Domů » Proč (ne)přezbrojit na magnetické filtry VFFOTO

Proč (ne)přezbrojit na magnetické filtry VFFOTO

Magnetické filtry VFFOTOMagnetické filtry VFFOTO jsou úspěšnou novinkou jara roku 2019.
Na konci objektivu máte našroubovaný tenký kroužek coby adaptér (volitelně i s vestavěným UV filtrem), na který se magnetické filtry upevní pouhým přiložením. A drží bez šroubování jen silou vestavěných magnetů.

Systém magnetických filtrů není kompatibilní s běžnými šroubovacími filtry. Je nutné se rozhodnout pro jeden nebo druhý systém.
Pokud už nějaké filtry máte, může to být dost těžké rozhodování. Přezbrojit? Nepřezbrojit?
Nakonec je to vždycky na vás.

Proč magnetické filtry ne?

Nemůžete je kombinovat se šroubovacími.

Tedy ryze technicky můžete adaptér magnetických filtrů našroubovat do předního závitu klasického šroubovacího filtru. Ale podstatně tím v součtu zvýšíte tloušťku (výšku) rámečků spojených filtrů. Se všemi nežádoucími důsledky na vinětaci.

     

Nejdou použít pro velmi širokoúhlé objektivy.

Jeden klasický šroubovací filtr v tenkém (ultra-slim) rámečku můžete bez rizika vinětace používat už na ohnisku 15 či 16 mm. V magnetické verzi jeden filtr (+ adaptér) nebude vinětovat až od 20 mm výše.

     

Nemůžete používat jinou sluneční clonu než tu originální od výrobce objektivu.

Na magnetický filtr do předního závitu běžnou šroubovací sluneční clonu nenasadíte. I kdybyste ji dokázali našroubovat (jakože nedokážete, přední závit není standardní), bude už příliš velkou zátěží pro magnetický spoj. A při prudším pohybu vám z předku objektivu odpadne clona i s magnetickým filtrem.

     

Zrovna tak není rozumné sjednocovat různé menší objektivy pomocí redukčních kroužků pro jednu velikost magnetických filtrů.

Redukčním kroužkem naroste průměr konce objektivu, tím pádem už nemůžete použít originální sluneční clonu. A neoriginální clonu nenašroubujete.

     

Proč magnetické filtry ano?

Je s nimi úžasně snadná práce. Výměna je několikrát rychlejší, takže nepropásnete jediných pár minut nejhezčího světla kvůli zdlouhavému přešroubovávání filtrů.

Ovšem pozor, magnetické filtry vyvolávají trvalou závislost. Jejich pořízení a používání přináší okamžité uspokojení a to opakovaně. Z dlouhodobého hlediska se stává návykem.

Z legislativního hlediska nejsou magnetické filtry uvedeny v přílohách Nařízení vlády č. 463/2013 Sb. o seznamech návykových látek. Tím pádem nespadají do působnosti zákona 167/1998 Sb. o návykových látkách. Smíte je neomezeně a bez obav z represe nabývat, pozbývat, skladovat držet i používat bez speciálního povolení k zacházení.
Naštěstí.

Takže přezbrojit nebo ne? Vyváží výše uvedenou řadu nevýhod ta jediná výhoda snadné výměny?
To si rozhodněte vy.

Já osobně jsem zvolil „přezbrojit“. Přestože vlastním paklík šroubovacích filtrů, v součtu dražší než moje Sony A7R, vybavil jsem se nově „magnety“. A nikdy jsem toho rozhodnutí nelitoval.

Zjistěte víc o dostupných magnetických filtrech

Jiří Skořepa

Mohlo by vás zajímat - související články:

7 mýtů o magnetických filtrech VFFOTO

Porovnání vinětace magnetických filtrů

Jak dostat, ne tatínka do polepšovny, nýbrž magnetický filtr na objektiv

zpět na přehled všech článků

     

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace