Domů » Průvodce fotofiltry – Night Sky filtr

Night Sky filtrDidymiový (Night Sky, Redhancer, Intensifier) filtr

Speciální filtr, který slouží k omezení světelného znečištění při fotografování snímků noční oblohy, krajiny a měst. Zároveň zesílí červené odstíny a proto se využívá i při fotografování krajiny v podzimních barvách.

Světelné znečištění se na fotografiích projevuje jako žlutý až naoranžovělý opar, který zesvětluje černou barvu oblohy. Snižuje kontrast mezi jasnými hvězdami a temným pozadím, čímž slabší hvězdy mizí. Night Sky filtr zachytí podstatnou část zejména žlutého
až oranžového světla (s maximem okolo 580 nm vlnové délky), tím ztmaví oblohu a zvýší kontrast a viditelnost hvězd i v oblastech se světelným znečištěním. Odfiltruje významnou část zejména žlutého světla čímž barvy posune do studenějších odstínů, zvýrazní červenou a ubere, dle provedení, zhruba 0,5–1 EV z procházejícího světla. Dobrý didymiový filtr nemá zhoršovat ostrost kresby a podání detailů.

Co je dobré vědět o Night Sky filtru.

Že samotný Night Sky filtr vám neumožní vyfotit nebe se stovkami hvězd přímo ve městě. Ve městech je tak vysoká úroveň osvětlení (včetně rozptýleného), že na obloze zbývá viditelných jen několik nejjasnějších hvězd.
Že neodfiltruje světelné znečištění z různých zdrojů stejnoměrně. Světelné znečištění je směsí různých vlnových délek zhruba mezi 570–610 nanometrů. Night Sky filtr je nejúčinnější pro vlnové délky kolem 580 nm, méně filtruje světlo od 590 nm výše, tedy červenou složku. Což znamená, že mění barevné podání snímku do studenějších tónů a u některých zdrojů umělého světla posunuje barvu od žluté k růžové. Výrazněji se změna barev projeví při kombinaci denního a umělého světla za svítání a při soumraku během „modré hodinky“, kdy je přínos použití Niht Sky třeba zvážit. Za noci, kdy převládá vliv umělého osvětlení, je filtr jasná volba. Odebere z oblohy žlutooranžový nádech, ze scény částečně mizí žlutý závoj a srovná i ostatní barvy, včetně studenějších odstínů.

Vyberte si Night Sky filtr

Mohlo by vás zajímat - související články:

Jak se správně starat o filtry?

     

zpět na „Velký průvodce fotografickými filtry“

zpět na přehled všech článků

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace