Domů » Jak dostat, ne tatínka do polepšovny, nýbrž magnetický filtr na objektiv.

Jak dostat, ne tatínka do polepšovny, nýbrž magnetický filtr na objektiv.

Magnetické filtry VFFOTO, novinka roku 2019, si získávají stále více příznivců. Aby ne, možnost snadného a rychlého nasazení bez šroubování je k nezaplacení.
A s rozšiřováním systému (dnes už jsou magnetické polarizační filtry, ND filtry různé hustoty, Night Sky filtr, přechodové ND filtry ...) přibývá také způsobů kterak „magnety“ na objektiv dostat.
Tak si to pojďme přehledně shrnout.

Princip je vždy stejný: Na konec objektivu se „něco“ našroubuje do filtrového závitu objektivu. A přední konec onoho „něčeho“ je uzpůsobený k tomu, aby držel magnetické filtry.

A jaké „něco“?

Jsou čtyři základní možnosti:

 • adaptér magnetických filtrů bez skla
 • adaptér magnetických filtrů se sklem neboli magnetický UV filtr
 • adaptér magnetických filtrů s UV IR-cut sklem neboli magnetický UV IR-cut filtr
 • magnetický redukční krouzek neboli step-up ring

Adaptér magnetických filtrů VFFOTOMožnost první: Adaptér magnetických filtrů bez skla

Provedením kovový kroužek, na straně k objektivu se standardním závitem, který odpovídá filtrovému závitu objektivu. Na vnější straně s vestavěným ocelovým kroužkem, který je protikusem pro magnety magnetického filtru VFFOTO.

Výhody:

 • Bez optiky, žádný negativní vliv na výsledný obraz
 • Lze nasadit originální sluneční clonu objektivu - adaptér i filtry mají stejný průměr jako objektiv
 • Nízká cena

Nevýhody:

 • Nulová ochrana čelní čočky objektivu proti ušpinění, poškození či rozbití.

     

Magnetický UV filtr VFFOTO GS 82 mmMožnost druhá: Adaptér magnetických filtrů se sklem neboli magnetický UV filtr

Provedením kovový kroužek, na straně k objektivu se standardním závitem, který odpovídá filtrovému závitu objektivu. Na vnější straně s ocelovým kroužkem, který je protikusem pro magnety magnetického filtru VFFOTO. V adaptéru je vestavěné sklo UV filtru třídy GS, čili opticky to nejkvalitnější co VFFOTO nabízí

Výhody:

 • Kvalitní optické sklo s minimálním vlivem na výsledný obraz, transparentnost 99,6 %, antireflexní vrstvy, nanovrstvy proti špíně a vodě.
 • Čelní čočka objektivu je chráněná proti ušpinění, poškození či rozbití.
 • Lze nasadit originální sluneční clonu objektivu - adaptér i filtry mají stejný průměr jako objektiv

Nevýhody:

 • asi žádná

     

Možnost třetí: Adaptér magnetických filtrů s UV IR-cut sklem
(v prodeji bude od 09/2020)

Provedením kovový kroužek, na straně k objektivu se standardním závitem, který odpovídá filtrovému závitu objektivu. Na vnější straně s ocelovým kroužkem, který je protikusem pro magnety magnetického filtru VFFOTO. V adaptéru je vestavěné speciální optické UV IR-cut sklo filtru třídy GS. Proti běžnému UV filtru dokáže odfiltrovat nejen neviditelné UV záření (dokonce víc než klasický UV filtr), ale také dlouhovlnné infračervené záření, které běžný UV filtr propouští. Kde se to hodí? Speciálně u snímků fotografovaných dlouhými expozičními časy a s využitím silných ND filtrů. UV IR-cut odstraní infračervené záření, které jinak dává snímkům se silnými ND filtry načervenalý nádech. A dále také u snímků s polarizačním filtrem. Obzvlášť pokud je záměrem fotografa získat barevně velmi věrné snímky. (Běžně jsou CPL mírně oteplující, čili snímky více do žluta). A pochopitelně i při kombinaci silného ND s CPL filtrem.

Výhody:

 • Velice věrné barvy i se silnými ND filtry nebo s polarizačním filtrem, bílá je opravdu bílá.
 • Kvalitní optické sklo znamená minimální vliv na výsledný obraz, transparentnost okolo 99 %, antireflexní vrstvy, nanovrstvy proti špíně a vodě.
 • Čelní čočka objektivu je chráněná proti ušpinění, poškození či rozbití.
 • Lze nasadit originální sluneční clonu objektivu - adaptér i filtry mají stejný průměr jako objektiv.

Nevýhody:

 • Specializované řešení pro dlouhé expozice se silnými ND filtry a barevně věrné krajinářské snímky s polarizačním filtrem.
 • Jako univerzální adaptér/filtr na objektiv nevhodný - bez nasazeného CPL nebo ND filtru dává modrotyrkysové zabarvení fotografií. Speciálně se nehodí například pro portrétní fotografii.

     

Redukce - magnetický step-up ring VFFOTO 72/82 mmMožnost čtvrtá: Magnetický redukční kroužek neboli magnetický step-up ring

Provedením kovový redukční kroužek "nahoru" neboli pro menší průměr objektivu a větší průměr filtru. Na straně k objektivu se standardním závitem, který odpovídá filtrovému závitu objektivu. Na širší vnější straně s vestavěným ocelovým kroužkem, který je protikusem pro magnety magnetického filtru VFFOTO.

Výhody:

 • Bez optiky, nemá žádný vliv na výsledný obraz
 • Pro objektivy s různým průměrem filtrového závitu lze mít několik různých adaptérů se shodným průměrem magnetických filtrů (kterých tak stačí mít jen jednu sadu).
 • Nízká cena

Nevýhody:

 • Nelze používat sluneční clonu objektivu - redukční kroužek zvětší průměr konce filtru. A neoriginální clona by už byla přílišnou zátěží pro magnety uchycení.
 • Nulová ochrana čelní čočky objektivu proti ušpinění, poškození či rozbití.

     

Závěr?

Každé z uvedených řešení má své výhody a nevýhody, vyberte si podle toho, co a jakým způsobem převážně fotíte. Portrétistu dopravdy nenadchne UV IR-cut filtr. Naopak krajinář vybavený sadou ND filtrů, s ním bude navýsost spokojený.
Takže si vyberte podle sebe...

A věřím, že budete spokojeni. Magnetické filtry jsou totiž … no, prostě přitažlivé.

Jiří Skořepa

Mohlo by vás zajímat - související články:

7 mýtů o magnetických filtrech VFFOTO

Porovnání vinětace magnetických filtrů

Proč (ne)přezbrojit na magnetické filtry VFFOTO

zpět na přehled všech článků

     

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace