Domů » Polarizační filtr pro teleobjektiv

Polarizační filtr pro teleobjektiv

Vybrat polarizační filtr pro teleobjektiv je nepoměrně snazší nežli pro kratší ohniska. I tak se ovšem nějaké to úskalí najde…

Polarizační filtr VFFOTO PS US 95 mmCo je skvělé?

U polarizačniho filtru na teleobjektivu neřešíte vůbec problém nestejnoměrné polarizace oblohy. Jeho zorný úhel je tak malý, že se nestejnoměrná polarizace nemá šanci projevit.

Co je skvělé zrovna tak?

Že si nemusíte lámat hlavu s vinětací. Zatímco u širokoúhlých objektivů počítáte výšku ultra slim rámečku filtru pomalu v desetinách milimetrů, u teleobjektivu můžete klidně dát i několik filtrů na sebe.

Co je méně skvělé?

U polarizačního filtru na teleobjektivu opravdu velmi záleží na kvalitě. Méně kvalitní filtr vám u ohnisek zhruba od 100 mm dále dokáže citelně ubrat nejjemnější detaily kresby.
Příčin je víc, ale lze je shrnout do termínu „kvalita materiálu a dokonalost opracování”. Clathrus archeri, květnatec Archerův, Táborsko. Foto pořízené s nasazeným Night Sky filtrem.Broušení a leštění kvalitního optického skla je náročná a také patřičně drahá operace. A v rámci šetření („co oko nevidí, to srdce nebolí”) se někdy optimalizuje tím, že se vnitřní strana skel (ta, co přiléhá k polarizační fólii) leští trochu méně dokonale. Což uspoří čas, ale ze snímku pořízeného delším teleobjektivem odstraní jemné detaily.

Prevence? Kupovat opravdu kvalitní polarizační filtry od ověřených výrobců.

A že vám někdy polarizační filtr skoro nefunguje i když jím správně otáčíte?

Orchis palustris, vstavač bahenní – Záhorie, SlovenskoPodívejte se, kde je slunce.

I na teleobjektivu platí, že nejsilněji polarizační filtr účinkuje ve směru kolmo na dopadající světlo. A skoro neúčinný je v protisvětle i po světle.

Další případ, kde polarizační filtr nepomůže, je situace, když denní světlo prochází difuzním prostředím.

Což jsou nejen nízká oblaka při kompletně zatažené , ale třeba také prostory skleníků s polykarbonátovou střechou. Světlo pak je polarizované minimálně a filtr tudíž nemá co odfiltrovat.

Vysoké Tatry - hořce ve Velké studená doliněMimochodem, to, že váš polarizační filtr účinkuje jak má, si snadno můžete ověřit s pomocí LCD monitoru počítače. Když se přes filtr (držený ve stejné poloze jako na objektivu tj. závitem směrem k vám) podíváte na rozsvícený počítačový monitor a budete jím otáčet, monitor se bude střídavě výrazně zatmavovat a zesvětlovat. Pokud přitom uvidíte i různé barevné odlesky (obzvlášť nápadné na lesklých dotykových displejích), nic se neděje. Jde jen o vliv interference světla, nikoli vadu filtru.A na fotografiích se neobjeví.

Jak vidno, u polarizačního filtru na teleobjektivu je výhod mnoho a omezení jen pár. Je ale vhodné o nich vědět.

Přeji dobré (polarizované) světlo :-)

Jiří Skořepa

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace