Domů » Jarní fotofiltry

Jarní fotofiltry UV filtr 52 mm VFFOTO Gold Edition

     Jaro je úžasné "nakopnutí" pro každého fotografa.
Po dlouhé, v našich podmínkách obvykle pošmourné a šedivé zimě, začnou najednou nad ránem vyzpěvovat kosáci. Na lískách zapráší jehnědy a ze samičích pupenů vykouknou růžové blizničky.

     Počasí bývá aprílové. Chvíli slunce, chvíli sněhová vánice nebo přeháňka. Mimochodem, zkusili jste někdy v takovém počasí fotit město? Mokrou historickou dlažbu v protisvětle jarního slunce?
Ne? Vřele doporučuji!

     V krajině naježí ocásky květů (mimochodem, nádherných na detail v protisvětle) osiky, v zahrádkách zasvítí žlutě talovíny a fotografové přebalují batohy a brašny. Leckdy je to také první šance prakticky vyzkoušet nový fotoaparát, objektiv, "nové" staré sklo či jiný vánoční dárek. A také fotografické filtry.

Které filtry by ve fotobatohu na jaře neměly chybět?

Rozhodně klasika - UV filtr. Nasazený víceméně trvale.

     Proto, aby chránil objektiv, sloužil a přitom nebyl na fotkách poznat. Taková decentní šedá eminence v pozadí.
A slovem "chránil" míním i proti lepkavým nečistotám. Jak říkává kamarád z Moravy: "Pyl je sviňa!".

Nač si u UV filtru dát pozor?

V prvé řadě na antireflexy.

     Jejich počet i kvalitu provedení. Protože dvě věci - antireflexní vrstvy a vlastní optické sklo - zásadně ovlivňují chování v protisvětle. A jaro je snad ze všech ročních období nejvíc o fotografování v protisvětle. Lístečky, chmýří konikleců, rosa na květinách...

V druhé řadě optické sklo.

     Jednoduchá rada, zvolte to prvotřídní. Nekvalitní sklo UV filtru nadělá víc škody než užitku.
Uvědomte si, že s výjimkou pár momentů, kdy používáte jiný (polarizační filtr, neutrální šedý filtr) máte UV filtr na objektivu stále. Takže šetřit na něm opravdu není na místě.

chci UV filtr VFFOTO

Ve třetí řadě (a omlouvám se, že připomínám takovou samozřejmost).

     Mějte filtr čistý. Pár teček prachu nebo pylu nevadí. Pokud je ale filtr "označkovaný" otisky prstů či s vrstvičkou prachu, funguje jako změkčovací předsádka (starou fotočeštinou "dutošajba"). Z precizně ostrého objektivu pak získáte krásně snové a měkce nekontrastní snímky ala portéty z první republiky.

Prostě myslete na čištění filtrů.

     Rozhodně radím ve fotobrašně mít Lenspen, utěrku na optiku z mikrovlákna a ofukovací balónek. V té mé jsou navíc ještě snímací kleštiny na filtry. Neváží skoro nic a v případě potřeby jsou k nezaplacení.

chci Lenspen VFFOTO

chci mikrovláknovou utěrku VFFOTO

chci ofukovací balónek VFFOTO

chci snímací kleštiny k povolování filtrů

Polarizační filtr

     Jedno z mála sklíček, které nejde plnohodnotně nahradit při zpracování v počítači. Prostě jej při fotografování buď na objektivu máte nebo nemáte. A je rozhodně lépe jej mít. Moci si z modré oblohy "vytáhnout" bílá oblaka nebo zvýraznit dramatická šedá, odfiltrovat odlesky světla na lístkách orsejů, dodat barvy hladině potůčku...

Jak si vybrat polarizační filtr a nač si dát pozor? Přečtěte si článek Jak si vybrat polarizační filtr.

     A kdy naopak polarizační filtr nevyndávat? Když fotíte v protisvětle nebo po světle. Tam vám nic nepřinese.
     Pozor také na některé rostliny. Celkově je u flóry polarizační filtr přínos (nasytí a oteplí barvy). Některé rostliny ale vidíme jako sivozelené díky světlu, které určitým způsobem odráží. Příklad? Skromná a přitom nádherná jarní cibulovina sněženka podsněžník. Polarizační filtr sivou barvu jejích lístků posune do nepřirozené hráškově zelené.
Takže ani polarizační filtr není všelék vždy, všude a za všech okolností... V naprosté většině situací ale jeho přínosy výrazně převažují.

chci polarizační filtr VFFOTO

ND filtr (neutrální šedý)

Jak na portrétní slabší ND filtry

si můžete přečíst v článku ND filtry pro portrétní a módní fotografii.

Silnější ND filtry

     nosí v batohu krajináři. Lákadlem jara jsou často kontrastní a rychlé mraky na zajímavé obloze. Přidejte k tomu tání a peřeje či vodopádky skoro na každé stružce. Hned máte důvod vyndat neutrální šedý filtr. Zachytit skutečnost tak, jak ji lidské oko nikdy neuvidí. Zajímavé vějíře oblačných pásů, voda rozmazaná do mlžného oparu...

Čemu věnovat pozornost při výběru ND filtru si můžete přečíst v článku Jak si vybrat ND filtr.

Jak si vybudovat sestavu ND filtrů, které určitě využijete a přitom nezruinovat kapsu, se dočtete v článku Jak si budovat sestavu ND filtrů.

chci ND filtr VFFOTO

Na konec si nechávám elitu mezi fotofiltry: Přechodové filtry do držáku.

     S nejčastějším rozměrem 100x150 mm.

Nejsou levné, nejsou skladné, nejsou běžné. Bohužel také nejsou nijak nahraditelné.

     Východy a západy slunce, jarní krajina či tmavá vodní hladina s výrazně světlejší oblohou nad ní. To jsou klasické situace, kdy se bez přechodového filtru (s možností nastavit polohu přechodu) prostě neobejdete. Držák vám stejně pomůže i u zvlášť širokoúhlých objektivů (pod 15 mm na fullframe), kde klasické šroubovací filtry způsobují vinětaci. Samozřejmě kromě přechodových můžete do držáku dát i klasické ND filtry včetně nejsilnějších. Ty se vyrábí jako čtverec o rozměru 100x100 mm.

     Na přechodových filtrech se nedá ušetřit. Ty nejkvalitnější skleněné výrobně představují technologickou špičku (přesné planparalelní vybroušení na velké ploše, precizní provedení přechodu, nejkvalitnější optické sklo) a ta prostě něco stojí. Oproti kvalitním resinovým ("plastovým") filtrům mají ty skleněné vlastnostmi navrch při nevelkém navýšení ceny.
A levné? Šetřit koupí levných filtrů do držáku nemá smysl. Tak úplně za drobné nejsou a stejně brzy pořídíte ty kvalitní.
     Neboli když OPRAVDU POTŘEBUJETE filtry do držáku, kupte rovnou kvalitní - a ušetříte tím, že jste nekoupili ty "levné". Pokud máte víc objektivů a část z nich je širokoúhlých, můžete nákupem plochých filtrů i něco málo ušetřit. Stačí vám jen jedna sada filtrů s držákem a pak už jen k různým objektivům vždy patřičný adaptační kroužek.

chci přechodový filtr VFFOTO

Přeji rychlé mraky, kontrastní nádherné protisvětlo bez reflexů a skvělou jarní náladu :-)

Jiří Skořepa

     

zpět na přehled všech článků

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace