Domů » Polarizační filtr pro širokoúhlý objektiv

Polarizační filtr pro širokoúhlý objektiv

VFFOTO cirkulární polarizační filtr PS US 77 mmŠirokoúhlé objektivy mají své specifické podání. Pozor ovšem jestliže na nich chcete používat fotografické filtry.

Mnoho širokoúhlých objektivů má čelní čočku natolik vypouklou, že na filtr před ní rovnou zapomeňte. U objektivů doopravdy krátkých ohnisek (obecně pod 14 či 15 mm na fullframe) jde někdy využít speciální řešení (adaptér a velký filtr), ovšem za opravdu velmi, velmi speciální peníze.

Je jen na vašem uvážení, čemu dát přednost. Zda ještě kratšímu sklu (a doopravdy, je znát doslova každý milimetr ohniska) nebo možnosti používat filtry. Já proto mám jako nejširší sklo 15 mm Laowa s regulérním 72 mm filtrovým závitem. A v batohu filtry.
Z nich ten nejdůležitější je jednoznačně polarizační filtr. Jenže... čím kratší ohnisko objektivu a širší zorný úhel, tím větší potíže s polarizačním filtrem.

A zrada je přímo ve fyzikální podstatě. Účinek polarizačního filtru se totiž zeslabuje či zesiluje v závislosti na poloze fotoaparátu vůči směru dopadajícího denního světla. Nejsilnější je v pravém úhlu na něj, nejslabší až žádný, když fotíte proti světlu anebo po světle. A teď si představte, co to znamená na, řekněme, 15 mm objektivu s úhlem záběru 110°.
Zejména pokud máte v záběru i kus oblohy. Míra účinku polarizačního filtru bude v různých místech obrazového pole odlišná. Výsledkem je nestejnoměrná polarizace. Takže v praxi máte v jednom horním rohu snímku oblohu modrou až do černa, v druhém téměř čistě bílou. A vypadá to mimořádně nedobře.

Takže jak na krátkém ohnisku s polarizačním filtrem? S rozumem!

Víceméně bezproblémový je polarizační filtr od ohniska 30 mm (ff) výše. V rozsahu 24-30 mm může a nemusí nastat problém při scéně zahrnující i část oblohy.

A pod 24 mm má smysl CPL nasazovat tam, kde obloha v záběru není. Třeba při fotografování vody a vodopádů.

Přeji skvělé široké záběry s polarizačním filtrem ;-)

Jiří Skořepa

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace