Domů » 7 mýtů o magnetických filtrech VFFOTO

7 mýtů o magnetických filtrech VFFOTO

Magnetické filtry VFFOTO drží… kdekoliv

Kolem novinky, magnetických filtrů VFFOTO, panuje řada mýtů. Pojďme se podívat na sedmero nejčastějších. A uvést je na pravou míru.

Je jedno v jakém pořadí magnetické filtry nasazujete.

Ne, není. Tedy fyzicky filtry na sebe naskládáte jakékoliv, v tom potíž není. Pokud ale chcete využít všechny výhody, buďte chytří jako kmotra liška.

Jako první a nejbližší na adaptér dejte polarizační filtr. Proč? Protože potřebujete vidět jeho účinek. Pootočit s ním do patřičné polohy tak, aby odstranil odlesky a vytáhl oblaka přesně jak si přejete. A protože přes něj dobře uvidíte i na ostření (nezapomeňte po zaostření vypnout autofokus). A teprve potom přidat ND filtr a exponovat. Přes ND filtr už toho většinou moc neuvidíte.

***

Magnetický filtr na objektivu na věky.

Pokud chcete mít na objektivu jediný filtr stále, je vhodnější šroubovací filtrová klasika.

Šroubovací filtr drží jak helvétská víra.
Výhodou magnetických filtrů je snadná výměna. Nezapomínejte ale po fotografování filtry sundat, uklidit a na objektivu nechat jen adaptér chráněný krytkou.
Proč? Magnetický filtr při fotografování na adaptéru spolehlivě drží. Ne ovšem natolik, aby nemohl povolit třením o přepážku při vecpávání do fotobrašny. Nebo odletět při prudkém škubnutí fotoaparátem, poletujícím na popruhu kolem vás, zatímco se snažíte doběhnout zbytek party tam někde vpředu. Sklo filtru má nějakou hmotnost, krytka také. Tím pádem na obojí působí i nemalá setrvačná síla. A na tohle magnety přece jen nejsou stavěné.

Čili: Po fotografování magnetický filtr SUNDAT A UKLIDIT. VŽDYCKY! Zabere to jen pár vteřinek.

***

Něco je divně. Polarizační filtr se netočí.

A je to tak správně.

Proč? Protože klasický šroubovací polarizační filtr má dvoudílnou obroučku k tomu, aby v ní šel natáčet. Magnetický se natáčí proti adaptéru magnetických filtrů (případně adaptéru-UV filtru). Může proto být v běžné jednodílné obroučce.

***

Magnetický variabilní filtr

Není a nebude.

U něho jsou už technologická omezení příliš velká na to, aby šel vyrobit v magnetické verzi. Konkrétně tloušťka i hmotnost dvou sendvičů skla (4 skla, 2 polarizační fólie) je už příliš. Stejně jako není žádoucí pootáčení bez limitu v celém rozsahu 360 stupňů.

***

Sluneční clona přímo na magnetický filtr.

Není a nebude.

Systém magnetických filtrů počítá s používáním originální sluneční clony objektivu. Jak adaptér, tak samotné magnetické filtry nemají větší průměr než klasický šroubovací filtr. Nerozšiřují tedy konec objektivu a nevadí sluneční cloně.
Sluneční clona upevněná přímo na magnetický filtr je nesmysl. Její hmotnost i velikost způsobí, že odpadne, spolu s filtrem, při prvním prudším pohybu či fouknutí větru.

***

Šroubovací a magnetické filtry pasují k sobě.

Mají se rády jako kočka s vodou - tedy vůbec.

Každý systém má své přednosti a svá specifika. Magnetický systém lze “naroubovat” na šroubovací filtr ale jen přes adaptér magnetických filtrů a s tou výhradou, že výrazně naroste výška takto spojených obrouček. Se všemi nežádoucími vlivy na vinětaci. Šroubovací filtr nejde na magnetický adaptér či filtr upevnit vůbec. Magnetický adaptér/filtr sice má na přední straně závit, ale o jiném půměru a nekompatibilní se standardními závity šroubovacích filtrů.

***

Magnety magnetického filtru mohou mít vliv na funkčnost fotoaparátu či objektivu.

Nemají.

Dosah magnatické síly je dostačující k přidržení filtru na železném kroužku v adaptéru. Ani magnety přímo v adaptéru na objektivu (u konkurenčních systémů) nemají žádný vliv na funkci fotoaparátu. VFFOTO magnetický systém využívá miniaturní permanentní magnety uvnitř obroučky magnetického filtru (= ještě dál než je adaptér). Samotný adaptér VFFOTO filtrů na konci objektivu v sobě nemá žádný magnet, pouze železný (=magnetem přitahovaný) kroužek.

     

Přeji skvělé a pro diváky přímo mag(net)icky přitažlivé snímky s filtry VFFOTO :-)

Jiří Skořepa

Mohlo by vás zajímat - související články:

Proč (ne)přezbrojit na magnetické filtry VFFOTO

Porovnání vinětace magnetických filtrů

Jak dostat, ne tatínka do polepšovny, nýbrž magnetický filtr na objektiv

zpět na přehled všech článků

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace