Domů » ND filtr 2000x VFFOTO – pan Silnější

ND filtr 2000x VFFOTO – pan Silnější

Silné ND filtry (ND 64x – 1000x či více) se používají v krajinářské a turistické fotografii.
V krajinářské fotografii ND filtr dovolí na stativu prodloužení expozice na desítky sekund až minuty. Obloze dodá efektní stopy pohybujících se mraků, u tekoucí vody dlouhý čas vyhladí detaily, zjednoduší a zpřehlední snímek. V turistické fotografii památek či architektury často vadí turisté okolo. ND filtr je dokáže zneviditelnit extra dlouhou expozicí. Trik spočívá v tom, že nehybnou pamětihodnost exponujete časem v řádu několika minut. Procházející turisté (tedy pokud se nezastaví či nepostávají – problém je hlavně s ostatními fotografy a jejich trojnožkami) zůstávají na jednom místě jen po dobu pár vteřin a v dlouhé expozici na snímku jednoduše zmizí.

Na trhu jsou běžně k mání nejsilnější šedé ND filtry s ND faktorem 1000x. Omezí množství procházejícího světla o 99,9% neboli propustí do objektivu 0,1% z množství světla dopadajícího na ND filtr.
Důvod, proč se běžně neprodávají ještě silnější ND filtry je prozaický a jmenuje se barevný posun. Dokonalý ND filtr by měl být naprosto neutrální čili snížit množství procházejícího světla u všech vlnových délek spektra stejně a tedy zachovat věrně barvy. V reálu tomu tak není a snahou všech výrobců je docílit co nejmenší barevné odchylky. Čím silnější filtr, tím větší barevný posun.

Na počátku podzimu 2016 ovšem značka VFFOTO jako první a jediná v ČR (a zřejmě i ve značné části Evropy) přišla s malým zázrakem: ND filtr 2000x VFFOTO GS propustí jen 0,05% světla, umožní tedy ubrat 11 EV a přitom má barevný posun k teplejším tónům o pouhých 650 Kelvinů. Vyrábí se v průměru 77 mm (čili pro jiné závity je třeba redukce), má 7+7 antireflexních vrstev a zakončovací nanovrstvy odolné vodě, špíně i mastnotě. Jak je dobrým zvykem u GS (golden serie) filtrů VFFOTO, je vsazený do tenkého (slim) rámečku z mosazi, která, oproti hliníku, nemá tendenci se „kousat“ v závitu. Osobně se mi moc líbí i design. Tenká zlatá linka uprostřed černěného vnějšího obvodu obroučky jen podtrhuje výlučnost této novinky.

koupit ND 2000x filtr VFFOTO

Filtr jsem si otestoval hned po uvedení na trh a vzápětí zaujal trvalé místo v komínku filtrů v mém fotobatohu. Na vodu příjemný, obzvlášť při focení v místech, kde je světla dostatek.

„Vygumování“ procházejících turistů jsem zkoušel na ranním Karlově mostě v Praze. Ráno bylo bohužel slunečné a se zcela jasnou oblohou, i s ND filtrem 2000x jsem se nedostal přes 20 s. Přesto je zřejmé, že takto silný ND filtr se dá s úspěchem použít. Pro porovnání vlevo snímek stejné scény bez ND filtru, čas 1/160 s. Sony A7, Vario Sonnar 35-70/3,5.

     

A kdy že obvyklý ND filtr 1000x ve fotografické praxi nemusí stačit?
     Chcete příklad? Letošní jaro, krasové planiny italského Gargána, ráj divokých orchidejí. Jedno ráno obloha plná krásných mráčků, hnaných velice čerstvým větrem. Navíc silně foukalo i při zemi, orchideje se klepaly jak drahý ratlík s rodokmenem, takže nezbylo, než se věnovat krajině. Zaujal mne menší, pokroucený věkovitý stromek a mraky za ním. Ač jsem clonil, co to šlo, a použil i ND 1000x filtr, slunce byla přemíra a čas se ne a ne dostat přes 8s. Nezbylo než improvizovat, sešroubovat na sebe polarizační a ND 1000x filtr a tak prodloužit čas. Daní za to byla vinětace, velmi citelně ujeté barvy a horší ostrost snímku. Pro tentokrát vznikla po ořezu vinětace „jen“ černobílá fotografie – a pro příště už mám s sebou GS ND 2000x VFFOTO filtr. Pro zajímavost přidávám i foto před úpravou ořezem a převodem do černobílé.

Gargáno, ItálieGargáno, Itálie - Kombinace ND1000x + CPL, upravený finální snímek s ořezem. Foto © Jiří Skořepa, www.skorepa-photo.com.

Výsledný snímek po oříznutí a převodu do černobílé. Sony A7, Flektogon 20/2,8, polarizační filtr a ND filtr 1000x

     

Gargáno, ItálieGargáno, Itálie - Kombinace ND1000x + CPL, původní snímek bez ořezu a s vinětací. Foto © Jiří Skořepa, www.skorepa-photo.com.

Původní snímek před oříznutím a převodem do černobílé škály. Patrná je neakceptovatelná vinětace a velmi citelně posunuté barvy vlivem konbinace ND filtru 1000x a polarizačního filtru. Sony A7, Nikkor 20-35/2,8, polarizační filtr + ND filtr 1000x.

Dobré světlo ( s ND filtrem 2000x omezené na 0,05% toho původního) :-)

Jiří Skořepa

Mohlo by vás zajímat - související články:

Jak si vybrat ND filtr

ND filtry pro portrétní a módní fotografii

Jak si budovat sestavu ND filtrů?

Jak na praktické fotografování se silnými ND filtry

Rozdíl účinku ND1000x proti ND2000x

Kde jsou limity variabilních ND filtrů pro fotografování

Lze variabilní ND filtr využít k fotografování vody?

Jak se správně starat o filtry?

     

zpět na přehled všech článků

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace