Domů » Jak správně čistit polarizační filtr

Jak správně čistit polarizační filtr poškozený polarizační filtr

Občas se k nám do firmy dostane poškrábaný polarizační filtr, který si zákazník poškodil (a mnohdy úplně zlikvidoval) vlastním přičiněním. To, že se podobné případy opakují, mne vedlo k napsání samostatného článku.

Trocha teorie:

     Polarizační filtr je sendvič ze 2 skel, která chrání polarizační fólii z organického materiálu - celulózy. Celek se slepí a utěsní v jeden monoblok.
Sklo samo o sobě je poměrně tvrdé. Lze jej poškodit, ale dá to dost úsilí;-).
     Na slepený sendvič se dále napaří antireflexní vrstvy. Velmi měkké, ale pro zamezení nežádoucích reflexů v protisvětle a bočním světle nepostradatelné. Vše se uzavře zakončovacími nanovrstvami, které odpuzují vodu, prach a nečistoty.
     Tento, již téměř hotový bloček skla filtru, je nakonec potřeba vypálit, tedy vytvrdit nanesené antireflexy a nanovrstvy. A zde je Achillova pata polarizačních filtrů. Zatímco ND a UV filtry jde bezproblémově vytvrdit teplotou kolem 70°Celsia, polarizační filtr kvůli organickému materiálu fólie nelze ohřát víc než na 50°Celsia, spálil by se. Proto u polarizačních filtrů mluvíme o studeném coatingu. A proto je povrch všech polarizačních filtrů vždy měkčí než je tomu u UV nebo ND bratříčků.

Co z toho plyne pro fotografa?

Zacházet s polarizačním filtrem jako s primadonou, pečovat o něj a co nejvíc se snažit zamezit jeho znečištění.
Odmění se vám za to dlouholetou dobrou službou.

Doporučuji:

• Skladovat polarizační filtr ve speciálním ochranném pouzdře
• Být pozorný a nespěchat při nasazování na objektiv
• Pokud to lze, chránit objektiv a CPL filtr sluneční clonou (vím, není to vždy jednoduché, s polarizačním filtrem je třeba k nastavení míry účinku pootáčet).

zjistěte víc o celokovových pouzdrech pro ukládání filtrů

Pokud se polarizační filtr přece jen ušpinil, pak:

  • Začít ofouknutím nečistot balónkem. U filtrů VFFOTO se speciální povrchovou úpravou lze ze skla odfouknout i případné kapky vody (neslévají se,ale mají tvar kuliček, povrch je odpuzuje). Ofouknutí je důležité právě u polarizačních filtrů s měkčím povrchem.
  • Pokračovat ometením štětečkem na optiku, hodí se například ten z „Lenspenu“ VFFOTO.
  • Dočistit suchou mikrovláknovou utěrkou VFFOTO na optiku.
  • Na přichycené lepkavé nečistoty (například pyl) použít mokré čištění izopropylalkoholem, podle potřeby případně doplnit čištěním koncentrovanějším čistým etylalkoholem (60–75%, k dostání v lékárně). Čistícím roztokem v malém množství (pár kapek), navlhčit mikrovláknovou utěrku na optiku a filtr otřít. Mikrovláknové utěrky se nedotýkat holou rukou (má tendenci nasát do sebe mastnotu z lidské kůže), ideální je ruku obalit poletylénovým sáčkem nebo navléci jednorázovou latexovou rukavici.
  • Na drobné mastné flíčky, otisky prstů či stopy po vodních kapkách je ideální karbonový prášek na čistící plošce „Lenspenu“, nečistoty se vyčistí krouživým přetřením.

prohlédněte si pomůcky pro čištění filtrů

     Přeji, aby vám polarizační filtr, skvělý a nepostradatelný, ale na péči přece jen náročnější pomocník fotografa dobře sloužil.
A pro nepředvídatelné nehody se můžete stát členy klubu VFFOTO a (bude-li třeba) využít členskou výhodu 50% slevy na opravu či výměnu zničeného filtru.

zjistěte víc o VFFOTO klubových výhodách

Jiří Skořepa

     

Mohlo by vás zajímat - související články:

Poprvé s polarizačním filtrem - 5+1 rada k nezaplacení

Jak se správně starat o filtry?

Ukázka účinku polarizačního filtru prakticky a v detailu fotografie - voda

Ukázka účinku polarizačního filtru prakticky a v detailu fotografie - obloha

Jak si vybrat polarizační filtr

Vyrobte si polarizační filtr!

Dramaticky lepší fotky přírody s polarizačním filtrem - ale s kterým?

     

zpět na přehled všech článků

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace