND) filtr

ND filtr s plynulým přechodem mezi zabarvenou a zcela čirou částí, používaný v krajinářské fotografii k vyrovnání kontrastu u scén s velkým rozsahem jasů. Typicky pro ztmavení příliš světlé oblohy.

Provedením jde o filtr s šedou vrstvou barvy nanesenou na podkladu z optického skla nebo plastu. Nejčastější jsou filtry s přechodem tmavé části do světlé zhruba v polovině. Používají se i speciální verze s tmavším pruhem uprostřed, který po obou stranách přechází do čiré části („reverzní přechodový filtr“), třeba pro východ slunce nad mořem, kdy je nejsvětlejší proužek oblohy těsně nad vodou.
Síla přechodového filtru se označuje, stejně jako u ND filtrů, hustotou (0.6, 0.9 atd.), měřeno v nejtmavší partii skla. Dále v označení najdeme typ přechodu („hard“, „soft“).
„Hard“je tvrdý užší přechod, vhodný pro málo členitý a víceméně rovný horizont.
„Soft“ s pozvolným přechodem se používá pro nerovný a členitější obzor a obvykle bývá také vhodnější pro širokoúhlé objektivy.

Přechodový filtr může být buď v kruhové šroubovací verzi (zásadní nevýhoda – nelze měnit polohu přechodu) nebo jako plochý filtr do držáku (vyžaduje speciální držák).

Co si pohlídat při koupi?

Aby přechodový filtr byl z kvalitního materiálu. Levné přechodové filtry (obvykle asijské provenience) jsou pro vážnější práci nepoužitelné, s velkým posunem barev a ztrátou detailů. Materiál filtru je buď optické sklo (výhoda je větší odolnost proti poškrábání, nevytáří statickou elektřinu a nepřitahuje prach; nevýhoda vyšší hmotnost a křehkost) nebo plast – umělá pryskyřice (nižší váha, nevýhoda je snazší poškrábání a přitahování prachu vlivem statické elektřiny). Skleněné filtry jsou odolnější a méně náchylné k povrchovému poškození, ovšem oproti plastu dražší.

Vyberte si přechodový ND filtr

Mohlo by vás zajímat - související články:

Jak se správně starat o filtry?

     

zpět na „Velký průvodce fotografickými filtry“

zpět na přehled všech článků
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace