Domů » Mosaz či hliník, to je oč tu běží...

Mosaz či hliník, to je oč tu běží...

aneb fotografická variace na hamletovskou otázku.

Materiál obroučky fotografických filtrů... V praxi se obroučky vyrábí buď ze slitin na bázi mosazi, nebo hliníku. Každý materiál má své výhody i nevýhody a já se je pokusím v následujících odstavcích shrnout.

Jen na okraj - historicky se před druhou světovou válkou používaly nejčastěji rámečky železné, lakované černou vypalovací barvou. Nevýhodou těchto dnes již starožitností je, že barva se po delším čase loupe a železo pod ní koroduje.


Hliník

Krom toho, že se odstěhoval do Humpolce, je asi nejrozšířenějším materiálem filtrových obrouček.

Výhody:

  • Je lehký - filtr našroubovaný na konci objektivu moc neváží
  • Je snadno opracovatelný
  • Snadno se deformuje. Při nárazu koncem objektivu s hliníkovým filtrem se sice zničí, ale lépe zničený filtr za pár stokorun nežli zničený objektiv za pár (desítek) tisíc.

Nevýhody:

  • Snadno se deformuje. Filtry s hliníkovou obroučkou mají, oproti mosazným, násobně častější tendenci k samovolnému povolování pojistného kroužku, který v objímce dotahuje sklo. V extrěmním případě se může zcela vyšroubovat a sklo vypadnout.
  • "Kouše" se v závitu. Hliníkový filtr se mnohem častěji zakousne a také hůře povoluje. Prevencí je projet závity filtru co nejměkčí tužkou, ideálně tou s označením 8B. Grafit z tužky je výborné suché mazivo a separátor (a navíc nezamatlá sklo a dá se snadno ofouknout). A když už se filtr kousl, pomohou uvolňovací kleštiny.


Mosaz

Používá se většinou na vyšší třídu filtrů, je oproti hliníku relativně méně častá. Je tvrdší než hliník - dá se využít pro nápravu při drobném poškození závitu na objektivu. Jednoduše stačí našroubovat filtr v mosazi, narovná a případně znovu prořízne hliník v závitu objektivu.

Výhody:

  • Menší deformace. Filtry s mosaznou obroučkou prakticky vůbec nemají tendenci k samovolnému povolování pojistného kroužku. Filtr snese slabší náraz bez viditelného poškození.
  • Naprosto minimální tendence "kousnout" se na objektivu

Nevýhody:

  • Náročnější zpracováni, oproti hliníku se hůře tvaruje i povrchově upravuje černěním. Z toho plyne i vyšší cena.
  • Menší deformace. Při silném nárazu se víc rázové energie přenese do závitu objektivu, jeho poškození může být větší než u hliníku, který deformací náraz absorbuje.
  • Větší hmotnost. Zvlášť u filtrů větších průměrů může být rozdíl v hmotnosti mosazi oproti hliníku na konci objektivu poznat.

Závěr?

Ten nechť si udělá každý sám. Neexistuje jediné správné řešení, oba materiály mají své výhody i nevýhody a každý nechť se rozhodne podle svých priorit.

UV filtr i ND filtr VFFOTO je nabízen jak v prémiové sérii (PS, Premium Series) v hliníkovém rámečku, tak i v zlaté sérii (GS, Golden Series) s obroučkou v mosazi.

koupit UV filtr VFFOTO

koupit ND filtr VFFOTO

Polarizační filtr VFFOTO je zasazen v rámečku z hliníku. Důvodem je nutnost natáčení filtru, řešená dvoudílnou obroučkou. Hliník po hliníku klouže lépe, hladce a plynule.

koupit polarizační filtr VFFOTO

Pokud vás zajímá můj osobní názor, vybírám filtr v prvé řadě podle co nejlepších optických vlastností. Takže u mne vítězí UV a ND filtry VFFOTO Golden Series a polarizační filtry Premium Series.

Dobré světlo (a nekousající se rámečky filtrů) :-)

Jiří Skořepa

     

zpět na přehled všech článků

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace