Domů » Fotografické filtry » ND filtry pro portrétní a módní fotografii

ND filtry pro portrétní a módní fotografii

Při fotografování portrétů či v módní fotografii jsou slabší neutrální šedé (ND) filtry takřka nezbytností.

foto © Igor Adler, www.foto-workshop.eu     Pro docílení snímků s krásně rozostřeným pozadím je ideálem fotit na plně otevřenou clonu velmi světelným objektivem.
     Tím pádem ovšem vychází expoziční časy na hranicích možnosti závěrky, nebo i za hranicí. Docílit za denního světla v exteriéru časy 1/4000 či 1/8000 s není vůbec výjimečné. Zejména u moře nebo na horách za slunečného počasí na sněhu.
     Vychází-li jako potřebná ještě kratší expozice, jediným řešením je omezit množství světla, procházejícího do objektivu. Tedy nasadit šedý filtr.

     Závěrka fotoaparátů navíc není konstruovaná na exponování výlučně, nebo převážně extra krátkými časy. Stálé fotografování s časem 1/8000 či 1/4000 si vybírá daň v podobě kratší životnosti. Takže vhodným šedým filtrem nepřímo šetříte i aparát.

     Šedý filtr ND8x je nezbytný pro snížení světelné intenzity, umožní snížit expozici o 3 clonová čísla při dosvěcování záblesky, které nemají vysokorychlostní synchronizaci. Tedy u kterých nelze použít kratší čas než 1/250 a u některých zrcadlovek dokonce jenom 1/200. Tento filtr používají portrétní fotografové i v ateliéru.

     Silnější filtry, ND16x a více, doporučuji vyzkoušet se světelnými objektivy na těle fotoaparátu hlavně na krajní ostřící body. Je známo, že některá těla fotoaparátu mají se silnějším filtry potíže na AF ostření a je nutné zaostřovat ručně.

     

Který vlastně ND filtr si tedy pořídit? (Zkušenost říká, že časem obvykle nezůstane jen u jediného).

Pokusím se vám v rozhodování trochu napovědět.

Na úplný začátek ještě dvě dobré rady:

1) Chcete-li ušetřit, kupujte dražší šedé filtry.
Paradox? Jen zdánlivý. O fotografickém ND filtru, podobně jako o stativu, platí, že se kupuje minimálně nadvakrát. Nejprve ten laciný, po čase pak ten dobrý. Pořídíte-li si levný ND filtr, stejně po čase koupíte dražší kvalitní. Neboli pokud ten kvalitní koupíte rovnou, ušetříte minimálně několik stokorun za levný. Speciálně u ND filtrů je rozdíl hodně poznat. Nemá smysl utrácet velké částky peněz za precizní, vysoce světelné a ostré objektivy, když pak jejich optickou kvalitu zdegradujete levným nekvalitním “šmudlasklíčkem”.

2) Ušetřit můžete tím, když si sjednotíte filtry na průměru podle největšího objektivu. Zejména pokud máte objektivů několik a s různým průměrem. Kvalitní fotofiltry nejsou levné a nechcete-li pořizovat sadu pro každý objektiv, je tohle elegantní řešení. (A také kdo má pak ty sady s sebou tahat, že...).
     Přechod z menších závitů objektivu se řeší jednoduchým a levným redukčním kroužkem, takzvaným Step-up ringem. Osobně své filtry sjednocuji na průměru 77mm, který je velice univerzální a řada zajímavých filtrů se třeba v jiném provedení ani nevyrábí. Navíc jsem pořídil i sluneční clonu 77mm, kterou našroubuji před filtr a mám vyřešený problém s odlesky bočního světla.
Sestava tedy vypadá následovně: Objektiv-Step-up ring-filtr 77mm-sluneční clona.

Ještě pro připomenutí:
     Hodnota EV znamená faktor prodloužení filtru. Platí, že posun o hodnotu -1 EV znamená snížení množství procházejícího světla na polovinu … čili k dosažení stejné expozici je třeba dvakrát delší čas. Například u filtru ND8x hodnota -3 EV znamená, že oproti stavu bez nasazeného filtru, mohu ve třech krocích vždy prodloužit čas na dvojnásobek.
Modelový příklad: Čas bez filtru ND8x (-3 EV) je 1/1000s.
Prodlužujeme tedy v krocích: 1/500 - 1/250 - 1/125.
Čas s nasazeným ND8x filtrem pro stejnou expozici tedy bude 1/125. Což znamená bezpečný čas pro dosvěcování záblesky i bez vysokorychlostní synchronizace.
Anebo také - pokud chceme zůstat u výchozího času 1/1000- lze otevřít clonu o 3 clonová čísla.
     V praxi samozřejmě neni nezbytně nutné čas počítat z hlavy. Existují za prvé tabulky prodloužení expozice pro šedé filtry, za druhé celá řada aplikací pro chytré telefony.

     

A teď už zpět k výběru filtrů pro portrétní a módní fotografii:

Jako nejdůležitější určitě pořídit ND8x
(nebo případně ND16x – pokud s ním bezproblémově pracuje AF vašeho fotoaparátu na všechny ostřící body).
Umožní beze změny času otevřít clonu o 3 (ND8x), respektive 4 (ND16x) clonová čísla, což by mělo být dostačujíci ve většině situací. S nasazeným ND8x filtrem nemívá žádný problém ani automatické ostření.

koupit ND8x filtr VFFOTO

Další v řadě by mohl být slabší ND4x, s možností otevřít clonu o 2 clonová čísla. Je-li portrét hlavní oblastí vašeho zájmu, určitě jej využijete. Stejně jako ND2x.

koupit ND4x filtr VFFOTO

Na zvážení je ND64x.
Filtr, který stojí na rozhraní slabých a silných ND a využije jej portrétista i krajinář.
U portrétu přijde vhod při fotografování v nadbytku světla ostrého poledniho slunka, dále v jižních krajích ale též v zimě při jasné obloze na sněhu. Beze změny času dovolí otevřít clonu o 6 clonových čísel. Kolega, fotograf divočiny, si tenhle filtr pořídil na fotografování portrétů koček. Těch trochu větších. Výsledné fotografie s malou hloubkou ostrosti a divokými modelkami jsou opravdu působivé.

koupit ND64x filtr VFFOTO

     Závěrem přeji dobré světlo, správně vybrané šedé filtry, krásné modelky s uhrančivě ostrýma očima a skvělý bokeh v pozadí :-)
Jiří Skořepa

     Za cenné připomínky z praxe, konzultaci článku i poskytnuté ilustrační fotografie z oblasti fashion a portrétní fotografie děkuji Igorovi Adlerovi, http://www.foto-workshop.eu/.
Jako začátečník jsem se před časem byl učit na jeho Fotoworkshopu Hvar 2010 a účast mohu všem zájemcům jen doporučit.

Igor Adler- módní fotograf, majitel a lektor MODERNÍ ŠKOLY FOTOGRAFIE.
V oboru se pohybuje 30 let včetně mnohaleté zahraniční působnosti ve figurální fotografii, produkční činnosti
a reklamních kampaní pro zahraniční i české klienty. Spolupracoval jako stvrzovatel v rámci projektu Rozvoj a implementace Národní soustavy kvalifikací, zpracoval posudky ke kvalifikačním a hodnotícím standardům fotografických profesí.
Člen Asociace Modelingových Agentur a prezídia Princess of the World.
Od roku 2000 pořádá a lektoruje zahraniční fashion workshopy pro české a slovenské fotografy.

přejít na web www.foto-workshop.eu

foto © Igor Adler, www.foto-workshop.eufoto © Igor Adler, www.foto-workshop.eu

foto © Igor Adler, www.foto-workshop.eufoto © Igor Adler, www.foto-workshop.eu

foto © Igor Adler, www.foto-workshop.eufoto © Igor Adler, www.foto-workshop.eu

foto © Igor Adler, www.foto-workshop.eufoto © Igor Adler, www.foto-workshop.eu

foto © Igor Adler, www.foto-workshop.eufoto © Igor Adler, www.foto-workshop.eu

foto © Igor Adler, www.foto-workshop.eufoto © Igor Adler, www.foto-workshop.eu

zpět na úvodní stranu