Domů » Průvodce fotofiltry – polarizační filtr

CPL filtrCirkulární polarizační filtr (CPL)

Nenahraditelný filtr při fotografování krajiny, vody, oblohy, rostlin, produktové fotografii a snímků skrze sklo.

Polarizační filtr tvoří polarizační fólie mezi dvěma kotoučky optického skla, které ji chrání. Vše vsazeno do dvoudílné obroučky, jejíž části jdou vůči sobě neomezeně otáčet. Rozlišuje se lineární a cirkulární polarizační filtr, pro moderní digitální fotoaparáty se používá filtr cirkulární (CPL).
K čemu polarizační filtr slouží? K odfiltrování odraženého bílého světla. Světlo se v nějaké míře odráží od všech povrchů a odražené způsobuje, že barvy vidíme méně saturované. Odfiltrujeme-li odražené světlo polarizačním filtrem, získáme lepší kontrast a vyšší sytost barev. K odstranění odlesků z hladiny vody, skla, lístků rostlin a obecně z nekovových předmětů (CPL neřeší odlesky od kovových povrchů). U snímků pořizovaných na větší vzdálenost k odstranění namodralého závoje ze vzdušného oparu.

Co přináší polarizační filtr pro fotografa?

Odfiltruje odražené polarizované světlo a tím výrazně vylepší snímky. U krajiny omezí namodralý vzdušný opar dálek, nasytí barvy, ztmaví nebe a zvýrazní v něm světlé mraky. Ubere odraz oblohy z vody a tím dovolí vidět pod hladinu. Odstraní nehezký modrozelený odstín mokrých kamenů a dodá barvy lesklým listům květin a stromů. Odfiltruje odlesky na skle, vodě a nekovových předmětech, což se hodí pro produktovou fotografii a předměty pod sklem či ve vitrínách. Účinek polarizačního filtru, použitého přímo při fotografování, nelze plnohodnotně nahradit až dodatečně při zpracování v počítači.

Intenzita působení polarizačního filtru se nastavuje otáčením předního dílu obroučky. Což neznamená automaticky použít tu nejsilnější – například na hladině je dobré trochu odlesků nechat aby voda nevypadala jako bezbarvý gel. Účinnost filtru ovlivňuje i poloha fotoaparátu vůči slunci. Mizivý až žádný je při fotografování směrem po slunci nebo v protisvětle, nejsilnější je ve směru kolmém na směr dopadajících slunečních paprsků

Polarizační filtr VFFOTO PS US

Co si pohlídat při koupi?

Aby polarizační filtr byl cirkulární. Aby měl utěsněnou polarizační fólii (jinak jej zničí voda nebo vlhkost). Kvalitu kresby na teleobjektivech (levné polarizační filtry mohou citelně zhoršit detaily kresby na dlouhém ohnisku). Obecně bývá kvalita přímo úměrná ceně – dobrý polarizační filtr prostě nemůže být levný. Kvalitu a počet antireflexních vrstev a provedení zakončovacích vrstev (mají vliv na snadnost čištění a na odpuzování vody a nečistot).

Vyberte si polarizační filtr

Související články o polarizačním filtru:

Jak si vybrat polarizační filtr

Poprvé s polarizačním filtrem - 5+1 rada k nezaplacení

Vyrobte si polarizační filtr!

Jak se správně starat o filtry?

Ukázka účinku polarizačního filtru prakticky a v detailu fotografie - voda

Ukázka účinku polarizačního filtru prakticky a v detailu fotografie - obloha

     

zpět na „Velký průvodce fotografickými filtry“

zpět na přehled všech článků
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace