Domů » Průvodce fotofiltry – ND filtr

Slabší ND filtryND (neutral density – neutrální šedý) filtr

Filtry prodlužující expoziční čas při fotografování krajiny, vody, památek a architektury i v portrétní fotografii.

Z praktického hlediska je lze rozdělit do dvou skupin: Na slabší ND filtry s využitím pro portrét nebo dlouhé expozice v krajině při slabém světle a na silné ND filtry pro dlouhé expozice v krajinářské fotografii.

Silné ND filtry Podle provedení se dělí na šroubovací (kruhové, šroubují se klasicky na objektiv) a na ploché filtry do držáku (čtvercové, zasunují se do držáku upevněného na objektivu).

     

Co je dobré vědět k ND filtrům?

ND faktor vyjadřuje míru omezení procházejícího světla čili sílu filtru. Například označení filtru ND 1000x znamená, že skrz něj projde do objektivu tisíckrát méně světla nežli bez nasazeného filtru.

Hustota ND filtru je jiným způsobem vyjádření míry omezení procházejícího světla. Platí, že snížení množství světla na polovinu (tj. -1 EV) znamená zvýšení hustoty o 0,3.

Hodnota (posun) EV znamená faktor prodloužení expozičního času filtru. EV pochází z anglického „Exposure Value“, tedy hodnota expozice. Čímž je míněna expozice ve smyslu kombinace času a
clony. Platí, že posun o hodnotu -1 EV znamená snížení množství procházejícího světla na polovinu… čili k dosažení stejné expozice je třeba dvakrát delší čas. Anebo otevřít clonu o jedno clonové číslo.

Různé způsoby značení ND filtrů shrnuje tabulka.

Tabulka označení ND filtrůTabulka označení ND filtrů

Jak vybírat ND filtr?

Samozřejmě v prvé řadě podle průměru filtrového závitu na vašem objektivu a dále vyberte sílu ND filtru podle předpokládaného použití. Slabší pro portréty a krajinu při slabém
světle, silnější pro dlouhé expozice.

Co si pohlídat při koupi?

Aby ND filtr byl z kvalitního a precizně opracovaného optického skla. V portrétní fotografii záleží na přesném podání detailů a ostré kresbě. Obličej, fotografovaný velmi světelným objektivem může být rozostřený (a je to žádoucí), ale oko, na které se obvykle ostří, ostré být MUSÍ! V krajinářské fotografii je ostrost a výborné vykreslení všech detailů „od rohu
k rohu“ naprostou samozřejmostí.
Zajímat se, zda má ND filtr dobré antireflexní a zakončovací vrstvy. Antireflexní vrstvy ND filtrů představují určitý nadstandard. Antireflexy totiž zlepšují odolnost vůči odleskům, ale zároveň
negativně ovlivňují neutrálnost filtru – zvětšují barevný posun. Výrobce, který má technologii zvládnutou, se v technických parametrech určitě rád „blýskne“ informací kolik antireflexních vrstev jeho filtr má.
Pohlídat si, aby měl ND filtr co nejmenší barevný posun. U ND filtru se barevný posun udává v Kelvinech. Ideální ND filtr by měl být naprosto neutrální čili snížit množství procházejícího světla u všech vlnových délek spektra stejně, tedy zachovat věrně barvy. Technologicky zatím nelze vyrobit zcela neutrální ND filtry a s nějakým barevným posunem je třeba počítat. Výrobci se snaží, aby byl co nejmenší. Čím je ND filtr silnější (tmavší), tím větší má obvykle
barevný posun. Zároveň platí, že čím je novější filtr, tím je barevný posun menší. Výrobci totiž nespí a opravdu se jim daří vlastnosti skla stále vylepšovat.
U slabších ND filtrů, užívaných v portrétní fotografii, je barevný posun všeobecně velmi malý a bez problémů si s ním poradí automatické vyvážení bílé. Obvykle je v portrétu jako příjemnější vnímán spíše posun do teplejších barev.
U silných ND filtrů velmi záleží na konkrétním výrobci a provedení. Špičkové moderní ND filtry mají barevný posun velmi malý – například ND 100000x VFFOTO pouhých 300 K.
V neposlední řadě výška rámečku (čím nižší, tím lépe – nehrozí vinětace) a jeho materiál a provedení. Doopravdy existují i levné ND filtry s rámečkem z plastu namísto kovu – a od takových ruce pryč.

Vyberte si ND filtr

     

Slabší ND (neutral density – neutrální šedé) filtry.

Slabší ND filtrySlabší neutrální (ND) filtry (ND 2x–ND 64x) jsou pro portrét nenahraditelné při používání vysoce světelných objektivů za nadbytku okolního světla. Zároveň je využijí i krajináři pro dlouhou expozici v situacích, kdy je světla méně (ráno za svítání, večer při západu slunce a v modré hodince, za dne při zatažené obloze, v lese, v hlubokých údolích a soutěskách).

V portrétní a módní fotografii pro docílení snímků s krásně rozostřeným pozadím je třeba fotit plně nebo téměř plně odcloněným, velmi světelným objektivem. Přitom vychází expoziční
časy na hranicích možnosti závěrky, nebo i za ní. Docílit za denního světla v exteriéru časy závěrky 1/4000 či 1/8000 s není vůbec výjimečné. Zejména u moře nebo na horách za slunečného počasí na sněhu.
Je-li třeba ještě kratší expozice, nezbývá než omezit množství světla, procházejícího do objektivu. Tedy nasadit šedý filtr.
ND filtr je nutný i při dosvěcování záblesky bez vysokorychlostní synchronizace. Bez ní nelze použít kratší čas než 1/250 a u některých modelů zrcadlovek dokonce jenom 1/200 s. Automatické ostření (autofokus) se slabšími filtry (ND 2x–ND 8x) obvykle pracuje spolehlivě. Tmavší filtry, ND 16x a více, je vhodné vyzkoušet se světelnými objektivy na těle fotoaparátu hlavně na krajní ostřící body. Je známo, že některá těla fotoaparátu mají se silnějším filtry potíže na AF ostření a v takovém případě je nutné zaostřovat ručně.

     

Silné ND (neutral density – neutrální šedé) filtry

Silné ND filtrySilné neutrální (ND) filtry se používají ve fotografické praxi k mnohonásobnému prodloužení expozičního času, což umožnízachytit realitu tak, jak ji samotné lidské oko nikdy neuvidí.

Jsou nezbytné v krajinářské fotografii (pohybové rozmazání mraků na obloze, rozostření tekoucí vody či vodních vln do „mlhy“ nebo „mléka“), při fotografování památek, města a architektury (včetně zneviditelnění okolo procházejících lidí dlouhou expozicí v řádu minut).

Automatické ostření (autofokus) je se silnými ND filtry nepoužitelné, většinou se nechytá ani s ND 64x filtrem. Ostřit je třeba ručně. Do ND 1000x–ND 2000x je obvykle ještě možné manuálně
ostřit v hledáčku či přes živý náhled na zadním displeji i s nasazeným filtrem, hodí se přitom nastavit korekci expozice na maximum do plusu. Nezapomeňte po zaostření korekci expozice
vrátit!
U opravdu silných filtrů (ND 32000x, ND 100000x, ale pro někoho třeba už ND 2000x) není přes filtr vidět vůbec nic. Pak nezbývá než manuálně zaostřit bez nasazeného filtru a poznamenat si expozici. Poté nasadit ND filtr, nastavit parametry a exponovat. Nezapomeňte
při fotografování ze stativu vypnout stabilizaci (redukci vibrací) pokud je jí váš objektiv či aparát vybaven.
Délku expozice lze spočítat (jako základ poslouží správná expozice bez ND filtru + patřičné prodloužení), využít některou z aplikací pro chytré telefony nebo čas vyhledat v tabulce prodloužení expozice.

stáhněte si tabulku prodloužení expozičního času pro silné ND filtry

Vhodný expoziční čas?

Pro fotografování oblohy délka expozice závisí na rychlosti pohybu mraků. Od několika desítek sekund po nejvýš 3–5 minut. Ještě delší čas většinou vede už jen ke snížení kontrastu a nezajímavé šedivé obloze.
Pro vodu platí, že čím delší expozice, tím bude voda vyhlazenější a snímek bude působit klidnějším a méně obvyklým dojmem. Při kratším čase (řádově do 1–2 sekund) je rozeznatelná struktura vody, jednotlivé praménky, vlnky... Pohybové rozmazání spíše naznačené. Výsledek může být i velmi dramatický – třeba u vlnobití na pobřežních skaliskách. S prodlužováním času převládá mnohem klidnější dojem. Vodopád obklopí bílá mlha, divoký příboj se změní ve světlé
mléko, fotografie získává nezvyklý zasněný ráz.

Vyberte si ND filtr

Mohlo by vás zajímat - související články:

Jak si vybrat ND filtr

ND filtry pro portrétní a módní fotografii

Jak si budovat sestavu ND filtrů?

Jak na praktické fotografování se silnými ND filtry

ND filtr 2000x VFFOTO – pan Silnější

Rozdíl účinku ND1000x proti ND2000x

Kde jsou limity variabilních ND filtrů pro fotografování

Lze variabilní ND filtr využít k fotografování vody?

Jak se správně starat o filtry?

     

zpět na „Velký průvodce fotografickými filtry“

zpět na přehled všech článků

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace