Domů » Fotografický podzim na Jadranu s magnetickými filtry VFFOTO

Fotografický podzim na Jadranu s magnetickými filtry VFFOTO

Strážce přístavu, Senj, ChorvatskoKaždý dlouhočasník ve skrytu duše touží zpomalovat časy své závěrky na neobvyklých místech. A je ochotný pro svůj sen prosedět i řadu hodin na nepohodlné sedačce autobusu, vlaku, automobilu či letadla.
Čelíce pomluvám, že výplatu utrácí za fotokrámy a neušetří ani na slanou vodu, rozhodne se dlouhočasník ukázat vztyčený ukazováček pomlouvačům a za slanou vodou vyrazit. Nejsa Rotschildem, ba ani nikoho z Rotschildů v příbuzenstvu nemaje, zůstává u Evropy.
A stojí před přetěžkou volbou: Jadran, Atlantik nebo Balt.
     
Balt je u sousedů přes jedny hranice jaksi blíž. Drsnější, studenější, dramatičtější. Míň slaný, což je fajn, sůl nedělá dobře dlouhočasníkovým filtrům.
Ale... po písčitých plážích Baltu se takřka neustále prohání vítr. Unáší jemná zrnka křemitého písku a otryskává jimi antireflexy dlouhočasníkových filtrů, povrchy čoček objektivů a útroby jemných mechanismů v těle aparátu.
Už tahle představa způsobuje dlouhočasníkovi noční můry.
     
Atlantik se nachází daleko na západě. Dlouhočasník musí migrovat přes několikery hranice (tváříce se dostatečně suverénně, čímž dává najevo, že nemigruje z ekonomických důvodů) a trávit čas v dopravních kolonách. Což ho nerozhází. Co znamená občas stojící okruh kolem Mnichova proti permanentní zácpě v Ťokově průsmyku D1.
Horší je, že všechna vhodná místa na útesech i pod nimi byla objevena a fotograficky zužitkována už dávno a mnohokrát předtím. Dlouhočasník nemá rád stádnost a u Atlantiku postrádá pocit objevitele.
     
Pevnost Nehaj, Senj, ChorvatskoZbývá Jadran. Ten je sice v sezóně mnohonásobně přecvakávaný vším možným, od fotomobilů až po podvodní sci-fi konstrukce s trojnásobným utěsněním a dvěma rameny pro přídavné reflektory. Nicméně v časném jaru a stejně tak na podzim po babím létě jsou pláže prázdné.
Odpadky spláchly bouřky do moře, které je postupně rozemílá na mikroplasty. Sezónní kavárny i putyky zavřené. Výletní čluny a jachty se opuštěné pohupují u mola (potěšení pro dlouhočasníkovu duši) a jejich dna obrůstají řasou i mušlemi. Místní obyvatelé jsou vlídní a pohodoví. To je ten správný poklidný dlouhočasnický Jadran.

     

Vyprávění o cestě na jih, vichru, teploučku i mrazu, slané vodě i bílých horách a magnetických filtrech.

Podvečerní přístav v Senji, ChorvatskoCesta trojčlenné party přes několikery hranice na pobřeží Jaderského moře proběhla tak nějak očekávaně. Bez zdržení na silnicích i většího bloudění.
Odpoledne už sjíždíme ze sedla Vratnik serpentinami dolů k moři a červeným střechám Senje. Nenápadným vstupem do domku přilepeného k hradbám, uložit věci a vyrazit na obhlídku. Bludištěm uzounkých uliček mezi vysokými domy historického centra do přístavu.

Dech beroucí pohled na mimořádně rozvlněné moře a ženoucí se hradbu modročerných mračen nad ním. Zákon schválnosti funguje: Fotobatohy zůstaly u hradeb. A vracet se pro nádobíčko není čas, clona lijáku přichází přes moře nepříjemně rychle. Bohužel, celý zbytek pobytu jsme už nikdy žádné takto úžasně dramatické počasí nezažili.

Po několikahodinové bouřce se, už s nádobíčkem a samozřejmě nezbytnými filtry, vracíme do přístavu. Večerní červánky nás alespoň částečně odškodní. A polarizační filtr nabízí zajímavé pohledy nad i pod hladinu.

V dalších dnech poznáváme velmi rozmanité podoby Jadranu. Senj, díky poloze u Velebitského průlivu, dostává mimořádný příděl bóry, silného větru ze svahů Velebitu. A dost nevypočitatelného. Dva dny fouká tak, že nejsilnější nárazy odpovídají orkánu. A pak se den, dva zklidní téměř do bezvětří. Téměř, protože vítr nebo vánek tady fouká pořád.

Podvečerní přístav v Senji, ChorvatskoPro fotografování dlouhou expozicí se to hodí. Pohupující se čluny na vlnách u mola prodloužený čas krásně rozmázne a nechá tím víc vyniknout statickým motivům na nábřeží. Různě silné magnetické ND filtry se prohazují na objektivu snadno a bleskově. Ostatně, můžete se podívat sami, kratičké video najdete ZDE.
Jen je třeba si hlídat fotovýbavu. Stačil závan větru a lehounké hliníkové víčko plechovky od filtrů letí vzduchem a klouže pod vodu vedle mola. Blyští se pak na dně ve třímetrové hloubce, stříbrné a nedostupné.
Potápět se pro něj nepůjdu...

Od moře k horám...

Premužićeva staza, Severní Velebit, ChorvatskoSeverní Velebit má ty nejkrásnější šedobílé vápencové škrapy jaké si jen umíte představit. Divoké a téměř neprůchodné území zpřístupnila ve třicátých letech minulého století Premužičova stezka. Pro mne naprosto ohromující dílo, nejúžasnější ze všeho, co jsem kdy ve všech možných horách viděl. Stezku vyprojektoval lesní inženýr Ante Premužić (po němž je i pojmenovaná). Postavená ve třicátých letech minulého století za těžko uvěřitelné tři roky, vyskládaná nasucho z vápencových kamenů, se citlivě vine po svazích i sedlech Velebitských kopců.
Krásný kontrast šedobílých skal, zelené kosodřeviny a smrků Pančičových i zlatého a měděného bukového listí. A skvěle se i za dne hodí Night Sky filtr.
Natož v noci. Chata - nouzová útulna Rossijeva sklonište, je plně obsazená, spíme venku pod širákem a v noci mrzneme jak Němci u Stalingradu. Vyjasnilo se, teplota spadla pod nulu a spacáky, navlhlé z večera hojnou rosou, jaksi nestačí. Zato obloha plná hvězd stojí za to.
Ven ze spacáku se vůbec nechce, ale tohle si prostě nejde nechat ujít. A tak kolem třetí ráno pobíháme se stativem a aparátem v jedné ruce a Night Sky filtrem v druhé. Nebo postáváme za trojnožkou a odpočítáváme vteřiny dlouhé expozice. Oranžovou záři z nasvícených měst na pobřeží čistí Night Sky výborně.

Premužićeva staza, Severní Velebit, ChorvatskoS přicházejícím svítáním fotograf pomalu neví co fotit dřív. Růžovou záři nebe nad Kvarnerskými ostrovy Ráb, Sveti Grgur, Goli, Krk, Cres, Lošinj...? Oranžové nejvyšší vrcholky kopců, nasvícené prvními paprsky vycházejícího slunce, zatímco rokliny pod nimi jsou ještě černočerně temné?
Slunce, vycházející za hranou hřebene protějšího kopce?
Opět se na objektivech s jemňoučkým a sotva slyšitelným klapáním prohazují magnetické filtry. Počasí ukázalo vlídnou tvář, modrá obloha s bílými mráčky a milosrdné podzimní slunko je přece jen méně ostré a stíny méně černočerně slité než v létě.

Na den se vypravujeme i do vnitrozemí. Jakuba vysazujeme na Plitvických jezerech do davů asijských turistů, sami pokračujeme do nedalekého městečka Slunj a jeho části Rastoke. Na říčce Slunjčici, při jejím vtoku do kaňonovitého údolí Korany, vznikla v minulosti v travertinových kaskádách vodopádů cela osada vodních mlýnů. Dnes atrakce pro davy turistů (zůstal vůbec ještě někdo doma v Asii?) a nic moc pro fotografa. Vodopády a vodopádky nádherné, ale zčásti se k nim nelze dostat blíž (soukromé pozemky lemují ploty, zdi a všudypřítomné cedule se zákazy vstupu), a zbytek je v dost nevhodném světle. Zbývá tradiční snímek velkých vodopádů na vtoku do Korany, v ostrém a přepalujícím světle. A malá kaskáda na samém konci osady, jako stvořená pro polarizační filtr a ND filtry.

Premužićeva staza, Severní Velebit, ChorvatskoPoslední večer v Senji, poslední ráno a zlaté slunce na kopcích Krku za Kvarnerským zálivem a pak už jen cesta zpět.
S plnými paměťovými kartami, se všemi magnetickými filtry v pořádku, chudší o jedno víčko od piksly s filtry a bohatší o poznání, že podzimní Jadran má své osobité kouzlo.

     

A pokud byste si chtěli fotografování u podzimního Jadranu zkusit sami, se zkušeným lektorem a navíc za velmi příjemnou cenu?
Můžete se přihlásit na fotografický workshop „Barevné i dlouhočasové podzimní Chorvatsko 2020“.

Jiří Skořepa

     

Podvečerní přístav v Senji, ChorvatskoPodvečerní přístav v Senji, Chorvatsko - Večerní červánky nad přístavem v Senji, Chorvatsko.
Sony A7R, Nikkor PC 28/3,5, CPL filtr.
Snímek pořízen 2.10.2019.

Strážce přístavu, Senj, ChorvatskoStrážce přístavu, Senj, Chorvatsko - Historický kanon na nábřeží v Senji, Chorvatsko. Dlouhý expoziční čas rozmazal vodu a uklidil pozadí.
Sony A7R, Sony 100-400 GM, ND 2000x filtr.
Snímek pořízen 3.10.2019.

Přístav v Senji, ChorvatskoPřístav v Senji, Chorvatsko - Stará kotva a molu v přístavu v Senji, Chorvatsko.
Sony A7R, Laowa 15/2.
Snímek pořízen 4.10.2019.

Premužićeva staza, Severní Velebit, ChorvatskoPremužićeva staza, Severní Velebit, Chorvatsko - Nádherné škrapy Severního Velebitu na Premužićově stezce.Severní Velebit, Chorvatsko.
Sony A7R, Laowa 15/2.
Snímek pořízen 6. 10. 2019.

Premužićeva staza, Severní Velebit, ChorvatskoPremužićeva staza, Severní Velebit, Chorvatsko - Nádherné škrapy Severního Velebitu na Premužićově stezce.Severní Velebit, Chorvatsko.
Sony A7R, Laowa 15/2.
Snímek pořízen 6. 10. 2019.

zpět na přehled všech článků

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace