Domů » Nová DR řada UV filtrů

Nová řada UV filtrů DR

Jak jsme přislíbili v minulém článku, přinášíme dnes podrobnější informace o druhé převratné novince ze světa fotografických filtrů: UV filtrech DR.

DR v označení řady znamená “Detail Remover” a účel dobře vystihuje i hlavní motto: “Oprostěte se od nepodstatného...”

Dejme slovo ambassadorovi značky Detail Remover, panu Liang PHOTOGRAPHY:

“Řadu let řeším, jak sdělení ve svých fotografiích předávat divákům v co nejpřístupnějši formě. Očištěné od nepodstatných vedlejších detailů, jasné a srozumitelné. Což se mi zcela nedařilo a byla období, kdy jsem měl nutkání si uříznout ucho v zoufalství nad svou uměleckou nemohoucností (pan Liang PHOTOGRAPHY poklepává na jizvu v místě chybějícího pravého boltce...).
     Spásou v mém bloudění se staly filtry “noname”, konkrétně typ “Detail Remover”. Intuitivně jsem v nich vytušil něco velkého. Pro prvé odzkoušení jsem proto nezvolil nic menšího než Velkou čínskou zeď. Častý cíl mých, do té doby marných, fotografických snah.
     Rozechvěle jsem nasadil DR filtr na svůj profesionální Nikon D40, exponoval - a bylo to ONO! Problémy s poduškovitým i soudkovitým zkreslením zmizely spolu s kresbou spár a zbyla jen ZEĎ. Obrovská, čistá a nedotčená.
     Efekt DR filtru byl tak nečekaně silný, že odstranil nejen spáry Zdi, ale dokonce i obtížné a všudypřítomné turisty. V porovnání s monumentální Zdí jsou jen zanedbatelnými a pomíjivými detaily. Dík tomu “Detail Remover” filtr účinkuje i na ně. Přiznávám, že účinek “Detail Removeru” mnohonásobně předčil má očekávání. Příště s sebou na velkou Zeď rozhodně musím vzít matku mé ženy...”

Tolik pan Liang PHOTOGRAPHY.

Cesta k přelomovým DR filtrům přitom byla dlouhá a trnitá. Dosud nezveřejněné informace nám v exkluzivním rozhovoru prozrazuje pan Li, jeden z mnoha spolumajitelů firmy “noname”:

“Teoretický princip Detail Remover nedával spát výrobcům fotooptiky již od druhé světové války. S demilitarizací výroby skončila nesmyslná honba za precizní kresbou a středobodem zájmu přestalo být letecké snímkování pro rozlišování tanků, muničních skladů či pozic flaků.
     Svět, unavený válkou, se obrátil k jednoduchosti a poetičnu. Snové, měkce kreslící Trioplany, Domirony a Primoplany z Meyer-Optik Gorlitz, neostré poválečné Heliosy a zejména v odstraňování detailů dodnes nedostižné objektivy Enna München byly jednoduše skvělé.
     Chyběly ovšem odpovídající filtry. Mistři fotografického řemesla si vypomáhali svépomocí: Sklíčky potřenými vrstvičkou vazelíny, margarínu či jednoduše opakovaným otiskováním prstů, čímž vznikaly pověstné “dutošajby”. Výrobci nemohli nereagovat.
     Bohužel dříve, než došlo k sériové výrobě, byl nadějný trend násilně přerván nástupem studené války. Konflikty v Koreji a Vietnamu, kubánská krize a další incidenty vyžadovaly opět perfektní letecké snímky s precizní kresbou tanků a pozic flaků, poetično bylo deportovano na vedlejší kolej.
     Lomografie, styl asi nejblíže príbuzný “Detail Remover”, se nikdy nevymanila z periferie fotografického zajmu.
     Smělým az revolučním pokusem byl filtr Zeiss Softar II s náhodně rozmístěnými, ručně dobrušovanými mikročočkami v ploše skla. Vynikal rozostřením detailů a nádherným efektem měkkého přezářeni snímků. Vzhledem k vysoké pracnosti výroby a tomu odpovídající ceně, se, bohuzel, nedočkal většího rozšíření.
     Novou naději znamenal počátek éry masové výroby levných fotofiltrů ve Shenzhenu a dalších centrech Říše Středu. Vyrobené levné filtry neostré byly ...bohužel ne dostatečně na to, aby tuto vlastnost bylo možné nabídnout coby výhodu. Zůstávaly v polovině cesty, byl to, jak my, východoasijci, říkáme, “koňodrak”. Cválat naplno neumí a k létání se neodlepí od země.
     Pro nás ovšem znamenala Shenzen éra příležitost, kterou nebylo radno promarnit. Poučili jsme se z nezdarů. Zapracovali jsme zkušenosti od výrobců (děkujeme zejména všem členům týmů z oddělení vyřizování reklamací) i reakce uživatelů, přidali naše schopnosti a pouhou “obyčejnou” neostrost přeměnili na pravé “Detail Remover”.
Zájem ze všech kontinentů naprosto překonal naše predstavy.
     Drobným problémem se, nečekaně, stala certifikace v EU. Když zodpovědný euroúředník uviděl Detail Remover filtr v reálu, na chvíli oněměl úžasem. Poté ze sebe vypravil dvě věty: “Tohle opravdu v EU chcete prodávat? Leda na Apríla!” Kolegyně a tlumočnice Weng byla, bohužel, na svém prvém obchodním jednání v Bruselu. Z vyřčeného pochopila dvě klíčová slova - EU a prodávat - a souhlasila s výrokem. Nezbylo nám tedy, než se s rozhodnutím spokojit a omezit prodej v EU pouze na jediný den, 1.4.
     Jako odvetné protiopatření jsme se rozhodli limitovat objem zboží a to maximálně na tři lodní kontejnery na osobu a objednávku. Chápeme, že to může vyvolat nelibost zákazníků a spekulativní nákupy, nicméně my jsme nezačali.”

Tolik pan Li-jáseztohoPo, spolumajitel firmy “noname”, jemuž děkujeme za nové a cenné informace ze zákulisí vývoje a výroby nových DR filtrů.

Závěrem pár technických údajů:

Velikost:

Filtry Detail Remover jsou k dispozici ve všech více i méně obvyklých průměrech od 41,3 mm až po 94,6 mm. Nechybí populární velikost 66 mm, známá z prvé generace sovětských Heliosů.

Rámeček filtrů:

Vyroben za speciální slitiny na bázi recyklovaného hliníku. Jeho měkkost, způsobená jistými příměsemi (spekuluje se mj. o zbytcích pigmentů barev z pivních plechovek) dobře koresponduje s měkkostí kresby samotného filtru.

Vinětace DR filtru

Je neměřitelná. Díky absolutnímu odstranění nepodstatných detailů v okrajích obrazového pole ji nenaleznete ani při pečlivém porovnávání.

Barevný posun:

Nulový. Jak trefně okomentoval známý fotorecenzent Petr Zlatoočko "Kde nic není, ani barevný posun nebere..."

Tloušťka skla:

Proměnlivá. Dle výrobce jde o individuální optimalizaci vlastností každé série, nikoli o to, jaká dna pivních láhví se na výrobní lince zrovna lisovala předtím.

Dostupnost:

S ohledem na výše zmíněné okolnosti jsou Detail Demover UV filtry v EU ke koupi jen 1.4.
Po zbytek roku, bohužel, zklamaným fotografům nezbývá než tyto unikátní filtry objednávat na internetových tržištích Allispěšně nebo eKoupit.

     

Dodatek:
Již delší dobu se snažíme před českými a slovenskými fotografy utajovat informace o nástupu, ve světě, absolutně nového typu fotografických filtrů řady DR (Detail Remover) . Bohužel, již to prasklo…
Je nám velice líto, ale musíme konstatovat, že tento bezesporu unikátní filtr se v nabídce VFFOTO neobjeví. Po mnoha a mnoha letech našeho marného úsilí, musíme zákazníkům sdělit, že nejsme schopni tento filtr vyrobit. Důvodem je nejen naše technologické vybavení, ale i naše neschopnost dostat se až na tento TOP vývojový level. V této oblasti jsme „100 let za opicemi".

Krásný 1. apríl přeje tým VFFOTO! :-)

zpět na přehled všech článků

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace