Domů » Jak si vybrat ND filtr

Jak si vybrat ND filtr

ND (Neutral Density, neutrální šedý ) filtr je sklíčko, které sice nebývá na objektivech fotografů trvale, ale přesto je dobré jej, spolu s polarizačním filtrem, v batohu či brašně mít.

Co je ND filtr?

ND (Neutral Density) filtr je šedý filtr, v ideálním případě bez jakéhokoli barevného zabarvení. Slouží k omezení množství světla procházejícího do objektivu, tedy redukuje průchod světla všech vlnových délek a barev.

K čemu se ND filtr hodí?

Umožní fotografovat při použití delšího expozičního času či pracovat i za nadbytku okolního světla s více odcloněným objektivem.

Trochu techniky:

Neutrální šedé filtry se dělí podle provedení na šroubovací (kruhové, šroubují se klasicky na objektiv) a filtry do držáku (čtvercové, zasunují se do držáku upevněného na objektivu).

Podle čeho si vybírat ND filtr?

Samozřejmě podle účelu (viz dále), neexistuje jeden jediný univerzální.

Nač se zaměřit?

Prvním důležitým parametrem je ND faktor, který vyjadřuje míru omezení procházejícího světla čili sílu filtru. Například ND filtr 8x znamená, že skrz něj projde do objektivu 8x méně světla nežli bez něho. Trochu problémem je značení, různé u různých výrobců. Někde se uvádí v hodnotě EV. Platí, že posun o hodnotu -1 EV znamená snížení množství procházejícího světla na polovinu … čili k dosažení stejné expozici je třeba dvakrát delší čas. Více můžete vidět v tabulce.

Druhým důležitým parametrem ND filtru je barevný posun, udávaný v Kelvinech.
Neutrální a barevný posun? Že je to trochu protimluv? Ano, je – ale je tomu tak a hned vysvětlím proč: Ideální ND filtr by měl být naprosto neutrální čili snížit množství procházejícího světla u všech vlnových délek spektra stejně a tedy zachovat věrně barvy. Jak je obvyklé, v životě jako ve fotografii, nic není ideální. Technologie prostě nepokročila natolik aby ND filtry byly neutrální. Zejména u silných ND filtrů (ND1000x a víc) je třeba s nějakým barevným posunem počítat – a snaha výrobců je, aby byl co nejmenší. Pro představu: Prvá generace ND1000x VFFOTO měla barevný posun o 2000K, druhá přibližně 600K ( označená jako MC ) a současný ND filtr 1000x Golden a Premium série je okolo 400K.

Třetím kriteriem je optická kvalita filtru a mechanické provedení.
Kvalitní ND filtr nemá mít vliv na ostrost, nesmí trpět na odlesky či přidávat vinětaci a(nebo) chromatickou aberaci. Což nelze splnit u levných filtrů – ono optické sklo a precizní zpracování prostě něco stojí…
Hodí se co nejnižší rámeček (prevence vinětace na širokoúhlých objektivech), je výhodnější v mosazi nežli v hliníku (menší riziko „zakousnutí)

Čtvrtým požadavkem je odolnost proti ušpinění, prachu a kapkám vody.
Při fotografování kaskád na Satině v Beskydech jsem doopravdy náležitě ocenil speciální zakončovací nanovrstvy na VFFOTO filtrech. I přes nasazenou sluneční clonu co chvíli vodní kapka, odlétlá z vodopádu, přistála na skle filtru. Dík vodoodpudivé úpravě se nerozpila do nepříjemné (a na snímku viditelné) loužičky, ale způsobně vytvořila kuličku, kterou šlo odfouknout balónkem přes okraj filtru pryč a fotit dál.

Za páté je dobré mít jasno o požadovaném průměru filtru.
U jediného objektivu je volba jednoduchá. Při několika objektivech s různým průměrem filtrových závitů lze mít buď pro každý několik ND filtrů odpovídajících průměrů (žádný problém jste-li Rotschild nebo alespoň jeho příbuzný) nebo vybrat podle průměru největšího objektivu a pro menší řešit redukce

Podle účelu lze ND filtry rozdělit do dvou skupin:

1) Slabší (ND2x až ND64x)
jsou vhodné pro portrét (lidí, zvířat), módní fotografie a dále pro filmování. Přes tyto filtry je ještě dobře vidět, lze ostřit v hledáčku či přes živý náhled na displeji. Umožní pracovat i za nadbytku okolního světla s více odcloněným objektivem a tedy malou hloubkou ostrosti oddělit hlavní motiv od pozadí. (Poznámka: i když se to občas tvrdí, ND filtr sám o sobě NEOVLIVŇUJE hloubku ostrosti, působí jen zprostředkovaně přes možnost používat nižší clonová čísla).

Neocenitelnou pomůckou je ND filtr při natáčení videa. Množství světla lze sice sice ovlivnit přes ISO a zejména clonou, jenže ta na vyšších clonových číslech zvětší i hloubku ostrosti a hlavní motiv se může ztratit v chaosu ostře vykresleného pozadí. S časem závěrky příliš hýbat nelze (měl by být zafixovaný na hodnotě 1/2x snímkovací frekvence, například při 25 sn./s. vychází čas 1/50 s), takže při silnějším světle problém nejlépe řeší nasazený ND filtr.

2) Silné ND filtry (ND64x-2000x či více)
se hodí pro krajinářskou a turistickou fotografii, nutný je stativ.
V krajinářské fotografii silný ND filtr dovolí prodloužení expozice na desítky sekund až minuty.
Na obloze lze takto dlouhým časem docílit efektní stopy pohybujících se mraků. Výrazný předmět (strom, kostelík, hrad…) na horizontu, obloha se “Simpsonovskými” obláčky hnanými větrem – a zajímavý snímek je hned na kartě.

U tekoucí vody dlouhý čas vyhladí detaily, zjednoduší a zpřehlední snímek. Ne každému se nutně vyhlazená voda líbí – vyberte si. Zajímavé jsou snímky mořského pobřeží, prodloužená expozice vyčistí i velké příbojové vlny.

V turistické fotografii památek, architektury, či význačných míst jsou mnohdy nevítaným prvkem obrazu právě ostatní turisté. Vadí? Prostě je vygumujte extra dlouhou expozicí. Trik spočívá v tom, že nehybnou pamětihodnost exponujete časem v řádu několika minut. Procházející turisté (tedy pokud se nezastaví či nepostávají) zůstávají na jednom místě jen po dobu pár vteřin a v dlouhé expozici na snímku jednoduše zmizí.

koupit ND filtr VFFOTO

Krom stativu je dobré si pohrát i s nastavením fotoaparátu.
Dost dobře se nelze obejít bez kabelové spouště, která dovolí v režimu “bulb” exponovat dlouhou dobu (mnohé fotoaparáty neumí při použití samospouště či infraspouště delší čas než 30s, což nemusí stačit).
ND filtr 64x nemá problémy s ostřením, vše zvládá automatika. U tmavších filtrů ( zejména ND filtr 2000x a více) se už autofocus nemusí chytit. Řešením je buď nechat aparát zaostřit před nasazením filtru a poté vypnout autofocus, nebo rovnou přepnout na manuální ostření a vypomoci si režimem živého náhledu. Po zaostření teprve našroubovat ND filtr – a dát přitom pozor, aby se nepohnul ostřící prstenec.
Ke stanovení správné expozice lze využít výpočet (každý stupeň EV znamená prodloužení expozičního času na dvojnásobek), tabulky nebo moderní aplikace pro chytré telefony a tablety.

Závěrem

ND filtr je ve fotobrašně lépe mít než nemít!
Když ND filtr mít, tak kvalitní!
Slabší ND filtr (ND2x až ND64x) pro portréty a natáčení videa.
Silnější ND filtr (ND64x-2000x či více) plus stativ a kabelovou spoušť pro krajinářskou a turistickou fotografii.

Přeji dobré světlo (a ty “Simpsonovské” obláčky na obloze) :-)

Jiří Skořepa

Mohlo by vás zajímat - související články:

ND filtry pro portrétní a módní fotografii

Jak si budovat sestavu ND filtrů?

Jak na praktické fotografování se silnými ND filtry

ND filtr 2000x VFFOTO – pan Silnější

Rozdíl účinku ND1000x proti ND2000x

Kde jsou limity variabilních ND filtrů pro fotografování

Lze variabilní ND filtr využít k fotografování vody?

Jak se správně starat o filtry?

     

zpět na přehled všech článků

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace