Domů » Květy, ptáci, zvířata
 – a vhodné filtry pro fotografa přírody

Květy, ptáci, zvířata
 – a vhodné filtry pro fotografa přírody

Co se dozvíte v tomto Fototaháku?


  • Květy, ptáci, zvířata
 – a vhodné filtry pro fotografa přírodyKteré filtry by ve výbavě fotografa přírody měly mít stálé místo.

  • Jak je optimálně využít.

  • Co s filtry dokážete a co už od nich čekat nemůžete.


Proč a jaké filtry potřebuje fotograf přírody?


Fotograf živé přírody, ať už rostlin, zvířat či hub, má na fotografické filtry výrazně odlišné požadavky, než například fotograf krajiny. Byť se jeden i druhý pohybují většinu času venku v přírodě pod širým nebem.


Fotograf přírody ocení ochrannou funkci fotografických filtrů i správné podání barev a precizní kresbu v detailech. Naopak, až na vzácné výjimky nepotřebuje ND filtry, denní to chléb krajináře.


Takže jaké filtry by neměly chybět v batohu fotografa přírody?


  • Každopádně UV filtr pro ochranu (mnohdy velmi drahého) objektivu.
  • Polarizační filtr nebo Colours of Nature polarizační filtr pro lepší kontrast aživější barvy (a nejlépe oba).

  • A Night Sky filtr, který se výborně hodí nejen k fotografování v noci.

UV filtr – ochrana především


poškozený UV filtrPůvodním účelem UV filtru bylo odstraňovat nežádoucí UVzáření. UV záření je součástí slunečního spektra a působí jako neviditelný opar či závoj, který snižuje kontrast i barevnost fotografií.
V digitální fotografii ochrannou funkci UV filtru spolehlivě zastane sklíčko nad snímačem. Důvodem k trvale nasazenému UV filtru je tudíž ochrana optiky objektivu a zejména jeho přední čočky. Před mechanickým poškozením, mastnotou i špínou.
Moderní špičkové UV filtry mají vysokou prostupnost světla (transparentnost nad 99,5 %, tedy uberou méně než půl procenta z procházejícího světla). Vícenásobné antireflexní vrstvy, které citelně snižují problémy odlesků vprotisvětle. A zakončovací nanovrstvy, které odpuzují prach, vodu amastnotu. Je doopravdy rozdíl, zda se vám náhodná nechtěná sprška vody na povrchu filtru rozplizne do mokrých loužiček, anebo vytvoří kuličky. Které se většinou skutálí dolů samy, v nejhorším jim pomůžete sfouknutím balónkem. 


Jaký UV filtr zvolit?


Ten opticky nejkvalitnější možný. Uvědomte si, že tohle sklíčko budete mít naobjektivu víceméně pořád. A pokud už jste investovali do výborného objektivu, proč jeho kresbu zhoršovat nekvalitním filtrem?


Jak si vybrat správný UV filtr? Dočtete se v samostatném článku.

Tip: UV filtr a protisvětlo. U snímků v ostrém protisvětle se naplno projeví všechny případné nedostatky filtru. Zároveň však protisvětlo nabízí profotografa rostlin i zvířat jedinečnou šanci pořídit velice efektní snímky. Takže protisvětlo ano, ale chování vašeho filtru v něm si raději otestujte předem.

Polarizační filtr – pro sytější barvy bez odlesků


Naprosto základní a nejdůležitější filtr v brašně fotografa přírody.

Orchis palustris, vstavač bahenní – Záhorie, SlovenskoPolarizační filtr tvoří polarizační fólie mezi dvěma kotoučky optického skla, které ji chrání. Vše vsazeno do dvoudílné obroučky, jejíž části jdou vůči sobě neomezeně otáčet. Rozlišuje se lineární acirkulární polarizační filtr, promoderní digitální fotoaparáty se používá filtr cirkulární (CPL).


K čemu polarizační filtr slouží?

K eliminaci odraženého bílého světla. Světlo sev nějaké míře odráží od všech povrchů a odražené způsobuje, že barvy vidíme méně saturované. Odfiltrujeme-li odražené světlo polarizačním filtrem, získáme lepší kontrast a vyšší sytost barev. 


Jaký užitek přináší polarizační filtr fotografovi přírody?

Odfiltruje odražené polarizované světlo a tím výrazně vylepší snímky. Zvýší saturaci barev a dodá jim mírně teplejší odstín. Velmi citelně pomůže při fotografování rostlin akvětin. Sebere odlesky z mokrých lesklých listů a dodá jim barvu. Podobně pomůže za slunečného počasí při fotografování rostlin s přirozeně lesklými listy typu například třemdavy. Odfiltruje odlesky na vodní hladině a dovolí zachytit dění pod ní.


Účinek polarizačního filtru, použitého přímo při fotografování, nelze plnohodnotně nahradit až dodatečně při zpracování v počítači.


A kdy polarizační filtr raději vůbec nepoužít?


Některé rostliny, například sněženky, mají listy sivozelené barvy. Které se našim očím tak zdají díky odrazu světla. S polarizačním filtrem získáte sice skutečnou, ale pro nás zcela nezvyklou a nepřirozenou, téměř hráškovou zeleň. Takže sněženky fotografujte spíš bez polarizačního filtru.

Nač si u polarizačního filtru dávat pozor při používání?Dactylorhiza maculata ssp. transsilvanica, prstnatec plamatý transylvánský – Záhorie, SlovenskoNa nestejnoměrnou polarizaci.


Opatrně zejména u širokoúhlých objektivů. Čím kratší ohnisko objektivu a širší zorný úhel, tím větší potíže s polarizačním filtrem budete mít. 
Zrada je přímo ve fyzikální podstatě. Účinek polarizačního filtru se totiž zeslabuje či zesiluje v závislosti na poloze fotoaparátu vůči směru dopadajícího denního světla. Nejsilnější je v pravém úhlu na něj, nejslabší až žádný, když fotíte proti světlu anebo po světle. 


A teď si představte, co to prakticky znamená na, řekněme, 15 mm objektivu súhlem záběru 110°. Zejména když potřebujete v záběru i kus oblohy. Míra účinku polarizačního filtru bude v různých místech obrazového pole odlišná. Výsledkem jenestejnoměrná polarizace. Takže v praxi máte v jednom horním rohu snímku oblohu modrou až do černa, v druhém téměř čistě bílou. Avypadá to mimořádně nedobře.


Jak tedy s polarizačním filtrem?


S rozumem! Víceméně bezproblémový je polarizační filtr od ohniska 30mm(na fullframe) výše. V rozsahu 24–30 mm může a nemusí nastat problém přiscéně zahrnující i část oblohy. A pod 24 mm má smysl polarizační filtr nasazovat jentam, kde obloha v záběru není.


Máte velmi širokoúhlý objektiv?

Pozor na i vinětaci rámečku! 
Objektiv s krátkým ohniskem (zhruba méně než 18–20mm ohniska nafullframe a přiměřeně kratší na aps-c) má tak široký záběr, že už může vykreslit i obrubu filtru jako tmavé rohy. Proto je lepší používat pro tyto objektivy polarizační filtr s tenkým („slim“, „ultra-slim“) rámečkem.

Jak si vybrat správný polarizační filtr? Dočtete se v samostatném článku.

Polarizační filtr Colours of Nature – specialita pro fotografy přírody


Polarizační filtr s originálními vlastnostmi skla. V čem je jiný? 


Orchis spitzelii – vstavač Spitzelův, Malá Fatra, SlovenskoVe zlepšeném podání barev v přírodě. Běžné dnešní polarizační filtry jsou téměř všechny slabě oteplující. Tedy přidávají do obrazu trochu žlutých odstínů navíc. Colours of Nature má též slabě oteplující polarizační fólii, alezároveň používá speciální sklo, které barevný posun kompenzuje. A to zajímavým způsobem: Ubírá selektivně víc žluté až oranžové části spektra a mírně zvýrazňuje červenou složku. Výsledné barevné podání se tak víc blíží vnímání přírody lidským okem.


Úbytek světla? Oproti běžnému polarizačnímu filtru ubere polarizační filtr Colours of Nature přibližně o 1/3EV více.


Jak se osvědčil Colours of Nature CPL při fotografování nejvzácnější orchideje Slovenska? Dočtete se v samostatném článku.

Co polarizační filtr Colours of Nature nabízí oproti běžnému CPL navíc?


Přirozenější podání barev se zvýrazněním červených odstínů. Když je polarizovaného světla méně, jeví se filtr jako barevně slabě ochlazující. S rostoucí účinností polarizace se ochlazení zmenšuje a při nastavení dopolohy nejsilnějšího polarizačního účinku je filtr barevně téměř neutrální.
Colours of Nature polarizační filtr není všelék ani jistá záruka skvělých snímků přírody. Dokonce není vhodný pro úplně každý motiv v přírodě. Ale na objektivu zkušenějšího fotografa, který umí dobře pracovat i s klasickým polarizačním filtrem, dokáže CoN CPL občas dopravdy příjemně překvapit.

Kdy upřednostnit Colours of Nature CPL a kdy raději běžný polarizační filtr? 


→ Nemám zatím s CPL zkušenost a vybírám si svůj první polarizační filtr. Sáhněte raději po klasickém polarizačním filtru VFFOTO, je univerzálnější.


→ Jsem fotograf zvířat či ptáků, fotím nejraději ráno či v podvečer o „zlaté“ hodince. Volte spíš klasický polarizační filtr VFFOTO, nabídne vám teplejší barvy.


→ Jsem fotograf rostlin, zeleně a květin. Colours of Nature polarizační filtr je pro vás jako dělaný. Bude skvělý obzvlášť v bočním světle. Zvýrazní barvy asebere nežádoucí odlesky z listů i květů.


→ Jsem fotograf motýlů, brouků, vážek, detailů i makrosvěta. Colours of Nature polarizační filtr vám výborně zmírní nežádoucí odlesky, nasytí barvy a vylepší vyznění snímků. A to bez celkového nažloutlého nádechu.


→ Jsem především fotograf krajiny ve všech ročních obdobích. Sáhněte raději po klasickém polarizačním filtru VFFOTO, bude všestraněji použitelný.


→ Jsem hlavně fotograf krajiny a líbí se mi obzvášť fotografovat napodzim. Oceníte krásné a výrazné barvy podzimu, pořízené díky Colours of Nature CPL filtru.


→ Jsem fotograf portrétů zvířat i lidí, polarizační filtr chci ke zmírnění případných přepalů. Určitě bude vhodnější klasický polarizační filtr, lehké oteplení barev působí příjemněji.

     

Konstrukce a provedení polarizačního filtru Colours of Nature.


Chorvatsko - Severní VelebitBěžný dnešní polarizační filtry jsou mírně oteplující. Tedy přidávají do obrazu trochu žlutých odstínů navíc. Didymiový filtr typu Night Sky zase odfiltruje zprocházejícího světla selektivně zejména vlnové délky okolo 590 nm, tedy žlutooranžovou.
A šikovná kombinace obou vlastností vytváří polarizační filtr Colours of Nature.


Colours of Nature (CoN) CPL je u VFFOTO aktuálně dostupný jako šroubovací v průměru 77mm. Výhodou je kompaktní provedení s didymiovým sklem přímo coby součást polarizačního filtru.


Účinek polarizačního filtru Colours of Nature si můžete vyzkoušet i tak, že zkombinujete polarizační filtr VFFOTO s Night Sky filtrem VFFOTO. 


Tedy s několika drobnými nevýhodami. 


Oproti originálnímu CoN CPL, (který je složený ze dvou skel a polarizační fólie mezi nimi) bude kombinace mít víc o jedno sklo night Sky filtru (= 2 rozhraní sklo-vzduch), může to mít vliv na chování v protisvětle.


Samostatně zakoupené CPL a Night Sky filtry stojí víc než jeden filtr Colours of Nature (ale zase oba filtry lze používat jak samostatně, tak i v kombinaci).


Dva filtry na sobě znamená dva rámečky, v součtu mají větší výšku než rámeček CoN CPL filtru. Což může na velmi širokoúhlém objektivu znamenat problém s vinětací.

Night Sky filtr – pro výraznější barvy ve dne i v noci


Zajímavý filtr, který má své místo v brašně fotografa přírody.


Didymiový filtr, známý též pod názvy Night Sky je speciální typ filtru, který selektivně dokáže zachytit podstatnou část zprocházejícího světla, zejména vlnové délky kolem 580–590 nm, tedy žlutou až oranžovou složku spektra.

Primárně je určený k odstranění světelného znečištění u snímků noční krajiny či měst. Ztmaví oblohu a zvýší kontrast a viditelnost hvězd i v oblastech se světelným znečištěním. Odfiltrováním žlutého světla posune barvy ke studenějším odstínům a ubere 1/3–1/2 EV z procházejícího světla. Nemá pozorovatelný vliv na ostrost kresby a podání detailů.

Clathrus archeri, květnatec Archerův, Táborsko. Foto pořízené s nasazeným Night Sky filtrem.Výhoda oproti dodatečnému odstraňování žlutavého barevného závoje v postprodukci? Zásadní. Filtr na objektivu žlutý závoj odfiltruje ještě před snímačem a tedy nedestruktivně. Upravovat pořízené snímky až v PC vždy znamená obětovat část zachycených obrazových informací.


Kromě nočního fotografování Night Sky filtr využijete i pro působivé denní snímky v podzimním ladění. Zvýrazní zářivé odstíny zejména červené barvy a ubere přemíru žlutých. (A také může celkově barvy posunout kestudenějším odstínům. Počítejte s tím).


Dvojkombinací s oteplujícím polarizačním filtrem získáte účinek odpovídající Colours of Nature polarizačnímu filtru.

     

Co vám popřát závěrem?
 Parádní snímky z přírody a vhodně zvolené filtry pro ně :-)


Jiří Skořepa

     

Květy, ptáci, zvířata
 – a vhodné filtry pro fotografa přírody stáhněte si fototahák: Květy, ptáci, zvířata

– a vhodné filtry pro fotografa přírody

     

     

     

zpět na přehled všech článků
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace