Domů » Filtr jako (nejen vánoční) dárek pro fotografa

Filtr jako dárek pro fotografa?

Jaký, pro koho, jak a z čeho vybírat… Zvolit polarizační, UV, ND filtr anebo něco speciálnějšího?

VFFOTO cirkulární polarizační filtr PS US 77 mmVFFOTO cirkulární polarizační filtr PS US 77 mm - VFFOTO cirkulární polarizační filtr PS US (ultra-slim), 77 mm.

Vyjímečně se tentokrát nebudeme věnovat fotografickým filtrům z pohledu fotografa. Zkusíme se na tahle sklíčka podívat pohledem někoho, kdo dárek fotografovi vybírá. A o filtrech třeba nemusí až tolik vědět.
To, že článek píši v době, kdy do Vánoc zbývá jen několik týdnů, je samozřejmě věc čistě náhodná;-)

Zásadní otázka zní: Pro koho?

Obdarovaný může být fotografický začátečník stejně jako nadšený amatér nebo rovnou profesionál, popřípadě kombinace více z uvedeného.

Pro začátečníka:

Fotograf začínající, či filtry nepolíbený, zcela určitě nejvíc ocení polarizační filtr. Má velmi široké využití a přitom se nedá plnohodnotně nahradit v počítači. Prostě s kvalitním (a pro jistotu ještě jednou zdůrazňuji KVALITNÍM) polarizačním filtrem nešlápnete vedle.
Co je třeba vědět před koupí? Průměr závitu objektivu pro filtr. Což lze zjistit nenápadným dotazem u fotografa. Nebo obhlédnout objektiv, poznamenat si do paměti nebo na papír celé označení a průměr filtrzávitu dohledat na internetu.
Nač si dát pozor? Na kvalitní provedení. Levné asijské “takypolarizační” filtry nejsou ideální volbou. Na to, zda je chráněná polarizační fólie filtru - měla by být utěsněná proti vlhkosti. Na dobré antireflexní vrstvy.
Chcete-li vědět víc, přečtěte si článek „Jak si vybrat polarizační filtr?“

VFFOTO cirkulární polarizační filtr PS US 46 mmVFFOTO cirkulární polarizační filtr PS US 46 mm - VFFOTO cirkulární polarizační filtr PS US (ultra-slim), 46 mm.

A pokud má obdarovaný několik objektivů s různým průměrem filtrzávitu? Kupte mu polarizační filtr pro největší z nich. A pro menší přidejte levné redukční kroužky, takzvané Step-up ringy.

Co můžete přibalit?

Ochranné pouzdro pro daný průměr filtru. Je levné, relativně lehké, zabere daleko méně místa než bězná krabička a přitom je v něm filtr bezpečný jako za pancířem tanku.

VFFOTO celokovová transportní pouzdra na filtryVFFOTO celokovová transportní pouzdra na filtry - Celokovová dvoudílná pouzdra k ukládání filtrů

Grafitovou tužku na mazání závitů filtrů. Drobnůstka doslova za pár korun a přitom neocenitelná proti zakousnutí filtru.
Kvalitní Lenspen na čištění optiky – štěteček kombinovaný s čistící ploškou ocení každý.
Mikrovláknovou utěrku na čištění optiky.

Záměrně nezmiňuji UV filtr. Podle mne osobně je to první filtr, který by na konec objektivu měl přijít a zůstávat tam trvale. Jsou ovšem fotografové s odlišným názorem. Argumenty pro a proti si můžete přečíst v článku Má smysl používat na objektivu UV filtr? A pokud chcete UV filtrem obdarovat, poradí vám článek Jak si vybrat UV filtr.

Dárek pro nadšeného fotoamatéra?

Tady už je třeba rozlišovat podle převažující oblasti fotografického zájmu obdarovaného.

Portrétistovi uděláte radost se slabším ND filtrem.

Ze zkušenosti mohu doporučit ND 8x filtr. Nebo kvalitní (kvalitní!) variabilní ND filtr pro portrét.
Co je třeba vědět před koupí? Opět průměr filtru.
Nač si dát pozor? Na kvalitu skla a celkového provedení. Víc v článcích Jak si vybrat ND filtr, ND filtry pro portrétní a módní fotografii a Jak si budovat sestavu ND filtrů?

Variabilní ND filtr VFFOTO 82 mmVariabilní ND filtr VFFOTO 82 mm - Profesionální variabilní filtr VFFOTO, 82 mm, rozsah ztmavení ND2x-32x.

Pro krajináře můžete vybrat buď opět polarizační filtr nebo některý z ND filtrů pro dlouhé expozice.

Osvědčenou dvojicí je ND 64x a ND 2000x.

Pro fotografa památek či opravdového fajnšmekra nešlápnete vedle s ultrasilným filtrem ND 100000x, vedle kterého je i tma bledá.

ND100000x filtr VFFOTOND100000x filtr VFFOTO - Extrémně tmavý ND100000x filtr pro dlouhé expozice v řádu minut i za jasného dne.

Tohle černé sklíčko skvěle poslouží k rozmazání mraků a „vygumování“ turistů kolem památek i za jasného dne.
Co je třeba vědět před koupí? Opět v prvé řadě průměr filtru, v druhé to, jak silný filtr chcete pořídit.
Nač si dát pozor? Na kvalitu skla, barevný posun a celkově provedení. Víc v článku Jak si vybrat ND filtr.

Pro fanouška nočních fotografií

krajiny, hvězdného nebe či zšeřelého města, může být vítaným dárkem Night Sky filtr. Je to speciální filtr, který ubere světelné znečištění a pomůže k lepším barvám při focení v noci.

Fotografa akčnějších scén

můžete obdarovat kvalitním UV filtrem. Při rallye, dostizích a obecně tam, kde není nouze o odletující kamínky, bláto či prach, ocení ochranu objektivu UV filtrem každý.

Tenký rámeček UV filtru VFFOTO je výhodaTenký rámeček UV filtru VFFOTO je výhoda - Díky nízkému rámečku UV filtry VFFOTO nevinětují ani na širokoúhlých objektivech

Co můžete přidat? Z univerzálních dárků opět třeba ochranné pouzdro pro daný průměr filtru. Je levné, relativně lehké, zabere daleko méně místa než bězná krabička a přitom je v něm filtr bezpečný jako za pancířem tanku.
Grafitovou tužku na mazání závitů filtrů. Drobnůstka doslova za pár korun a přitom neocenitelná proti zakousnutí filtru.
Kvalitní Lenspen na čištění optiky – štěteček kombinovaný s čistící ploškou.
Mikrovláknovou utěrku na čištění optiky.

Dárek pro profesionála?

Tady se vybírá těžko. Takový fotograf zpravidla ví, co potřebuje a pořizuje si potřebné sám.
Můžete překvapit třeba UV či ND filtrem s rámečkem z titanu. Je to nadstandard a luxus – ale vlastnosti tohoto „kosmického“ materiálu jsou úžasné. Lehoučký, odolný, nekoroduje, je zdravotně absolutně nezávadný. Nikdy se „nezakousne“ v závitu objektivu a pohodlně jde odšroubovat pouhou rukou dokonce i navlhlý a za mrazu. Filtr můžete nechat na obroučce označit i jménem obdarovaného.

Jak vylepšují UV filtr VFFOTO zakončovací vrstvyJak vylepšují UV filtr VFFOTO zakončovací vrstvy - Zakončovací vrstvy UV filtru VFFOTO odpuzují vodu, mastnotu, prach i nečistoty. Voda se na povrchu filtru nerozpíjí do kalužinek, ale tvoří kuličky. Ty lze z filtru jednoduše sklepnout nebo odfouknout balónkem.

Krajináře můžete překvapit kvalitním plochým skleněným přechodovým filtrem do držáku. Nebo nočním Night Sky filtrem.

A pokud chcete konkrétní tip na výrobce, u kterého nešlápnete vedle?
Zcela zaujatě, neobjektivně, nekorektně a závisle doporučuji, po své téměř pětileté praktické zkušenosti, české filtry VFFOTO (www.vffoto.com). Postupně v mé fotovýbavě nahradily dřívější Hoya a B+W a zatím jsem téhle výměny nikdy nelitoval.

Dobré (nejen vánoční) světlo ;-)

Jiří Skořepa

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace