Domů » Jak fotografovat se silnými ND filtry

Jak na praktické fotografování se silnými ND filtry

Příklad silného ND filtru - VFFOTO ND32000x GS

     Silné ND filtry mají využití hlavně v krajinářské fotografii. Zjednoduší scénu, efektním způsobem rozmažou po obloze putující mraky, vyhladí mořské vlny či odmažou z fotografie procházející všudypřítomné turisty.

Fotografování se silnými ND filtry má své zásady a je dobré o nich vědět.

1) Foťte pokud možno do rawu.

     Vřele doporučuji, lze dodatečně nastavit spoustu parametrů bez ztráty kvality.

2) Nastavte správně vyvážení bílé (WB).

     Lze upravit až dodatečně při zpracování rawu, ale nastaveno v terénu dává představu jak bude výsledná fotografie vypadat. Osobně se mi osvědčilo při fotografování nastavit WB v aparátu natvrdo na barevnou teplotu kolem 6000 K.

3) Správně zaostřete.

     Ideálně buď ručně, nebo s pomocí autofokusu před nasazením ND filtru. Tedy nejprve zaostřit při odcloněném objektivu, vypnout autofokus, zaclonit na pracovní clonu.

4) Správně exponujte.

     Správná expozice je alfou a omegou v práci s ND filtrem. Je nutno oproti času, který změřil aparát bez filtru, patřičně prodloužit expozici.
O kolik?
Lze spočítat, ale lépe poslouží buď aplikace pro chytré telefony, nebo tabulka prodloužení expozice.
Jednoduše najdete čas změřený aparátem BEZ filtru a podle zvoleného ND filtru v dalších řádcích čas, který je třeba nastavit při fotografování s filtrem. Ze své praxe doporučuji u dlouhých expozic (minuta a víc) oproti tabulkovým údajům spíš trochu času přidat. Ale záleží na fotografované scéně, kontrastu tmavých a světlých ploch … Každopádně výsledek zkontrolujte podle histogramu.
     Dobrou „vychytávkou“ je pro první kontrolní snímek si výrazně zvýšit ISO. Expozice pak netrvá tak dlouho a zároveň vám snímek dá představu, jak bude výsledná fotografie vypadat, aniž byste na ni museli dlouhý čas čekat. Jen pak nezapomeňte ISO zase snížit!

Ke stažení (pdf, A4) - tabulka prodloužení času pro silné ND filtry ND64x - ND100 000x

5) Neděste se vinětace.

     V nějaké míře vinětuje každý fotografický objektiv, jen to téměř nevnímáme. Použití ND filtru a prodloužená expozice dokáže vinětaci objektivu výrazným způsobem zviditelnit.
Náprava je možná dvojím způsobem.
     Buď odstraníte vinětaci při převodu („vyvolání“) rawu, raw konvertory na to mají nástroje.      Nebo ji prohlásíte za vlastně žádoucí a využijete jako výtvarný prvek. Zejména při převodu do černobílé jsou fotky s vinětací zajímavé a efektní (a proto se někdy i uměle přidává při zpracování).

6) Věnujte péči zpracování snímku.

     Fotografie pořízené dlouhým časem a s ND filtrem mají svou specifickou atmosféru.
Kvalitní ND filtr má barevný posun relativně malý, i barevné fotografie vychází krásně.
     Ale třešinkou na dortu je provedení v černobílé škále. Pro převod doporučuji například Silver Efex Pro, součást balíčku Google-Nik pluginů (k nalezení porůznu na internetu – například na www.slunecnice.cz). Převod je velice intuitivní a jednoduchý a výsledky výborné. Na internetu lze navíc k Silver Efex Pro najít řadu návodů a to i v češtině.

7) O ND filtr jde vždy až v prvé řadě.

     To nejdůležitější nakonec: Kvalitu fotografie, pořízené dlouhou expozicí, zásadně ovlivní použitý ND filtr. S dobrými ND filtry je radost pracovat. S těmi ostatními možná ušetříte pár stokorun - a ztrácíte čas nápravou barevného posunu, pracným doostřováním pro záchranu neostrých detailů kresby, retušováním odlesků a závojů.

vyberte si profesionální ND filtr značky VFFOTO

Dunajovické kopceDunajovické kopce - Večerní snímek, Sony A7, Vario Sonnar 35-70/3,5, čas 25 s, VFFOTO ND64x filtr. Foto © Jiří Skořepa, www.skorepa-photo.com.

     
Přeji dobré (dlouze exponované) světlo ;-)

Jiří Skořepa

Mohlo by vás zajímat - související články:

Jak si vybrat ND filtr

ND filtry pro portrétní a módní fotografii

Jak si budovat sestavu ND filtrů?

ND filtr 2000x VFFOTO – pan Silnější

Rozdíl účinku ND1000x proti ND2000x

Kde jsou limity variabilních ND filtrů pro fotografování

Lze variabilní ND filtr využít k fotografování vody?

Jak se správně starat o filtry?

     

zpět na přehled všech článků

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace