Domů » Komplementární fotografické filtry

Komplementární fotografické filtry

jsou speciální fotografické filtry, které doplňují stávající hlavní skupiny filtrů (polarizační, UV, ND filtry). Jde o náročné výrobky, které, nejen na evropském trhu ale i ve světovém měřítku, nabízí jen několik špičkových výrobců.

Daylight-IR filtr

Speciální typ filtru, který propouští téměř výhradně záření o vlnové délce menší než 300 nm. Odfiltruje tedy IR záření a viditelné světlo a propustí veškeré UV záření. Tedy asi 5‰ z celkového dopadajícího záření.
Navenek se jeví jako extra tmavý filtr, velmi podobný silným ND filtrům. S patřičně upraveným aparátem (viz poznámka dále) lze získat velmi neotřelé, měkké a poeticky zasněné snímky.

Fotografie pražské náplavky s Daylight-IR filtrem. Filtr prodloužil expozici, zmírnil kontrasty a, navzdory moderním prvkům (Tančící dům), vnesl do snímku měkce zasněnou atmosféru starobylé Prahy.

Plné využití Daylight-IR filtru vyžaduje upravený digitální aparát. V obyčejném, bohužel, UV záření, prošlé Daylight-IR filtrem, odfiltruje sklíčko low-pass filtru nad snímačem. Low-pass filtr musí být pro plné využití Daylight-IR filtru demontován. Samozřejmě je poté třeba s aparátem zacházet obzvlášť opatrně při vědomí, že buňky snímače nejsou nikterak chráněny.
Snímky navíc vyžadují úpravu v postprocesu - okem je UV záření neviditelné a tedy neexistuje ani žádné "přirozené" podání snímků.

Podle čeho si vybírat Daylight-IR filtr?

V prvé řadě podle míry odfiltrování ostatních vlnových délek mimo ultrafialové záření. Nejjednodušší je se skrz filtr podívat. čím tmavší, tím lépe. 
Chcete-li si kvalitu svého Daylight-IR filtru otestovat podrobněji, zkuste při stejné cloně jeden snímek v běžných podmínkách a druhý na horách. Na horách by u kvalitního Daylight-IR filtru měl být expoziční čas výrazně kratší.

     

Variabilní křížový ND (VKND) filtr

Speciální typ z řady ND filtrů. Je složený z dvojice polarizačních filtrů ve společné obroučce a oproti běžným variabilním filtrům má v základní poloze polarizační fólie obou PL filrů pootočené navzájem o 90 stupňů, tedy kolmo na sebe. Natáčením navzájem se účinek VKND filtru zeslabuje.
Používá se jako filtr pro velmi dlouhé expozice a zároveň přidává atraktivní a specifický efekt, takzvaný “polarizační kříž” - dvě ztmavené, na sebe navzájem kolmé linie obrazového pole.
S čím je třeba u VKND filtru počítat? Že se zeslabováním zatmavení se efekt tmavého kříže stává méně a méně zřetelným. Že míra zeslabování u VKND filtru je omezená. Zodpovědní výrobci mají proto obroučku zkonstruovanou tak, že obě části nejdou vůči sobě natáčet libovolně, nýbrž jen v určitém rozsahu.

Podle čeho si vybírat VKND filtr?

Ne každý VKND filtr dokáže dodat do snímku dostatečně výrazný kříž. Kvalitní VKND filtr přidává dostatečně zřetelný kříž v každé nastavené poloze. Zároveň má velmi osobitý barevný posun a spektrum procházejícího světla odfiltruje pokud možno odlišně pro různé vlnové délky.
Vybírejte podle kvality výsledného tmavého kříže. Vyhněte se filtrům, které kříž podávají nekontrastní, nezřetelný či příliš světlý.

Ranní snímek krajiny s variabilním křížovým ND filtrem. Dodal výrazný prvek do bezmračné oblohy a pozornost poutá i na porostu dole v popředí.

     

Yellow True Sky (YTS) filtr

Speciální filtr pro noční fotografy krajiny, města a oblohy.
Určitě jste si povšimli, jak se západem slunce krajina zmodrá... Stíny, světlejší plochy na zemském povrchu (třeba vápencové plotny či pískovcová skála) a krajina celkově získává přebytkem modré studené a nevlídné zabarvení. Pomůže YTS filtr.
V principu jde o filtr s coatingem na bázi luteinia. Vakuově napařované luteinium s přídavkem barya a selenu vytváří sklo, jež dokáže odfiltrovat až 60 % z procházejícího viditelného světla o vlnové délce 400–570 a 600–700 nm. Zároveň propustí až 98 % z vlnových délek mezi 570–600 nm, tedy žluté až oranžové odstíny.


Podle čeho si vybírat Yellow True Sky filtr?

Jednoznačně s ohledem na účinek. Dobrý YTS filtr musí dostatečně selektivně posílit vlnové délky 570-600 nm při co nejmenším ovlivnění ostatních složek spektra.
Orientačně si malý testík můžete provést sami: Když se podíváte skrz kvalitní YTS filtr například na cibulákový hrnek, postavený na denním světle ve stínu, musí cibulákový vzor změnit barvu na bílou a původně bílý podklad na zbytku hrnku získat kanárkovou až žloutkovou barvu.

Fotografie východu slunce nad Studencem s Yellow True Sky (YTS) filtrem. Zmizelo nepříjemné a nepřirozené namodralé zabarvení ve stínech na vzdálenějších svazích hory. Obloha získala romantický teplý odstín a východ slunce vypadá daleko opravdověji.

     

Cirkulární depolarizační (CDPL) filtr

CDPL filtr, cirkulární depolarizační filtr je nepostradatelný pro každého fotografa. Dokáže odstranit až 80% nepolarizovaného světla, přičemž úbytek světla polarizovaného je v řádu jednotek procent. Použitím tohoto filtru získá fotograf poeticky zasněné snímky s nižším kontrastem, blížící se známým (a dnes již velmi okoukaným) fotografiím s využitím “Ortonova efektu”. S CDPL získáte podobné, nikoli ovšem totožné, snímky okamžitě při fotografování.
Cirkulární depolarizační filtr prostě zesílí vliv „oparu“ z odraženého polarizovaného světla a zároveň v podstatné míře odfiltruje běžné denní nepolarizované světlo. Obloha nad krajinou získá klidnější vzhled bez velkých i malých kontrastů, u snímků dálek zmizí rušivé ostré vzdálenější detaily a vzduch se zviditelní do šmolkových tónů. Přestanou rušit jevy pod vodou. Samotná vodní hladina, díky CDPL filtru, získá vzhled téměř dokonalého zrcadla i s jeho magickými schopnostmi. Kdy by neznal pověst o zrcadle a Gorgoně Medúse...

Podle čeho si vybírat CDPL filtr?

V prvé řadě se můžete orientovat podle ceny. Dobrý CDPL filtr prostě nemůže být levný! Jde o náročný výrobek se speciálně překládanou a individuálně seřizovanou depolarizační fólií se speciálním skle. Vyhněte se levným CDPL výrobkům - za cenu 450-600 USD prostě dobrý CDPL filtr nevyrobí nikde na světě.
V druhé řadě se zajímejte o kvalitu depolarizační fólie. Zdaleka ne každý výrobce umí docílit stejnoměrného „scvrknutí“ molekul v přesně daném směru na celé ploše depolarizační fólie. A s nekvalitním filtrem se vám na snímcích objeví skutečně nehezké ostřejší „fleky“ v místech nedokonalé depolarizace.Podzimní snímek velkého vodopádu na Doubravě s CDPL filtrem.
Zatímco u snímku bez filtru prokreslené popředí pod hladinou nežádoucím způsobem odvádělo pozornost diváka od vodopádu coby hlavního motivu snímku, s CDPL filtrem nic neruší a oko zamíří přímo k ústřednímu motivu fotografie.

     

Přeji vám do nového roku jen dobré (daylight-IR, YTS či CDPL filtrované) světlo, skvělé polarizační kříže a nekontrastní snímky. Zdraví i zdravou míru soudnosti – a neberte svět vždycky jenom vážně :-)


Hezký Silvestr!

Jiří Skořepa

     

zpět na přehled všech článků

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace