Domů » Letní fotofiltry

Letní fotofiltry

VFFOTO cirkulární polarizační filtr PS US 77 mm     Léto fotografové obecně nemají příliš v lásce. Chybí mu svěží čisté barvy jara a zároveň postrádá pestrou paletu podzimu. Dny jsou dlouhé a pro ranní "modrou" či "zlatou" hodinku je třeba vstávat opravdu brzy.
     Léto je ale také časem většího cestování a šancí navštívit nová místa - samozřejmě s fotoaparátem. A s touhou odnést si zajímavé snímky i když světlo či denní doba nejsou ideální.

Dobře vybraný filtr vám velmi výrazně pomůže!

     

UV filtr 52 mm VFFOTO Gold EditionUV filtr - zkušený fotograf nevyjíždí bez ochrany!

     Na fotoaparát a objektiv číhá na cestách řada útrap. Jednou z nejnepříjemnějších je prach. Obávaný zejména na snímacím čipu ale stejně tak nevítaný i na čelní čočce objektivu. Je-li na objektivu našroubovaný kvalitní UV filtr, drží se na něm prach daleko méně (díky nanovrstvám, které ho odpuzují) a také jde výrazně snáze vyčistit.
     Totéž platí o vodních kapkách. Z deště, od vodopádů, z mořského příboje. Nerozlijí se do nevzhledných a na snímku patrných loužiček. Utvoří na hydrofobním povrchu filtru kuličky, které se způsobně odkutálí (někdy s drobnou dopomocí ofukovacího balónku) ze skla pryč.

koupit UV filtr VFFOTO

     

VFFOTO cirkulární polarizační filtr PS US 46 mmPolarizační filtr - vyzrajte na déšť i ostré slunce!

     Kdybych měl pro léto zvolit jediný filtr, bude to kvalitní polarizační.
Všeobecně se ví, že dokáže odstranit odlesky z vody, nasytit modř oblohy a zvýraznit na ní mraky.
Pro letní foto-cesty ale nabízí daleko víc.
     Potřebujete fotit za poledne protože v podvečer už musíte být o lán světa dál? V plném slunci s černočernými slitými stíny a oblohou bez mráčku? V šedomodrobílém ne-světle, které zcela popírá význam slova fotografie (=kreslení světlem)?
     Pak právě polarizační filtr nabízí neocenitelnou pomoc. Trochu oteplí barvy a sebere namodralý nádech, projasní dálky. Ale hlavně odfiltrováním polarizovaného světla ztmaví oblohu.
(Pro perfekcionisty: Samotné sluneční světlo samosebou polarizované není - ale to odražené od mikročástic v atmosféře ano. A to odfiltrovat jde!)
Ztmavení oblohy znamená menší rozdíl jasu mezi nebem a scénou pod ním. Což ve finále vede k daleko lepšímu prokreslení stínů.

Levý snímek je bez polarizačního filtru, pravý s CPL VFFOTO. Oba snímky skutečně jen zmenšené, jinak bez úprav (takže je vidět i neretušovaná skvrnka od prachu na snímači v horním pravém rohu). Fotografováno bezzrcadlovkou Sony A7 s manuálním objektivem PC Nikkor 28/3,5 nasazeným přes adaptér.

K CPL tři připomínky:

  1. Účinek závisí i na směru fotografování. V protisvětle nebo po světle bude minimální, naopak kolmo na směr dopadajícího slunečního světla nejsilnější.
  2. Míra účinku se určuje otáčením přední části filtru. Nastavte si intenzitu dle své představy jak má výsledný snímek vypadat.
  3. Zdaleka ne každý polarizační filtr je kvalitní. Pokud jej nechcete kupovat nadvakrát (nejdřív ten levný a poté, co ho vyhodíte, ten dobrý), přečtěte si Jak si vybrat polarizační filtr.

koupit polarizační filtr VFFOTO

     

VFFOTO ND32000x neutrální šedý filtr, 77 mm.ND filtr — když se světlo zdrží...

     Smysl existence ND filtrů je omezit množství světla prošlého do objektivu. A toho světla je v létě víc než kdy jindy. ND filtr tudíž má své stálé místo ve fotobrašně.

Který?

     Pro portréty paní a dívek v letním slunku na plážích či cestičkách zajisté slabší ND8x (nebo 16x). Ubere tři (nebo čtyři) clony. Což stačí k tomu, abyste Marušku, Pavlu či Zdeňku mohli fotografovat i za nadbytku světla v poledne odcloněným světelným objektivem a tedy s krásně rozostřeným pozadím.
A přibalte a k projasnění stínů používejte blesk nebo odraznou desku, samozřejmě.

koupit ND8x filtr VFFOTO

koupit ND16x filtr VFFOTO

     Můžete využít i variabilní ND filtr, u kterého si sami nastavíte míru potřebného ztmavení. (V rozsahu portrétních slabších ND filtrů, silné krajinářské nenahradí).

     Pro krajiny, památky a mořské pobřeží přibalte silný ND filtr. Umožní prodloužit čas na desítky vteřin až několik minut.
     Což rozmázne mraky, putující oblohou, do efektních oblačných pásů. Zjemní strukturu tekoucí, padající nebo tříštící se vody - podle délky expozice až do snové nálady. Opravdu dlouhá expozice "vygumuje" ze snímků památek a náměstí davy procházejících turistů.

Jak silný šedý filtr?

Já osobně mám v oblibě zejména sestavu těchto tří ND filtrů:

     

VFFOTO celokovová transportní pouzdra na filtryPár nezbytných dalších drobností do letní fotobrašny

  • K bezpečnému přenášení filtrů se hodí buď originální krabička, nebo lépe celokovové transportní pouzdro. Má podobu dvou "víček" (horního a spodního), která se našroubují na filtr. Nebo na sloupeček více filtrů o stejném průměru, sešroubovaných navzájem do "komínku". Výhody jsou jasné: Dokonalá ochrana a velká úspora místa.
  • Tužka pro mazání závitů filtrů s tuhou z obzvlášť měkkého grafitu. Když hrotem čas od času projedete závity filtru, do značné míry tím předejdete možnému "zakousnutí" filtru.
  • Lenspen a utěrka na optiku z mikrovlákna. Drobnosti za pár desetikorun a přitom na čištění k nezaplacení.
  • Snímací kleštiny k povolování filtrů. Levný a přitom při problémech se zakousnutým filtrem nenahraditelný kousíček plastu.

     Přeji dobré letní světlo, krásné motivy před objektiv a vždycky ten správný filtr na něm.

Jiří Skořepa

zpět na přehled všech článků

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace