Domů » ND filtry pro portrétní a módní fotografii

ND filtry pro portrétní a módní fotografii

Při fotografování portrétů či v módní fotografii jsou slabší neutrální šedé (ND) filtry takřka nezbytností.

foto © Igor Adler, www.foto-workshop.eu     Pro docílení snímků s krásně rozostřeným pozadím je ideálem fotit na plně otevřenou clonu velmi světelným objektivem.
     Tím pádem ovšem vychází expoziční časy na hranicích možnosti závěrky, nebo i za hranicí. Docílit za denního světla v exteriéru časy 1/4000 či 1/8000 s není vůbec výjimečné. Zejména u moře nebo na horách za slunečného počasí na sněhu.
     Vychází-li jako potřebná ještě kratší expozice, jediným řešením je omezit množství světla, procházejícího do objektivu. Tedy nasadit šedý filtr.

     Šedý filtr ND8x je nezbytný pro snížení světelné intenzity, umožní snížit expozici o 3 clonová čísla při dosvěcování záblesky, které nemají vysokorychlostní synchronizaci. Tedy u kterých nelze použít kratší čas než 1/250 a u některých zrcadlovek dokonce jenom 1/200. Tento filtr používají portrétní fotografové i v ateliéru.

     Silnější filtry, ND16x a více, doporučuji vyzkoušet se světelnými objektivy na těle fotoaparátu hlavně na krajní ostřící body. Je známo, že některá těla fotoaparátu mají se silnějším filtry potíže na AF ostření a je nutné zaostřovat ručně.

     

Který vlastně ND filtr si tedy pořídit? (Zkušenost říká, že časem obvykle nezůstane jen u jediného).

Pokusím se vám v rozhodování trochu napovědět.

Na úplný začátek ještě dvě dobré rady:

1) Chcete-li ušetřit, kupujte dražší šedé filtry.
Paradox? Jen zdánlivý. O fotografickém ND filtru, podobně jako o stativu, platí, že se kupuje minimálně nadvakrát. Nejprve ten laciný, po čase pak ten dobrý. Pořídíte-li si levný ND filtr, stejně po čase koupíte dražší kvalitní. Neboli pokud ten kvalitní koupíte rovnou, ušetříte minimálně několik stokorun za levný. Speciálně u ND filtrů je rozdíl hodně poznat. Nemá smysl utrácet velké částky peněz za precizní, vysoce světelné a ostré objektivy, když pak jejich optickou kvalitu zdegradujete levným nekvalitním “šmudlasklíčkem”.

2) Ušetřit můžete tím, když si sjednotíte filtry na průměru podle největšího objektivu. Zejména pokud máte objektivů několik a s různým průměrem. Kvalitní fotofiltry nejsou levné a nechcete-li pořizovat sadu pro každý objektiv, je tohle elegantní řešení. (A také kdo má pak ty sady s sebou tahat, že...).
     Přechod z menších závitů objektivu se řeší jednoduchým a levným redukčním kroužkem, takzvaným Step-up ringem. Osobně své filtry sjednocuji na průměru 77mm, který je velice univerzální a řada zajímavých filtrů se třeba v jiném provedení ani nevyrábí. Navíc jsem pořídil i sluneční clonu 77mm, kterou našroubuji před filtr a mám vyřešený problém s odlesky bočního světla.
Sestava tedy vypadá následovně: Objektiv-Step-up ring-filtr 77mm-sluneční clona.

Ještě pro připomenutí:
     Hodnota EV znamená faktor prodloužení filtru. Platí, že posun o hodnotu -1 EV znamená snížení množství procházejícího světla na polovinu … čili k dosažení stejné expozici je třeba dvakrát delší čas. Například u filtru ND8x hodnota -3 EV znamená, že oproti stavu bez nasazeného filtru, mohu ve třech krocích vždy prodloužit čas na dvojnásobek.
Modelový příklad: Čas bez filtru ND8x (-3 EV) je 1/1000s.
Prodlužujeme tedy v krocích: 1/500 - 1/250 - 1/125.
Čas s nasazeným ND8x filtrem pro stejnou expozici tedy bude 1/125. Což znamená bezpečný čas pro dosvěcování záblesky i bez vysokorychlostní synchronizace.
Anebo také - pokud chceme zůstat u výchozího času 1/1000- lze otevřít clonu o 3 clonová čísla.
     V praxi samozřejmě neni nezbytně nutné čas počítat z hlavy. Existují za prvé tabulky prodloužení expozice pro šedé filtry, za druhé celá řada aplikací pro chytré telefony.

     

A teď už zpět k výběru filtrů pro portrétní a módní fotografii:

Jako nejdůležitější určitě pořídit ND8x
(nebo případně ND16x – pokud s ním bezproblémově pracuje AF vašeho fotoaparátu na všechny ostřící body).
Umožní beze změny času otevřít clonu o 3 (ND8x), respektive 4 (ND16x) clonová čísla, což by mělo být dostačujíci ve většině situací. S nasazeným ND8x filtrem nemívá žádný problém ani automatické ostření.

koupit ND8x filtr VFFOTO

koupit ND16x filtr VFFOTO

Další v řadě by mohl být slabší ND4x, s možností otevřít clonu o 2 clonová čísla. Je-li portrét hlavní oblastí vašeho zájmu, určitě jej využijete. Stejně jako ND2x.

koupit ND4x filtr VFFOTO

Na zvážení je ND64x.
Filtr, který stojí na rozhraní slabých a silných ND a využije jej portrétista i krajinář.
U portrétu přijde vhod při fotografování v nadbytku světla ostrého poledniho slunka, dále v jižních krajích ale též v zimě při jasné obloze na sněhu. Beze změny času dovolí otevřít clonu o 6 clonových čísel. Kolega, fotograf divočiny, si tenhle filtr pořídil na fotografování portrétů koček. Těch trochu větších. Výsledné fotografie s malou hloubkou ostrosti a divokými modelkami jsou opravdu působivé.

koupit ND64x filtr VFFOTO

     Závěrem přeji dobré světlo, správně vybrané šedé filtry, krásné modelky s uhrančivě ostrýma očima a skvělý bokeh v pozadí :-)
Jiří Skořepa

     Za cenné připomínky z praxe, konzultaci článku i poskytnuté ilustrační fotografie z oblasti fashion a portrétní fotografie děkuji Igorovi Adlerovi, http://www.foto-workshop.eu/.
Jako začátečník jsem se před časem byl učit na jeho Fotoworkshopu Hvar 2010 a účast mohu všem zájemcům jen doporučit.

Igor Adler- módní fotograf, majitel a lektor MODERNÍ ŠKOLY FOTOGRAFIE.
V oboru se pohybuje 30 let včetně mnohaleté zahraniční působnosti ve figurální fotografii, produkční činnosti
a reklamních kampaní pro zahraniční i české klienty. Spolupracoval jako stvrzovatel v rámci projektu Rozvoj a implementace Národní soustavy kvalifikací, zpracoval posudky ke kvalifikačním a hodnotícím standardům fotografických profesí.
Člen Asociace Modelingových Agentur a prezídia Princess of the World.
Od roku 2000 pořádá a lektoruje zahraniční fashion workshopy pro české a slovenské fotografy.

přejít na web www.foto-workshop.eu

foto © Igor Adler, www.foto-workshop.eufoto © Igor Adler, www.foto-workshop.eu

foto © Igor Adler, www.foto-workshop.eufoto © Igor Adler, www.foto-workshop.eu

foto © Igor Adler, www.foto-workshop.eufoto © Igor Adler, www.foto-workshop.eu

foto © Igor Adler, www.foto-workshop.eufoto © Igor Adler, www.foto-workshop.eu

foto © Igor Adler, www.foto-workshop.eufoto © Igor Adler, www.foto-workshop.eu

foto © Igor Adler, www.foto-workshop.eufoto © Igor Adler, www.foto-workshop.eu

Mohlo by vás zajímat - související články:

Jak si vybrat ND filtr

Jak si budovat sestavu ND filtrů?

Jak na praktické fotografování se silnými ND filtry

ND filtr 2000x VFFOTO – pan Silnější

Rozdíl účinku ND1000x proti ND2000x

Kde jsou limity variabilních ND filtrů pro fotografování

Lze variabilní ND filtr využít k fotografování vody?

Jak se správně starat o filtry?

     

zpět na přehled všech článků

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace